GRADSKI ŠTAB ZA VANREDNE SITUACIJE: U Leskovcu do sada vakcinisana 9.181 osoba

Loading

ДЕТАЉ СА ДАНАШЊЕ СЕДНИЦЕ ГРАДСКОГ ШТАБА

ЛЕСКОВАЦ Данас је одржана седница Градског штаба за ванредне ситуације у оквиру које је било речи о тренутној епидемиолошкој ситуацији, али и стању у подручјима која су због повећане количине падавина у ризику од поплава.

  • У оквиру прве тачке дневног реда, извештај о епидемиолошкој ситуацији на територији града Лесковца је поднела др Зорана Кулић, специјалиста епидемиологије из Завода за јавно здравље, која је казала да је на основу постојећих података у протеклих месец дана уочен тренд опадања регистрованих случајева заразне болести Ковид 19, да су проширени капацитети Ковид болнице враћени у редован режим рада и да се региструје пад броја прегледа у Ковид амбуланти и додала:
  • „Иако се може уочити тенденција пада броја оболелих, као и да је почела масовна имунизација становништва, напомињемо да још увек нисмо у ситуацији мањег ризика од инфекције, а због постојања чиниоца који могу довести до погоршања епидемиолошке ситуације предлог мера и даље остаје: поштовање свих мера наложених од стране Кризног штаба Владе Републике Србије и града Лесковца како би се спречило даље ширење вируса у популацији; ригорозне контроле спровођења прописаних мера од стране надлежних органа на територији града Лесковца са посебним акцентом на угоститељске објекте, избегавање окупљања у већем броју и смањење броја контаката на минимум, ношење заштитне маске, одржавање физичке дистанце и редовне хигијене руку, али и постићи што већи обухват имунизацијом свих категорија становништва према плану имунизације Института за јавно здравље Србије ради постизања колективног имунитета у што краћем року.“
  • Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић је о имунизацији и епидемијским мерама казао следеће: „Данас се наставља вакцинација на свим пунктовима – на главном у хали Партизан, као и у Грделици, Вучју, Брестовцу и Манојловцу. Тече мало слабијим интензитетом него иначе, с обзиром на то да је Влада донела одлуку да се дневно вакцинишу само они грађани који су добили позив преко портала Е-управа са термином вакцинације с циљем да се избегну гужве на пунктовима и приоритетне категорије и старији суграђани који су заказали термин не стоје и чекају у редовима. За данас је предвиђено да се имунизација спроведе код 237 наших суграђана. Од јутрос до 12 часова дато је 188 вакцина, а укупно до сада 9.181, што је прилично позитиван податак с обзиром на то да је на територији града Лесковца до сада регистровано укупно 4.433 лица позитивна на вирус корона.
  • Оператери кол центра града Лесковца и даље су у служби грађана, пружају све неопходне информације као и помоћ старијим особама око пријаве преко портала Е-управа. Укупно до сада примљено је 1255 позива, само од јутрос од 8 часова како је кренуо са радом кол центар, 109 позива.“
  • Када је реч о поплавама на подручју територије града Лесковца, шеф Одељења за општу управу и заједничке послове Градске управе града Лесковца Милан Поповић је детаљно побројао сва места која су била поплављена као и све активности које је Сектор за ванредне ситуације али и јавно комунална предузећа предузела како би санирала штету.
  • „Град Лесковац је набавио и још две муљне пумпе за извлачење воде капацитета 1500 литара у секунди, тако да сада има укупно четири, као и две професионалне сушилице за исушивање влаге у поплављеним просторијама, са пратећом опремом. Које се по потреби, а на захтев мештана или месних заједница одпремају на угрожено подручје у сарадњи са ЈКП Водоводом Лесковац. Вредност ове набавке је 949.300,00 динара. У среду, 27. јануара 2021. године, нам је Војска Србије одобрила да користими три њихова агрегата снаге 5 киловата, која ће након регулисања међусобних односа измећу Градске управе и Министарства одбране бити у функцији и распоређени у Грделичком крају.
  • Можемо да закључимо да Град Лесковац, Градска управа, Одељење за општу управу и заједничке послове, захваљујући ауторитету и ангажовању градоначелника Горана Цветановића, тренутно има на располагању 14 агрегата за производњу струје, 4 муљне пумпе капацитете 1500 литара у минути и 2 професионалне сушилице влаге, са пратећом опремом. Запослени који се баве пословима Цивилне заштите су у потпуности спремни за рад са наведеном опремом. Слободно се може рећи, да Град Лесковац, никада до сада није имао ове ствари, које су драгоцене у помоћи грађанима када су изложени елементарним непогодама.“
  • Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић је поднео извештај о местима Горње Стопање, Шаиновац, Бобиште, Јарсенову, Доњем Синковцу, Винарцу, Чекмину и Доњем Буниброд која су током викенда угрожена од поплава због повећане количине падавина где се на срећу углавном ради о пољопривредном земљишту: „На путу Горње Стопање – Турековац, код предузећа Месокомбинат, услед јаке бујице урушио се мост, ова деоница је затворена за саобраћај.
  • На путу ка Јарсенову се јавило клизиште и одрон. Радници надлежног ЈП Урбанизам су на терену како би пронашли најбоље могуће решење за овај проблем”, казао је градоначелник о најпроблематичнијим тачкама и закључио: „У овом тренутку, вода се повукла са свих локација и водостај је уредан. Наставља се са праћењем стања и у складу са временским приликама санирају се оштећења.
  • Овом приликом поручујем свим нашим суграђанима да ћемо и даље пратити ситуацију на терену и да ћемо дати све од себе да спречимо плављење домаћинстава и усева, али и да санирамо штету која је већ начињена.“
  • Градоначелник Цветановић је, говорећи о санацији водотокова у Лесковцу, истакао је да је у надлежности града Лесковца је око 560 км водотокова II реда и да се током године спроводе одређене превентивне активности на терену, односно изводе се одређени грађевински радови на оним локацијама које према процени представљају потенцијалну опасност за изазивање поплава мањих или већих размера. Додао је да су у последњих неколико година на територији града изведени радови на око 110 локација и урађено је близу 120 километара водотокова II реда, за шта је издвојено близу 52 милиона динара и да Граду умногоме помаже ЈВП „Србијаводе надлежно за водотокове првог реда.
  • Говорећи о извештајима Комисије, градоначелник Цветановић истакао је да је Комисија за објекте до сада обишла 132 домаћинстa и проценила штету на 43 стамбена објекта, 116 помоћних објектата и шест пословно-привредних објеката у 23 месне заједнице и рекао да се већи обим штете се јавио у следећим месним заједницама Велико Трњане, Горњи Буниброд, Доњи Буниброд, Губеревац, Доње Стопање, Винарце, Грделица, Ораовица, Велика Грабовница, Бадинце, Рударе, Бобиште, Куколовце, Насеље Славко Златановић, а поједни случајеви који су претпели штете од поплава су се јавили у насељима Анчики, Белановце, Дрћевац, Пресечина, Велика Биљаница, Доња Слатина, Шарлинце, Печењевце, Радоњица
  • „На обрађеном пољопривредном подручју Комисија за штету на пољопривредном земљишту је констатовала да су на воћарским и ратарским културама, углавном озима пшеница, штете минималне. Штете настале у повртарској производњи, а нарочито у заштићеном простору, пластеницима, такозваним зеленим фабрикама на отвореном су већег интензитета.“
  • Он је додао и да се сви грађани код којих Комисија није извршила процену могу и даље јавити, уз јавни позив објављен је и образац за пријаву штете који се може преузети са сајта града или на шалтеру писарнице у згради осмоспратнице.
  • Милош Коцић, председник Комисије за процену штете на објектима говорио је о њеном раду. „Комисија је формирана на Градском већу и кренула је са теренским радом од 18. јануара када су и пристигле прве информације са терена преко месних заједница по пријавама грађана. Комисија броји укупно 9 чланова и они су свакодневно на терену и врше процену штете.“
  • „Према досадашњој евиденцији пријављено је око 200 домаћинстава у укупно 23 месних заједница. Како време одмиче, добијамо и појединачне пријаве и допуњујемо те спискове, тако да се трудимо да нема оштећених у раду комисије,“ – додао је Коцић.
  • Раде Велинов, члан Комсије за процену штете на пољопривредним земљиштима, истакао је да је до сада од стране пољоприврених произвођача, власника пољопривредног земљишта пријављена штета у укупно 20 катастарских општина, и то: Богојевце, Прибој, Турековац, Винарце, Залужње, Међа, Власе, Велико Трњане, Шишинце, Кукуловце, Калуђерце, Црцавац, Доњи Буниброд, Велика Грабовница, Доња Слатина, Велика Биљаница, Горње Крајинце, Граово, Боћевица и Ораовица.
  • „Пријаве се углавно односне на штете на ратарским и воћарским културама. Поступајући по пријавама Комисија је одмах изашла на терен и до сада обрадила и извршила увид у фактичко стања на две трећине пољопривредног земљишта захваћено поплавама.“

Извор: званични сајт Града Лесковца

Recommended For You

About the Author: danilo kocic

Ostavite odgovor

%d bloggers like this: