LIST VLASINA: Istorija grada pisana ljubavlju

Loading

ВЛАСОТИНЦЕ – Први број листа „Власина“ појавио се 16. септембра 1926. године и гласило је пролазило кроз бурне периоде и сада је званично – билтен. – У редакцији, када је, после паузе од 36 година, лист 1990. године поново штампан, био је и Синиша Павић, књиженик, познати ТВ сценариста

ЛИСТ ВЛАСИНА: Најновији број овог гласила, као и претходне, припремила група изузетно успешних новинара

Лист Власина појавио се у периоду када ниједан град, сем Лесковца, на југу Србије није издавао своје новине. Први број Власине појавио се 16. септембра 1926. године захваљујући великим ентузијастима: Војиславу С. Поповићу, индустријалцу и власнику листа и Милораду Марјановићу, економисти, који је био и први уредник Власине. Тираж је најпре био 200, а касније 500 примерака. Штампан је код Електричне стампарије и књиговезнице Покрет у Лесковцу, а продавао се за један динар.

После 12 година, на иницијативу Народне књижнице и читаонице, 1938. године опет је почела да излази Власина. За уредника је најпре био постављен Милутин Поповић, учитељ, који се није дуго задржао на том месту. Године 1939. на месту уредника постављен је Михајло Михајловић. Лист је излазио до априла 1941. године и објављена су 23 броја. У листу су се налазили актуелни политички, привредни, културни, спортски и други текстови. На иницијативу поличких и јавних радника. лист је обновљен 1. маја 1953. године. У редакционом одбору били су Виден Раденковић, Бранко Давинић, Ђорђе Марјановић, Стојан Илић, а главни и одговорни уредник листа био је Миле Живковић, јавни тужилац, а након њега то место је припало Видену Раденковићу. Лист је излазио неколико година.

Ново издање листа Власина појавиће се тек октобра месеца 1990. године, после паузе од 36 година. Лист је формирала група културних и јавних радника Власотинца, а иницијативу је тада помогао Стојан Бабастојански, ондашњи председник општине. Редакцијски одбор чинили су: Миодраг Нагорни, Радивоје Прикић, Сава Ћукаловић, Станислав Горуновић, Небојша Митровић, Синиша Павић и Драгољуб Ј. Станковић. Главни и одговорни уредник био је Зоран Давинић, технички уредник Милорад Величковић а лектори су биле Марија Стојановић и Станка Прикић. Тираж се кретао од 1000 до 1200 примерака.

После три године, 1995. лист је покренут на иницијативу Омладинског савета општине Власотинце, Сокола Станојевића, председника Омладинског савета и Горана Миладиновића, секретара, а велику помоћ и подршку пружио им је Војислав Љубеновић, председник општине, Живан Шушулић, ондашњи народни посланик као и други челни људи општине Власотинце. За главног и одговорног уредника и директора постављен је Нинослав Радичевић, општински службеник и дописник Спортског журнала. Тираж је био 1500 примерака, најпре је лист излазио два пута месечно, а касније једном месечно.

Крајем 1997. године Скупштина општине Власотинце преузима оснивачка права од Омладинског савета и за главног и одговорног уредника поставља Србољуба Такића. Борећи се са многим проблемима у раду лист опстаје захваљујући најпре ентузијазму редакције, а потом помоћи и подршци локалне самоуправе. Од 2002. године лист Власина прелази под окриље Културног центра, у чијем је склопу и данас. Главни и одговорни уредник постаје Бобан Димитријевић, у то време в.д. директора Културног центра. Године 2006. због законских регулатива лист постаје Информативни билтен општине Власотинце, а главни и одговорни уредник билтена је Весна Милтеновић, која ту функцију обавља и сада. Власина је хроничар многих генерација, времена, догађаја, одсликава разне догађаје, истиче значајне појединце, бележи најважније догађаје из области политике, културе, образовања, здравства, пољопривреде, привреде  и, поред штампаног, има и електронско издање у боји.

Ко је тачно дао име овом гласилу, са сигурношћу се не може тврдити, али је извесно да је тако назван по реци Власини, која протиче кроз Власотинце и овом лепом месту на југу Србије даје посебну драж и природну лепоту.

НАПОМЕНА: Пројекат – Култура и образовање у време интернета. Овај садржај део је пројекта који је суфинансирала општина Власотинце. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“ (Уговор о додели средстава из буџета општине Власотинце). Напомена: видети сајт (поглавље о Власотинцу)

 

 

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

%d bloggers like this: