ЛЕСКОВАЦ – Др сци. мед. Горан Цветановић, заједно са свим сарадницима, говорио о улагањима у инфраструктуру, образовање, спорт, здравству, култури, о новим инвестиција, о младима, о пољоривреди.
Здравствени систем је основни стуб сваког друштва. Свако улагање у здравствене институције се многоструко враћа. О улагањима у здравствени систем говорила је заменица градоначелника Лесковца др Јасмина Ранђеловић. „У току је реконструкција Опште болнице Лесковац вредне 21 милион евра. Прва фаза која подразумева спољашње радове је завршена и она вреди 5 милиона евра. Очекује се наставак радова на другој фази, вредности 10 милиона евра. И то: реконструкција централне стерилизације, хируршких сала и породилишта, полуинтензивних нега, изградња нове интензивне неге, затим комплетна реконструкција свих служби и болесничких соба. Предвиђена је набавка нове опреме вредне 6 милиона евра: магнетна резонанца, нов скенер, два нова рендгена, 4 ултразвука, апарати за лабораторију и ангио салу, инструменти за све хируршке гране који нису мењани више од 30 година. Улагање у превенцију се вишеструко исплати, и зато се доста радило и на унапређењу и осавремењивању установа које нашим суграђанима пружају ову услугу. Побољшали смо опремљеност Дома здравља и свих амбуланти. Отворили смо амбуланте у Накривњу и насељу Анчики, унапредили амбуланте у Печењевцу, Брестовцу, Великој Копашници, Тулову. Мештани Оруглице, Мелова, Гагинца и Равног дела имају квалитетнију здравствену заштиту захваљујући реновираној здравственој амбуланти у Оруглици која се налази на административној линији са Косовом и Метохијом. Трудили смо се да побољшамо услове рада у свим здравственим установама.“
Начелник Градске управе Милош Цветановић говорио је о новоотоврених фабрикама и о видном смањењу броја незапослености – са 22.812 на 15.276 лица. „Најбољи показатељ успешности рада једне локалне самоуправе јесте повећања животног стандарда и отварање нових радних места. Само у протеклe осам године 7500 наших суграђана је запослено у новим фабричким постројењима у нашем граду. Град Лесковац је први града који је спровео у дело куповину имовине пропалих друштвених предузећа Синтетике и Југекспреса и ставио у функцију отварања нових радних места и изградње нових фабрика“, рекао је начелник Цветановић и говорио о фабрици Јура 2 и 3, о куповини Синтетике и отварање фабрике Џинси, као и о покретању Зелене зоне.
„У протеклом периоду успели смо и да покренемо Зелену зону као део северне индустријске зоне града, и то успешном реализацијом инвестиције британске компаније Аптив, која је у свој погон уложила око 23 милиона евра, тренутно запошљава преко 1500 људи, а убрзо ће имати и 3000 запослених. Такође на истој локацији, Град је и домаћој компанија Статовац продао земљиште од 2 хектара на коме ће нићи један од најсавременијих дистрибутивних центара у Србији.“
Новица Николић, директор ЈП Урабнизам и изградња, говорио је о изграђеним путевима, водоводној мрежи и важним инфраструктурним пројектима које су завршени и који ће тек бити завршени: „Данас Лесковац представља град у који се стално улаже и у коме се гради, при чему се не улаже само у изглед града, већ и у квалитет живота грађана Лесковца. У току је изградња градског трга. Циљ је формирање централног градског трга, и стварање пријатног, атрактивног и препознатљивог амбијента, који ће задовољити потребе различитих корисника. Изводе се радови на реконструкцији саобраћајнице са комплетном инфраструктуром на улазу у град Лесковац са аутопута из правца Власотинца. Нова саобраћајница, без камене коцке, биће са два кружна тока, са изграђеним тротоарима и новим инсталацијама. Почели су и радови на реконструкцији улаза у град из правца Бојника. Град Лесковац гради нову водоводну мрежу и улично осветљење. Реконструкцију коловоза и тротоара финансираће ЈП Путеви Србије. Из правца Ниша урађена је рехабилитација коловоза од Брестовца до Печењевца и од Живкова до Лесковца.“
Присутнима се обратио и Милан Стојковић, помоћник градоначелника за пољопривреду: „Снага једне државе и једног града огледа се у спремности да одговори на изазове у најтежим ситуацијама, да их преброди, а из тешкоћа изађе као победник. Поносан сам на чињеницу да смо одлукама и мерама владе Србије, препорукама и наредбама штаба за ванредне ситуације града Лесковца на челу са градоначелником Гораном Цветановићем, кризу изазвану вирусом Kовид 19 успели да пребродимо. И поред тога што су у једном тренутку искључиво због безбедности наших суграђана, пијаце биле затворене и уведен полицијски час. Пољопривредницима је кретање било дозвољено тако да су све време пандемије слободно обављали своју делатност. То значи да ће и ове јесени наше добре домаћице спремати разне ђаконије од воћа и поврћа узгојеног на Лесковачким њивама.“
Основна вредност на којој Град Лесковац заснива будућност јесте образовање. Више о томе говорила је члан Градског већа Бранкица Стаменковић. „Са буџетом за образовање од тек 400 милиона динара колико је било издвојено 2012. године, мало шта је могло бити урађено. Захваљујући др Горану Цветановићу образовање је постављано за један од приоритета и за осам година буџет је достигао цифру од преко 700 милиона динара. Започет је велики инвестициони циклус обнове школа, који смо због затеченог стања, морали да кренемо од самог почетка – легализације и решавања имовинско правних односа. Ипак, осам година касније можемо поносно да уђемо у сваку школску зграду, и у ону са 15 и ону са 1000 ученика, у школу у самом центру, али и у ону ван урбане зоне.Преко 250 милиона динара уложено је у енергетску санацију и реконструкцију школа.
„ Како би им додатно олакшали школовање другу годину за редом опредељена су средства у износу од 6 милиона динара за куповину уџбеника за све ђаке прваке, а већ годинама уназад ученици чије су породице у стању социјалне потребе имају бесплатне уџбенике током основне и средње школе“, додала је Стаменковићева.
Град Лесковац претендује да постане и град спорта. Некада је за спортске клубове улагано свега 18 милиона динара, данас се улаже 65 милиона динара. Више о овоме казао је Стефан Китановић, члан Градског већа: „Показало се да наши клубови знају да направе добре резултате и да имамо чиме да се похвалимо: поред прослављене Нине Станисављевић и Маје Миљковић, РК Дубочица 54 је оживела рукометну традицију нашег града и након 19г пласирали су се у највиши ранг такмичења, OK „Дубочица“ који постоји од 1991. године је такође направио историјски успех и прешао у виши ранг такмичења.“
„ Град Лесковац ће на челу са градоначелником др Гораном Цветановићем наставити да улаже у младе људе, да мотивише и награђује спортске клубове, организације и појединце који, постигнутим резултатима, то и заслужују. На свима нама је да стимулешемо децу да буду физички активнија, да се баве спортом, јер здрава деца значе здрава будућност“, додао је он.
О младима и о томе како се Град на челу са др Гораном Цветановићем залаже да имају квалитетну садашњост и још бољу будућност, говорила је Милица Ристић-Цакић, докторанд Економског факултета Универзитета у Нишу и сарадник у Кабинету градоначелника Лесковца. „Велика ми је част да се, данас, као студент основних, мастер и докторских студија, награђиван од свог града сукцесивно седам година, финансијском подршком коју град Лесковац додељује младим талентима, али и Октобараком новчаном наградон, обратим уз захвалност онима који препознају лепоту, награђују резултате нас младих и мотивишу извраност учењу и раду. Kао неко ко се бави науком, својствено ми је да истакнем да је Лесковац један од градова у Србији у коме је 2019. године отворен парк науке, са у њему функционисе научни клуб који окупља све младе научнике, као и да поносно нагласим да це постати седиште академије струковних студија.“
Милун Динић, потпредседник Скупштине града Лесковца и председник Савета за безбездност града Лесковца, говорио је о подршци пензионерима од стране града Лесковца. „Дирнут бригом локалне заједнице на челу са др Гораном Цветановићем, за време вируса короне и ванредног стања Штаб за ванредне ситуације града Лесковца формирао је Кол центар за све информације грађанима посебно старијима преко 65 година којима је било ограничено кретање ван кућа, било им је на услузи преко 400 волонтера који су обилазили старије и пензионере и вршили услуге и разне врсте помоћи од куповине хране и лекова, до осталих услуга и потреба , што је имало огроман значај за све нас.“
Данас се говорило и о области социјалне заштите, још једној веома значајној области за читаво друштво. Предраг Момчиловић, директор Центра за социјални рад, говорио је следеће: Центар за социјални рад Лесковац је упутни орган за многе услуге које се финансирају из средстава града. У 2020. години, планирано је да град Лесковац из буџета издвоји значајна средства за финансирање пројеката из области социјалне заштите и то у износу од 31 милион динара. Такође, желим да Вас подсетим да су претходној години започети и завршени радови на реконструкцији Центра за социјални рад, који су пре свега омогућили приступачност особама са инвалидидетом самом објекту, јер је на објекту постављена спољашња покретна рампа, док је унутра постављен лифт за особе са инвалидитетом. Затим је извршена комлпетна реконструкција водоводне, машинске и електро инсталације као реконструкција крова. Такође је уређена комплетна фасада, што ће поред енергетске ефикасности самог објекта, доприноси лепшем изгледу зграде али и самог центра нашег града. Финансијска средства за ову реконструкцију обезбедио је Град Лесковац, преко Канцеларије за управљање јавним улагањима, у износу од скоро 44 милиона динара.“
Лесковац ће бити један од првих градова који ће заокружити систем управљања отпадним водама. О томе шта то значи за Лесковац и екологију говорила је Маја Милошевић-Милојић, директор Јединице за имплементацију пројекта за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода. „Пројекат „Управљање отпадним водама Града Лесковца“ јесте један у низу капиталних инвестиција овог града захваљујући чијим процентом реализације је град Лесковац добио по 4. пут БФЦ сертификат за град са повољним пословним окружењем. Овај комплексан пројекат који финансира Влада РС се састоји од три компоненте:
– Изградња ППОВ Лесковац ( објекти линије воде, 10,4 милона евра, изграђени 2016. године, донација Делегације ЕУ; објекти линије муља, 497,5 милона динара финансирани од стране Владе РС, чија изградња нас очекује средином августа ове године)
– Изградња градског колектора која је у току, вредност 464 милиона динара финансира Влада РС;
– Изградња канализационе мреже за 20 000 становника у 16 насељених места, у дужини од 90 км, вредност око 8 милона еура донација Kраљевине Холандије, и то у местима: Рударе, Доња Јајина, Шишинце, Горње Синковце, Горње Трњане, Власе, Свирце, Доње Трњане, Чифлук Мира, Навалин, Богојевце, Доње Синковце, Турековац, Горње Стопање, Братмиловце и Мрштане.
Ово је пројекат који ће заједно са изграђеном регионалном депонијом у Жељковцу град Лесковац сврстати у ранг са Европским градовима и којим ће град добити комплетно заокружен систем отпадних вода међу првима у Србији.“
Сања Цонић, директорка Лесковачког културног центра, говорила је о култури, о институцијама културе – о Народном музеју, Народној библиотеци, Историјском архиву, Лесковачком културном центру, и дешавањима које покривају ову област, а којима град Лесковац обилује. „Успех не долази сам по себи, у успех се улазе. Девет посто локалног бужета издваја се годишње за рад институција културе, за организацију бројних дешавања и манифестација, набавку мучичких инструмената, реализацију пројеката из ове области. То је проценат којим се може похвалити ретко који који град у Србији а и шире. У случају Лесковца показало се да се улагање исплати. Лесковчани су у протеклим годинама могли да уживају у концерту једног од најпознатијих светских музичара Немање Радуловића, као и концертима, не много мање признатих и познатих виолиниста попут Стефана Миленковића, Валери Соколова, Јована Богосављевића, пијанисте. У Лесковцу су наступали и Јован Kујунџија, оперска дива Јадранка Јовановић, хорови Kолегијум музикум и Вива вокс, легенде југословенске рок и поп музике Јосипа Лисац, Масимо Савић, Матија Дедић, Васил Хадзиманов, глумац Раде Шербедзија, легендарни Емир Kустурица и Но смокинг оркестра… Угостили смо чувену балетску легенду Kонстантина Kостјукова… Имали смо прилике да уживамо у изложби Пабла Пикаса, Салвадора Далија, најпознатијих српских сликара 19. века и бројним самосталним изложбама других аутора… навикли смо да у Лесковцу погледамо неке од најбољих позоришних представа познатих српских позоришта…“
Након својих сарадника, обратио се и градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић. „Данашње обраћање нећу започети на устаљен начин. Једна реч од три слова која мени значи много јер има велику тежину је довољна да отвори овај говор – Т И М. Молим све говорнике да ми се придруже на бини, јер су они мој тим. Имам дугогодишње политичко и велико животно искуство. У својој каријери сам често био на мети напада, увреда и клевета. Човек сам са свим врлинама и манама и навикао сам на ударе. Могу ми замерати разне ствари, али једно ми никако не могу оспорити – да знам да препознам таленат и потенцијал и да скоро никада не грешим при одабиру сарадника, а ови људи су овде показали свој велики потенцијал. Неки од чланова мог тима су у својим излагањима говорили о најрелевантнијим резултата нашег заједничког рада. Хвала им на томе! Бити мој најближи сарадник није лако. Ја сам перфекциониста и сурови професионалац. Основни мото којим се у животу водим је ред, рад и дисциплина! Зато сам врло захтеван и од својих сарадника очекујем максималну посвећеност послу.
Моје дугогодишње искуство, многобројна признања и познанства са људима различитих нивоа образовања, националности, вере, животних ставова и политичких убеђења су ме довели до закључка да су успешни људи увек мотивисани жељом да постигну јасно дефинисан циљ, а не жељом да победи друге. Не желим и нећу у овом обраћању придавати важност онима који су пре мог тима доносили важне одлуке у име грађана Лесковца; али имам моралну и професионалну обавезу да подсетим људе да сам се приликом ступања на функцију градоначелника, новембра 2012. године суочио са великим изазовима и наизглед нерешивим проблемима попут дуга од преко 2 милијарде динара, тек понеког пројекта препуних нелогичности и аљкавости и свеопштег непостојање правила и реда. Не могу а да се не запитам како би живот у Лесковцу изгледао данас да њиме у том периоду нису руководиле особе којима је развој и просперитет био на последњем месту.Упркос тадашњем незавидном положају нашег града, узео сам ствар у своје руке, са тимом посвећених стручњака који Лесковац носе у срцу. Заједно смо корак по корак почели да решавамо нагомилане проблеме који су годинама гурани под тепих.
Даме и господо, нажалост, почетак тог мандата, тачније две и по године, се сводио на стабилизацију целокупног система и последице неодговорног руковођења градом до 2012. се и даље осећају. Ми и данас враћамо кредите за пропале пројекте наших претходника. Лесковац је од некада запостављеног града на маргинама постао град достојан својих грађана и величине.
Назапосленост, највећи проблем са којим смо се сусрели приликом преузимања одговорности, је са 23% смањена на 15,4% са константном тенденцијом пада. Сада се на евиденцији Националне службе за запошљавање налази 15.627 лица што је далеко од идеалог, али ћемо тежити да наставимо са отварањем нових радних места. До сада је преко 7500 људи пронашло посао у нашем граду. Као некада, у златно доба Лесковца, више хиљада радника свакога јутра корача улицама града ка фабрикама Џинси, Јура, Фалке, Аптив, Лескобегз, Аутостоп, Терастил, где зарађују за живот. Наш град је одувек био познат по малим породичним фирмама које су одувек биле ослонац развоја локалне привреде. Одрастао сам у једној таквој породици и знам колико је тешко бити одговоран за егзистенцију своје и на десетине других породица. Захваљујући повољној пословној клими, повољним кредитима и подршци локалне самоуправе, многе од њих су постале прави гиганти у својим областима.
Лесковац красе нови путеви, фасаде, школе, игралишта, велики број модерних пластеника, зелених фабрика на отвореном. Путем бројних улагања и мера, пољопривредници су остали на својим имањима и лепо живе од свог рада. Од 2013. године 5300 пољоприведника је подржано са преко 182 милиона динара, док је у атарске путеве, комасацију и електрификацију поља уложено укупно 250 милиона динара.
Дуго запостављена саобраћајна инфраструктура, која је и даље далеко од идеалне, је постала приоритет па је претходних година преко милијарду и триста милиона динара уложено у изградњу и рехабилитацију путева. Оно што су други сањали, ми смо реализовали. Преко 56 милиона је уложено у 20 хиљада метара квадратних тротоара. Наши грађани ће ускоро добити трг попут оних у најлепшим туристичким метрополама за који ћемо издвојити 223 милиона динара.
У изградњу и реконструкцију водоводне мреже у дужини од 92 хиљаде метара је уложено 750 милиона динара. Преко 40 милиона је уложено у 9000 метара канализационе мреже, а још 90 км за 20.000 наших суграђана ће бити изграђено преко ОРИО пројекта који вреди 8 милиона евра. Маја вам је говорила о детаљима, ја ћу додати да смо успели да покренемо овај пројекат након бојних одлазака у амбасаду Холандије, три амбасадора су се променила до сада, али смо успели. Са колектором и Централним постројењем за пречишћавање отпадних вода, овај пројекат вредан још преко милијарду динара, ће Лесковац ставити раме уз раме са европским градовима.
Улажемо константе напоре и значајна средства како би грађани добили што боље и квалитетније здравствене услуге у модерним здравственим установама које су опремљене савременим апаратима. У Дом здравља и амбуланте је до сада уложено преко 170 милиона динара. Од оних на административној граници до амбуланте у насељу Анчики. Посебно смо поносни на пројекат комплетне реконструкције Опште болнице Лесковац у вредности од 21 милион евра. Модерна зград болнице ће се прикључити дугачкој листи установа које имају ново рухо – Центар за социјални рад (44 милиона динара), Установа за старије и одрасле (62,2 милиона динара) која је проглашена најбољом иституцијом овог типа у земљи, Народно позориште (64 милиона динара).
Ово није хвалоспев, ово није празна прича и демагогија, све чињенице које смо моји сарадници и ја данас изнели су тачне и веродостојне. То су резултати тешког и мукотрпног рада. Иако смо заиста постигли пуно свесни смо тога да постоји још много препрека и проблема које је потребно склонити и решити како би сви наши суграђани из свих 144 насељених места у 139 месних заједница имали подједнако добре услове за живот.
Да бисмо наставили да развијамо наш град нећемо одустати улагања у оно највредније што имамо а то су наши млади. Зато смо у протеклом периоду у изградњу и реконструкцију васпитно-образовних установа уложили преко 250 милиона динара. Зато је у овом периоду из буџета града издвојено више од 2 милијарде за област образовања. Толики је био дуг који смо морали да вратимо због лошег руковођења градом. Замислите шта смо све могли да урадимо толиком новцем за наш град. Зато је Дом ученика проглашен најбољим у Србији, као и Предшколска установа „Вукица Митровић“. Зато је Гимназија Лесковац добила највеће признање наше државе – Сретењски орден другог реда. Зато што су у мом тиму људи који знају да раде свој посао. У младима почива наша снага, они су наша инспирација јер је наша дужност да подржимо њихову енергију, полет и таленат како би они касније све своје врлине уложили у раст и развој Лесковца. Из тог разлога је мој тим овако млад, моје искуство и њихова енергија, знање, стручност, поштење и посвећеност су добитна комбинација.
И спорт се вратио на велика врата, опет смо град рукомета захваљујући прволигашу Дубочици 54. Андрија Атанасковић, који игра за овај клуб, такође је део мог тима, као и млади одбојкаш Урош Булатовић. И одбојкашки клуб „Дубочица“ је прешао у највишу лигу такмичења, као и фудбалски клуб „Јединство“ из Грделице и клуб малог фудбала „Лесковац“. Ми стварамо услове изградњом терене, фискултурних сала и значајним издвајањима за област спорта а наши талентовани спортисти успех града Лесковца проносе светом.
Познато је да без културе нема ни народа и зато улагање у културу није улагање у славну прошлост, већ у светлу будућност наше деце. То добро знамо и зато је Лесковац једини град у Србији који издаваја чак 9,1% буџета за ову важну област. Ни успех не изостаје па је тако овогодишњи добитник Сретењског ордена трећег реда – Народни музеј – два пута проглашаван најбољим у Србији. Као и Лесковачки културни центар захваљујући којем имамо прилику да уживамо у најбољим филмовима, изложбама, концертима.
Мој тим неуморно ради свакога дана, викендима, празницима због тога што има обавезу према нашим суграђанима који свакога јутра иду на посао како би себи и својој породици обезбедили егзистенцију. Све ове инвестиције, сви километри путева, сваки квадрат новоизграђених објеката, свака награда, свака машина и фабрика је мртво слово на папиру без људи. Наши грађани су покретач овога града – пензионери, здравствени радници, наставници, пољопривредници, продавци, чистачи, апотекари, административни радници, спортисти, ученици, студенти! Нико није бити изостављен, нико неће бити заборављен!
Драги пријатељи, сарадници, суграђани, као што видите, истрајни смо у борби да град Лесковац учинимо што бољим, пријатнијим и лепшим за живот. Тај посао није нимало лак, присетите се само какво је стање било крајем 2012. затеченог дуга од више од 2 милијарде динара, кредита и бесмислених пројеката који су наши претходници за собом оставили. Све њихове недоумице смо решили, дугове вратили и ухватили се у коштац са проблемима који су остали нерешени. Пред вама стојим поносан и намеран да започете послове на време завршим и остварим нашу заједничку визију о развијеном, стабилном, јаком, модерном и напредном Лесковцу.“
Извор: званични сајт града Лесковца