ЛЕСКОВАЦ – Ученици Гимназије Лесковац данас су, у сарадњи са својим професорима, организовали предосмомартовски поетско-музички матине за чланове Удружења параплегичара и дистрофичара. Овај догађај – својеврсни спој маштовитости, познавања културе и уметности и племенитости – организован је по други пут у просторијама фискултурне сале најзначајније институције образовања на нашем поднебљу. Овим су показали да Гимназија Лесковац, која је овогодишњи добитник Сретењског ордена другог реда указом председника Србије, заиста представља истински бастион знања и образовања који сваке године изнедри генерације и генерације успешних појединаца који проносе добар глас о Лесковцу.
Директорка Гимназије Лесковац је поздравила присутне: „Искористила бих прилику да вас све поздравим и да се захвалим што сте се одазвали у оволиком броју. Веома ми је драго што смо се и ове године окупили на ово предосмомартовско дружење. Са жељом да ово дружење постане традиционално, позивам вас да заједно уживамо у програму.“
У име градоначелника и локалне самоуправе обратила се и Бранкица Стаменковић, члан Градског већа: „Сретењски орден је одликовање свих 140 генерација ове школе, успешних људи, научника, академика који су изашли из ове установе. Ово је орден и свих генерација које долазе, а управо сте ви ученици ове школе садашњост која нас покреће и будућност у коју верујемо. Радује нас да поред редовних активности којима сте посвећени, имате пуно сензибилности да организујете акције попут данашње и посветите дан удружењима дистрифичара и параплегичара и то је још један доказ друштвене одговорности и племенитости ученика и наставника Гимназије Лесковац.“
Говорила је и Гордана Стојановић, председница Удружења дистрофичара Јабланичког округа, и изразила захвалност ученицима и професорима који су се потрудили и припремили овако квалитетан програм и додала: „Задовољство ми је што могу да вам се данас обратим. Хвала што сте нам овом дивном идејом улепшали дан. Особе са инвалидитетом се сусрећу са многобројним проблемима, а највећи који отежавају равноравност у друштву је неприступачност објеката, незапосленост, дискриминација и предраљсуде, а особе са инвалидитетом желе да живе нормалним животом, да учествују у свему, да им буду приступачне установе, доступни садржаји, једном речју да живе као сви остали. Иако треба решавати још пуно проблема последњих година у Србији и Лесковцу је направљен велики помак за инклузију особа са инвалидитетом. Уколико се отклоне препреке које постоје у глави, лако се отклањају и степенице. Данас сте нам показали да када постоји жеља, препреке се руше и нестају.“
Извор: званични сајт Града Лесковца