ЛЕСКОВАЦ – Свако место, сваки село, сваки град има своје (не)обичне људе и занимљиве догађаје који су обележили један тренутак. За неке је то само део нечега што се лако заборавља, за друге – вечита успомена. Дани, која је за нама, обележили су догађаји који су вредни да се нађу у нашој недељној рубрици: ЛЕСКОВАЧКА НЕДЕЉА“ – „Не)обични људи лесковачког краја.“
1.
- Град Лесковац трећи пут учествује у највећем дечјем музичком такмичењу Србија у ритму Европе. Такмичење се емитује на Првој телевизији и окупља младе талентоване људе из градова Србије који песмом представљају земље Европе.
- Лесковац је најпре на такмичењу учествовао са песмом Краљевине Белгије а прошле године песмом наших суседа Северне Македоније. Ове године представници Лесковца и земље која буде изабрана у договору града Лесковца са организатором такмичења биће седамнаестогодишње Ана Стојилковић и Катарина Пејчић, које ће се представити плесном тачком и деветнаестогодишња Габријела Здравковић као вокал.
- Емина Јовановић, директорка Центра за стручно усавршавање у образовању у чијим је просторијама одржана аудуција и биће одржаване пробе, која је уједно и члан жирија испред Лесковца на такмичењу, истиче да је учествовање на такмичењу још један у низу пројеката који промовишу младост и позитивне вредности нашег града.
- „Да смо град успешних и талентованих младих доказује да је до сада награђен 3691 таленат са 109 милиона динара. Лесковац је расадник талентованих младих људи, они стварају шансу за своју светлу будућност, а сваком младом човеку на том путу је потребан ветар у леђа. Наш задатак је да наставимо са стварањем што бољих услова и зато град Лесковац на челу са градоначелником др сци. мед. Гораном Цветановићем подржава све пројекте који подразумевају учешће младих Лесковчана и зато је деци нашег града омогућено такмичење Србија у ритму Европе.“
- Игор Карадаревић, директор програма Ритам Европе изјавио је да Лесковац има пуно младих талентованих за певање и плес и подсетио да уколико Лесковац победи ове године биће домаћин наредног такмичења. „Плешући и певајући деца постају бољи људи. Ана и Катарина, које су већ учествовале у такмичењу су једне од најбољих плесачица у региону и драго ми је што су поново део такмичења. Знам да је град Лесковац поносан на ову децу. Захваљујем се градоначелнику Цветановићу који нам је омогућио да радимо са најбољом децом“ – оцењује Карадаревић.
- Подсетимо, аудиција за највеће музичко такмичење „Србија у ритму Европе“ одржана је 24. фебруара у 16 часова у Центру за стручно усавршавање у образовању.Такмичење је било намењено учесницима од 14 до 21 године старости који имају таленат за певање и плес.
2.
- Школа за основно и средње образовање „11. октобар“ из Лесковца је ове године добила Повељу Фонда „Професор Миодраг В. Матић“ , као најистакнутија установа у Србији која се бави проблемима деце са сметњама у развоју.
- Ова васпитно-образовна установа основана је 1968. године и троструки је добитник Октобарске награде града Лесковца, последње одликовање града, похвалу, колектив је добио на педесетогодишњицу постојања школе.
- Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић честитао је свим запосленима у Школи за основно и средње образовање „11. октобар“ на заслуженој награди која је доказ њиховог преданог рада и значајних резултата који су остварени на пољу образовања и васпитања деце која похађају ову установу, посебно због тога што признање долази од Друштва дефектолога Србије.
- У Школи за основно и средње образовање „11. октобар“ одржана конференција за медије повом Повеље Фонда „Професор Миодраг В. Матић“ , коју је ова васпитно-образовна институција добила као најистакнутија установа у Србији која се бави проблемима деце са сметњама у развоју.
- Владимир Анђелковић, директор ШОСО „11. октобар“ истиче„Заслуга повеље је рад дефектолога и недефектолога школе који су несебично радили да бисмо постигли што боље резултате у раду са децом са којима школа ради. Међутим, вредновани су и други критеријуми као што је подршка града Лесковца, сарадња са Центром за социјални рад, подршка Одељења за друштвене делатности, сарадња са Школском управом, подршка градоначелника који нас је увек подржао у свим активностима, да се захвалим свим запосленима на заслуженој награди“ и додао да школа данас има много боље услове поменувши сензорну собу, стоматолошку амбуланту, библиотеку, ограду, санитарне чворове, плато испред и иза школе, терен за превентивно корективне вежбе…
- У име града Лесковца и градоначелника др сци. мед. Горана Цветановића обратила се мр Бранкица Стаменковић, члан Градског већа, која је честитала на награди и истакла да је њена вредност већа због тога што је добијена од стране струковних удружења и додала да је велика част што, после Сретењског ордена који је добила Гимназија прошле године, Светосавских награда Дома ученика и ПУ „Вукица Митровић“ и овогодишње истоимене награде коју је добио градоначеник Лесковца др Горан Цвтановић, донели још једну награду у град Лесковац. „Све ове награде говоре да смо на добром путу и да је наш труд и рад препознат. Да и сам град стоји иза вас и да стално прати ваш рад управо се види из тога што сте од оснивања до данас три пута награђени Октобарском наградом града Лесковца за одличне резултате.“
- Стаменковићева је истакла и да Град константно ради на унапређењу услова и да је доста тога урађено у овој васпитно-образовној институцији, као и да је у току израда идејног решења за реконструкцију школе које ће обухватити комплетну реконструкцију, енергетску санацију, али и доградњу школе, да је то циљ који је зацртан.
3.
- У Елин Пелину су, у оквиру пројекта Магија Синергије (№ CB007.2.12.002) преко Interreg – IPA програма прекограничне сарадње Бугарска – Србија су током недеље одржане две радионице заједничке радне групе за туризам.
- Теме које су обрађиване на радионицама су партнерство за заједнички развој туризма, анализа стања и уских грла, постављање циљева развоја, стратешких циљева и приоритета. Планирање је кључно средство за осигурање развоја, маркетинга и управљања одрживим туризмом. У вези са тим партнери на пројекту покренули су процес стратешког планирања који води до израде Заједничке Стратегије Одрживог Туризма у прекограничном подручју Елин Пелин и Лесковац. Процес стратешког планирања се реализује кроз четири радионице стратешког планирања и две јавне расправе. Следеће две радионице из овог процеса ће бити одржане у Лесковцу почетком марта.
- Пројекат Магија Синергије је припремљен заједничким залагањем града Лесковца и општине Елин Пелин, а спроводи се у партенерству општина Елин Пелин из Бугарске, Туристичке организације Лесковац и Центра за развој Јабланичког и Пчињског округа из Србије. Овај пројекат, покренут на иницијативу градоначелника др сци. мед. Горана Цветановића, је резултат дугогодишњих добрих односа града Лесковца и општине Елин Пелин. Циљ пројекта је стварање ефекта Синергије заједничког деловања туристичких актера на пољу повезивања фестивала, израде заједничких планова развоја туризма и нових туристичких производа/сервиса у прекограничном подручју Елин Пелина и Лесковца.
- Ова посета је важна и због тога што су се представници града Лесковца састали са амбасадором Србије у Софији Жељком Јовићем са којим су разговарали о даљој сарадњи и будућим пројектима и програмима значајним за развој културне и туристичке понуде града на Ветерници.
4.
- Почетком године Министарство унутрашњих послова обезбедило пет модерних возила са аутомеханичким лествама која служе за евакуацију и спасавање на великим висинама до чак 32 метра. Једно од њих намењено је Ватрогасно-спасилачкој јединици Сектора за ванредне ситуације МУП-а у Лесковцу која је пре две године одликована Октобарском медаљом града Лесковца.
- Тим поводом одржана је прес конференција на којој је у име градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића говорила чланица Кабинета Јелена Станковић: „Још један доказ да Град Лесковац има одличну сарадњу са Владом Републике Србије и Министарством унутрашњих послова јесте и повод данашње конференције – набавка новог ватрогасног возила чија је вредност преко 800 хиљада евра. Ради се о најсавременијем камиону са аутомеханичким лествама које се користе за спасавање и евакуацију са великих висина.
- Веома је значајно што је ватрогасно-спасилачка јединица у Лесковцу осавременила и оснажила технички капацитет – брже ће се и боље одговарати радним задацима и изазовима. Поред ове значајне инвестиције, Ватрогасно спасилачка јединица је добила и АТВ возило марке Поларис које се користи за превоз терета и евакуацију са неприступачних терена, а вредно је 12.000 евра.”
- Подсетивши да је само прошле године у Ватрогасно-спасилачку јединицу стигло чак три возила чија укупна вредност износи 670 хиљада евра, Ивица Ранђеловић, начелник Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова, је појаснио да је ново возило изузетно важно за безбедност града и грађана Лесковца с обзиром на то да је опрема која је до сада коришњена за евакуацију и спасавање на великим висинама старија од 30 година.
- „Ми сада имамо опрему која је модерна и користи се свуда у свету. У наредном периоду ћемо вршити обилазак вишеспратница како бисмо проверили да ли ти објекти одговарају прописима и указиваћемо на проблеме и опасности јер да бисмо адекватно користили ово возило морамо да имамо приступ зградама. Захваљујем градоначелнику и његовој екипи на посети и жељи да нам да подршку и што прати оно што радимо.“
- Командант Ватрогасно-спасилачког батаљона Лесковац Ненад Симић је после демонстрације ватрогасаца, појаснио да је на ово возило могуће поставити црево и тако приступити гашењу пожара уколико се ради о неприступачној згради. Према његовим речима, поступак обуке је у току и Ватрогасно-спасилачка јединица ће ускоро добити и званични сертификат за руковање овим возилом.
5.
- Извршни одбор НАЛЕД-а одржао је 13. годишњу конференцију о економским реформама у Србији поводом представљања 100 препорука за боље услове пословања. Уједно је у оквиру онлајн конференције представљено 13. издање Сиве књиге, и заједно са лидерима Владе и међународне заједнице размотрени су реформски приоритети и мере за подршку привреди у условима пандемије.
- Овој седници присуствовао је и градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић, члан управног одбора НАЛЕД-а. Кључни говорници на седници били су председница Владе Републике Србије Ана Брнабић, министарка за рад, запошљавање борачка и социјална питања Дарија Кисић-Тепавчевић, министарка енергетике и рударства Зорана Михајловић, министарка државне управе и локалне самоуправе Марија Обрадовић, амбасадор Европске уније у Србији Сем Фабрици, амбасадор Немачке Томас Шиб, амбасадор Шведске Јан Лундин, амбасадорка Уједињеног краљевства Шан Меклауд, генерални директор компаније Кока-кола Светослав Атанасов и председник извршног одбора НАЛЕД-а Дејан Ђокић.
- Лесковац остварује одличну сарадњу са НАЛЕД-ом који је прошле године по четврти пут граду на Ветерници издао БФЦ сертификат за локалну самоуправу за изузетном пословним амбијентом, идеалним како за страна тако и за домаћа улагања.
6.
- ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ПОДНОШЕЊЕ ПРИЈАВА ЗА УЧЕШЋЕ ПРЕДСТАВНИКА УДРУЖЕЊА МЛАДИХ, УДРУЖЕЊА ЗА МЛАДЕ, УЧЕНИЧКИХ И СТУДЕНТСКИХ ПАРЛАМЕНАТА, УСТАНОВА СА ТЕРИТОРИЈЕ ГРАДА ЛЕСКОВЦА У ИЗРАДИ СТРАТЕГИЈЕ УНАПРЕЂЕЊА ПОЛОЖАЈА МЛАДИХ ГРАДА ЛЕСКОВЦА ЗА ПЕРИОД ОД 2021. ДО 2025. ГОДИНЕ
Циљ Јавног позива
- Стратегија унапређења положаја младих Града Лесковца је документ који на предлог Координационог тима за израду, мониторинг, евалуацију и ажурирање „Стратегије унапређења положаја младих Града Лесковца за период 2021. – 2025.“ (у даљем тексту: Координациони тим), доноси Скупштина Града Лесковца, којим се уређује нарочито: активно учешће младих у друштвеном животу, обезбеђивање остваривања права младих на једнаке шансе, информисање младих, подстицање и вредновање толеранције, демократије, изузетних постигнућа младих, подстицање и развијање формалног и неформалног образовања, подстицање и стимулисање запошљавања и самозапошљавања младих и омладинског предузетништва, унапређивање безбедности младих, одрживог развоја и здраве животне средине, очување и унапређивање здравља младих и друге активности и области од значаја за младе.
- Координациони тим расписује Јавни позив за подношење пријава за учешће представника удружења младих, удружења за младе, ученичких и студентских парламената, установа са територије Града Лесковца у изради Стратегије унапређења положаја младих Града Лесковца за период од 2021. до 2025. године, с обзиром да је актуелни Акциони план за младе Града Лесковца, истекао децембра 2020. године.
- Стратегија унапређења положаја младих Града Лесковца за период 2021 – 2025, израђиваће се у складу са Националном стратегијом за младе за период 2015 – 2025, уважавајући њену стратешку опредељеност, и на основу препорука Министарства омладине и спорта, Сталне конференције градова и општина и Националне асоцијације канцеларија за младе.
- Позив се упућује свим субјектима омладинске политике у складу са Законом о младима („Сл. гласник РС“, број 50/11), са територије Града Лесковца, заинтересованим да дају свој стручни допринос у оквиру области које ће бити обухваћене Стратегијом унапређења положаја младих Града Лесковца, у складу са Законом и Националном стратегијом за младе.
Начин пријављивања
- Заинтересоване особе, представници субјеката омладинске политике треба да имају одговарајуће искуство у омладинском раду и омладинској политици, што се потврђује приложеном биографијом.
Пријава на Јавни позив обавезно садржи:
- Препоруку од стране удружења, установе;
- Радну биографију (CV) – са нагласком на релевантно искуство у омладинској политици и омладинском раду и област деловања у чијој изради жели да учествује.
- Пријаве на Јавни позив се подносе Канцеларији за младе Лесковац на Писарници Градске управе Града Лесковца, Трг Револуције 45/1 или се шаљу поштом у затвореној коверти са назнаком:
ГРАДСКА УПРАВА, ОДЕЉЕЊЕ ЗА ДРУШТВЕНЕ ДЕЛАТНОСТИ И ЛОКАЛНИ РАЗВОЈ – КАНЦЕЛАРИЈА ЗА МЛАДЕ ЛЕСКОВАЦ, ТРГ РЕВОЛУЦИЈЕ 45
- „Не отварати – пријава на Јавни позив за подношење пријава за учешће у изради Стратегије унапређења положаја младих Града Лесковца за период 2021. – 2025.”
- Рок за достављање пријаве је 20 дана од дана објављивања Јавног позива односно од 24. фебруара до 15. марта 2021. године.
- Неблаговремене и непотпуне пријаве неће бити прихваћене.
- Све додатне информације могу се добити у Канцеларији за младе Лесковац, Трг Револуције 45/1, путем телефона 016 216 961 или 016 213 984, електронском поштом kzm@gradleskovac.org или kzmleskovac@gmail.com.
- Текст Јавног позива можете преузети овде.
7.
- У предговору Српског рјечника из 1818. године, о значају језика Вук Стефановић Караџић, реформатор српског језика захваљујући чијем залагању и труду Срби данас могу да буду поносни на свој матерњи језик, културу и традицију, написао је следеће: „Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и поштујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада.“
- Чланице Организације УН за образовање, науку и културу УНЕСКО 21. фебруар посвећују матерњим језицима. УНЕСКО је пре 22 године 21. фебруар прогласио Међународним даном матерњег језика у знак сећања на студенте који су 1952. године убијени у Даки, главном и најваћем граду Бангладеша, на протесту због тога што њихов матерњи језик није проглашен званичним језиком.
- Опстанак језика, већим делом, не зависи од науке, него од свести говорника тих језика.
- Због тога је посебно важно да се младим нараштајима пробуди та свест и одговорност.
- Поводом Међународног дана матерњег језика градоначелник Лесковца, др сци. мед. Горан Цветановић рекао је, цитирајући Холмса, да је сваки језик храм у ком се чува душа оних који њиме говоре и додао да је овај дан важан јер се њиме указује на значај очувања језика, а самим тим и очувања традиције једног народа. Матерњи језик је део културног идентитета, основни показатељ препознавања и поштовања различитости, али и толеранције и разумевања. Разноврсност језика је заједничко наслеђе људи и та разноврсност је важна за опстанак културе, обичаја и аутентичности сваке државе. “
8.
- Град Лесковац се прикључио чланству „Покрета за децу три плус“ како би својим грађанима и породицама са троје и више деце омогућио погодности и побољшан материјални статус. Реализацијом пројекта остварује се право на поносну картицу у сарадњи локалне самоуправе, која доставља имена мајки са троје и више деце, од којих је бар једно дете малолетно, и Удружења, које је потписник уговора са правним субјектима о попусту.
- Поделу поносне картице којом родитељи остварују финансијску олакшицу при куповини робе или пружања услуга, чиме се остварује побољшање услова за задовољење потреба и унапређује материјални положај наведених породица врши локална самоуправа.
- Уговор су потписали заменица градоначелника Лесковца др Ана Јанковић Стојановић и Владица Гавриловић, председник покрета.
- У обраћању, заменица градоначелника је истакла да ће чланство у „Покрету за децу три плус“ допринети мерама популационе политике које град Лесковац већ спроводи, а међу којима су једнократна помоћ за породиље у износу од 10 хиљада за запослене и 20 хиљада за незапослене породиље, ваучери за десет прворођених беба у години у износу од 20 хиљада динара, накнада за уџбенике за све ученике првог разреда на територији града Лесковца, и за све ученике чије су породице корисници социјалне помоћи, субвенционисање боравка деце у приватним вртићима и финансирање поступка вантелесне оплодње.
- „У оквиру програмске активности Подршка деци и породицама са децом у плану за 2021. године је сума од 30 милиона и 900 хиљада динара. Поред наведених мера новине у популационој политици су обезбеђивање ауто седишта за сву децу рођену у 2021. години на територији града Лесковца, испланирана сума за ову намену је 10 милиона динара и приступање ,,Покрету за децу три плус“.
- Заменица Јанковић Стојановић изнела је податке о броју породица са троје деце: „Током 2020. године у породилишу Опште болнице Лесковац је укупно рођенo 1558 беба, док је на територији Лесковца рођено 997 беба и то незнатно више девојчица него дечака. 2017. године треће дете родиле су 92 жене, а 2018. чак 170. Четврто дете 2017. године родило је 20 жена, 2018. 48, а пето 2017. 10, а 2018. 11 жена. Дакле, званични подаци показују да се у нашем граду повећава број мајки које рађају треће,четврто, али и пето дете па се тако претходне 2020. године у Лесковцу родила 191 беба у вишечланим породицама.“
- На крају обраћања заменица је у име градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића, у своје име, као мајка троје деце, и у име свих породица са троје и више деце позвала привредне субјекте града Лесковца да се прикључе овом пројекту.
- Оснивач, председник и поносни отац троје деце Владица Гавриловић је казао: “Веома смо срећни што смо данас у Лесковцу, срећни смо што ћемо радити и сарађивати са дивним младим тимом градоначелника који нам показује да је Србија и Лесковац данас на добром путу. Наш основни циљ је борба за наталитет јер се нажалост рађа све мање деце, а светска пошаст корона вирус је условила да тај број буде мањи јер је наш противник озбиљан, бела куга. Да бисмо то спречили неопходно је да од укупног броја породица 45% буде са троје деце. Са том жељом смо 2017. године оформили овај покрет као један од начина да пробудимо свест код грађана. Није толико битно да остваре уштеду основни циљ је да се искаже поштовање према породицама са троје и више деце.
- Сигуран сам да ћемо успети у тиму са градом Лесковцем и читавом државом јер су мере популационе политике све повољније. А добијањем поносне картице родитељи, а посебно мајке, са троје и више деце ће моћи да остваре бројне попусте, с тим што је потребно да и локални привредници приступе чланству и дају свој допринос повећању наталитета.”