ЛЕСКОВАЦ – Подаци изнети на сајту Министарства образовања, науке и технолошког развоја показују да су ученици задовољни досадашњим искуством у дуалном образовању, док њихови родитељи сматрају да овај вид образовања ученицима пружа веће шансе за запошљавање након завршетка школовања.
- Управо је овај модел образовања био тема данашњег састанка помоћнице министра за образовање, науку и технолошки развој проф. др Габријеле Грујић са представницима средњих школа на теритрији града Лесковца. Уводну реч на данашњем састанку дао је градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић и рекао:
- „На територији нашег града две школе, Школа за текстил и дизајн и Средња школа у Вучју, и укупно 273 ученика у сарадњи са компанијама реализују дуално образовање. Важно је да имамо средње школе у систему дуалног образовања. То нашој деци доноси одговорност и озбиљност, и отвара могућност да имамо раднике и стручњаке за разне области. Компаније које послују у нашем граду поседују услове да младима пруже знања која су им потребна за будуће запослење. Јасно је да се усвојено знање вреднује тек онда ако је у пракси примењиво. Од оваквог вида образовања бенефите има и компанија, и појединци, и свакако локална самоуправа. Дуално образовање се показује као прилика да ученици науче да примењују теоријска знања која су стекли током школовања, као и да стекну радно искуство која ће им се показати као значајно у даљем раду и животу. Овако припремљени ученици ће лашке наћи посао и своје место у компанијама у нашем граду и на тај начин остати овде и у будућности доприносити још већем просперитету нашег града.“
- Градоначелник је подсетио да Лесковац има БФЦ сертификат за локалну самоуправу са повољним пословним окружњем, који је први у Србији добио четврти пут са процентом испуњености од 96,33% и додао да се у односу на крај 2012. године број незапослених смањио за 10.566 лица, те сада стопа незапослености са 12.566, колико се тренутно налази на евиденцији Националне службе за запошљавање, смањена на 13,38%.
- „Као један од основних стубова развоја друштва образовање се налазило, налази се и налазиће се у будућности увек високо на листи наших приоритета. Континуирано улажемо у обнову храмова знања, сваке године повећавамо издвајања за ову област и одржавамо константну комуникацију са просветним радницима како бисмо се упознали са стањем у школама, њиховим потребама и евентуалним проблемима. Сваке године, на почетку првог и другог полугодишта имамо састанaк са директорима свих школа у Лесковцу и околини, да бисмо решавали све што треба на најбољи могући начин. Данас ученици имају много боље услове током боравка у школама, а просветни радници боље услове за рад. Зато желим да поново искажем захвалност Министарству просвете на Светосавској награди, која је потврда квалитета образовања у Лесковцу. То је награда за све људе који се баве образовањем.“
- Градоначелник је данас истакао и да су се просветни радници адаптирали новим условима рада због пандемије корона вируса и да квалитет образовања није опао.
- Габријела Грујић, помоћник министра образовања, науке и технолошког развоја говорећи о важности дуалног образовања казала је: „Дуго година у Србији није постојало врло битно и важно радно васпитање. Научили смо нашу децу, стимулисали их као родитељи да уче, да стално стичу теоријска знања, јер јако је важно. Теорија је мајка знања. Али, како да говоримо о компетенцији и сублимацији и знању и вештинама као јединственом квалитету, ако нам компаније не отворе врата. Компаније су то и урадиле. Показало се да су компаније друштвено одговорне компаније и да, када су примиле наше младе на школовање, показали су да им није било битно да то буду само ученици који ће се код њих и запослити. Него су то посматрали у ширем контексту, да дају прилику да што већи број ученика стекне то знање.“
- „Моја порука младим људима је, иако желите да одете, сигурна сам да ћете се вратити, јер Србија постаје економски моћна земља. Свакога дана долазе најугледније компаније и траже квалитетне кадрове. Данас можемо говорити о квалитетним кадровима само ако имамо дуални модел образовања на наш, национални начин. Креирали смо национални модел дуалног образовања.„
- Грујићева је истакла да су на озбиљном задатку да све што имају од знања и васпитања пренесу деци која се школују у Србији и додала да је градоначелник Цветановић много дао од себе.
- „Због тога је релевантна комисија која је имала веома озбиљне критеријуме донела одлуку да градоначеник Цветановић Горан добије Светосавску награду, велики углед и велика част. Ја му овом приликом честитам,“ – додала је и том приликом му уручила први примерак њене књиге „Национални модел дуалног образвовања: Пут у будућност Србије“ – објављено је на званичном сајту Града Лесковца.