ЛЕСКОВАЦ – Данас се у свету обележава Међународни дан људске солидарности, који су установиле Уједињене нације. Ово је дан када славимо наше јединство у разноликости и подижемо јавну свест о важности солидарности.
Иницијатива коју је 2005. године покренуо бивши пољски председник Лех Валенса охрабрила је расправу о постизању Миленијумских циљева развоја земаља чланица УН, па је годину дана касније почело обележавање 20. децембра – Дан људске солидарности. Исте године је сама солидарност идентификована као фундаментална и универзална вредност која мора да буде главни циљ човечанства 21. века . Уједињене нације се, у духу солидарности, ослањају на сарадњу при решавању међународних проблема економске, социјалне, културне и хуманитарне природе.
- Одборница у скупштини Града Лесковца Гордана Стојановић, истовремено и председница Удружења дистрофичара у Лесковцу је, као део новог сазива, неколико пута иступала и говорила о солидарном односу Града Лесковца према особама са било којом врстом инвалидитета. На претходној седници Скупштине града госпођа Стојановић је говорила о буџету града за 2021. годину и издвајањима за осетљиве групе становништва и особе са инвалидитетом.
- “Град Лесковац има веома дугу традицију бриге о угроженим грађанима и слободно можемо рећи, да су издвајања за социјалну заштиту и мере социјалне политике избалансиране према потребама ове категорије становништа.
- Планирана средства за социјалну заштиту за 2021. годину износе 214.372.000 динара што је 4,7% буџета.
- Осврнућу се на пар сегмената из ове области. Сведоци смо да живимо у тешком времену, где се суочавамо са катастрофалним последицама пандемије корона вируса. Како би се помогло најсиромашнијим суграђанима за сузбијање последица изазваним короном, буџетом су предвиђена средства у износу од 20 милиона.То је по мени, једна од важнијих одлука и идеја градоначелника Цветановића и његовог тима за подршком, јер нема веће муке од споја болести, старости и сиромаштва, и зато је ово издвајање за сваку похвалу.
- Истакла бих и важност издвајања за новорођену децу у 2021. години од 15 милиона динара, накнада за ђаке прваке за шта је планирано 5 милиона, као и поклоне за новорођену децу од 10 милиона.
- Али оно што је добро и што ме радује јесте да се и Лесковац придружује групи од 18 градова у којима постоји удружење то јест у којима функционише Поносна картица ТРИ ПЛУС. Она заправо значи повлашћенију куповину за породице са троје и више деце. На тај начин Град доприноси побољшању њиховог животног стандарда јер нема ништа вредније од људског, новорођеног живота. У 2021. години за ове потребе издвојиће се 1 милион динара, зато што у овом тренутку, не постоји веће интересовање наших суграђана за ову помоћ то јест за плаћењу оплодњу.
- Подршка особама са инвалидитетом износиће 55 милиона. Према резултатима последњег пописа у Србији живи 571.780 грађана који су се изјаснили да себе доживљавају као особу са инвалидитетом, да имају тешкоћа или су потпуно онемогућени да обављају свакодневне активности.
- Овом броју треба додати још 119.480 грађана за које је статус инвалидетета непознат. Процене је да данас у Србији живи око 700.000 особа са инвлидитетом, што указује на то, да свака десета особа има неку врсту инвалидитета.
- У Лесковцу постоји девет удружења која окупљају и заступају интересе особа са различитим врстама инвалидитета. Опредељена средства у износу од 31 милион укључује дневне услуге, саветодавно-едукативне програме, смештај и финансирање ових удружења.
- 24 милиона динара су планирана за социјалне услуге које се пружају по стандардима и у складу са Законом о социјалној заштити. Зато су ова издвајања јако значајна јер олакшавају живот и свакодневно функционисање наших корисника и доприносе унапређењу њиховог живота.”
Извор: званични сајт Града Лесковца