ЛЕСКОВАЦ – Пројекат „Управљање отпадним водама на територији града Лесковца“ представља једну од најзначајнијих инвестиција у граду на Ветерници. Он се састоји из три компоненте: изградња градског колектора, Линија воде и Линија муља – потројење за пречишћавање отпадних вода и изградња канализационе мреже у 16 насељених места које у целости вреде више од 26 милиона евра, и представљају изузетно комплексне и захтеве подухвате.

Поводом постављања резервоара за складиштење биогаса на постројењу, данас је одржана конференција за штампу на којој је градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић поручио: „Поносан сам на истрајност локалне самоуправе да се овај пројекат заврши јер је он врло комплексан и са собом носи много изазова и проблема. Имам ту част да нашим грађанима представим овај део пројекта који ће решити велики комунални проблем, заокружити комплетан процес заштите животне средине и уврстити наш град и државу у ред градова и земаља са развијеном свешћу о важности очувања животне средине.“
Маја Милошевић Милојић, руководилац пројекта за постројење за пречишћавање отпадних вода, је појаснила да овај објекат, који је висок 10 метара и има облик лопте и запремину од 960 м3, има важну улогу у технолошкој обради отпадних вода, јер се у њему након обраде у дигесторима складишти биогас који се касније, уколико има одговоарауће карактеристике, користи за снабдевање постројења електричном и топлотном енергијом. Она је додала да је 90 % радова на изградњи постројења реализовано.
Будимир Стојиљковић, који је задужен за изградњу градског колектора, је казао да се и ова инвестиција приводи крају. „Остало је да се ископају ровови око 300 метара и да се положи и завари 345 метара цеви. Према уговору са надлежним министарством, овај пројекат би требало да буде завршен до краја 2021. и ми ћемо га испоштовати. Следи испитивање водоне пропусности снимањем камере и спајање са правцима из насеља Анчики, Бобиште и Зелене зоне.“
Сам технолошки процес пречишћавања се одвија на следећи начин: отпадна вода кроз градски колектор долази до постројења и у првој фази – линији воде – бива механички очишћена. Затим вода улази у биолошке базене где се чисти од бактерија и као апсолутно биолошки чиста излази у реку Јужну Мораву.
Муљ се затим убацује у дигесторе у којима се одвија процес анаеробне дигестије муља када долази до издвајања биогаса који, уколико је задовољавајућег квалитета, складишти у резервоару који данас имамо прилике да видимо. Муљни колач, произведен у овој фази, је обезводњен за 5-10 % у односу на прву фазу и као такав се депонује на регионалну депонију у Жељковцу која је пројектована по свим европским стандардима – објављено је на званичном сајту града Лесковца.