Власотинце: Фондација “Тијана Јурић” и Канцеларија “Безбедно дете”: Против вршњачког насиља

Loading

НА ИНИЦИЈАТИВУ ФОНДАЦИЈЕ „ТИЈАНА ЈУРИЋ“ И “КАНЦЕЛАРИЈЕ БЕЗБЕДНО ДЕТЕ“ У ВЛАСОТИНЦУ ЋЕ УСКОРО БИТИ ФОРМИРАНО КООРДИНАЦИОНО ТЕЛО ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА.
У циљу формирања координационог тела против вршњачког насиља у Власотинцу, у градским и приградским школама, током ова два дана одржане су едукативне радионице и трибине у организацији Фондације “Тијана Јурић” и Канцеларије “Безбедно дете”.
Игор Јурућ, представник поменуте фондације и Јелена Ђокић, кординатор канцеларије “Безбедно дете” јуче су одржали трибине у школама у Шишави, Крушевици и ОШ “8. октобар” у Власотинцу како би едуковали ученике о безбедности на интернету и активностима везаним за спречавање вршњачког насиља. Након тога су одржане и радионице.
Синоћ је у сали Културног центра одржана трибина за родитеље ученика, грађане, педагошке раднике и директоре школа. О безбедности деце на интернету, несталој деци, потреби увођења система Амбер Алерт и превенцији насиља међу вршњацима говорио је Игор Јурић.
У име општине Власотинце учеснике трибине синоћ је поздравио председник Братислав Петровић, који је овом приликом истакао да нема важнијег посла од стварања услова да нам деца буду безбедна и здрава.
“Општина Власотинце се труди да у сарадњи са Фондацијом “Тијана Јурић” и Удружењем “Безбедно дете” допринесе стварању амбијента у коме ћемо отворено да разговарамо о безбедности деце, вршњачком насиљу и опасностима које вребају на интернету јер су деца данас изложена огромним изазовима који вребају са друштвених мрежа и интернета. На родитељима је, али и на друштву у целини да прати шта се са њима дешава и да реагујемо када за тим има потребе. Овакве трибине су важне јер родитељи често немају довољно информација о томе како да се носе са овим изазовима”, истакао је председник Братислав Петровић.
Јелена Ђокић се захвалалила Фондацији “Тијана Јурић” која је омогућила да се у Власотинцу отвори Канцеларија “Безбедно дете” и што је Власотинце препознала као место у коме може да заживи све оно што је започето пре пет година у Суботици. Она је изразила наду да ће заједничким радом успети да се створи безбедна средина за децу како би она имала безбрижно детињство и тиме био омогућен леп живот за све.
“Фокус нашег рада је да свако дете у Србији буде безбедно, да има помоћ породице, институција, невладиних организација и грађана уопште. Изабрали смо да на југу Власотинце буде центар онога што ћемо радити у наредном периоду и да буде центар безбедности деце у овом делу Србије. Координациона тела најпре треба да заживе у Суботици, Новом Саду, Аранђеловцу и Власотинцу, а након тога и широм Србије.
Игор Јурић је током свог обраћања посебну пажњу скренуо на многе опасности које вребају са интернета и на конкретне проблеме, почевши од лажног представљања на друштвеним мрежама, изношења личних података које предатори и могући злостављачи лако могу да искористе приликом праћења потенцијалне жртве, па до конкретних проблема који се односе на манипулације, уцене и изнуде преко друштвених мрежа.
“Довољан је један лажни профил међу пријатељима на друштвеним мрежама па да то буде аларм за потенцијалну опасност детета. Деца често трпе насиље плашећи се осуде родитеља или средине. Важно је да пријавимо свако злостављање деце које приметимо у окружењу како би се оно спречило и како би се помогло злостављаној деци да када одрасту да и сама не постану злостављачи, што је веома чест случај”, истакао је Игор Јурић.
Он се посебно осврну на појаву самозлостављања на интернету, када деца са својих лажних профила шаљу себи пртеће поруке како би привикла пажњу родитеља или окружења, што води у нове проблеме јер се тада дешава да се одговорност пребацује на школе и решење проблема тражи у вршњачком насиљу.
Говорећи о трговинуи људима Игор Јурић је навео конкретне примере у којима су се трговином људима бавиле особе из најближег окружења жртве.
“Све може да се надокнади, али време које нисте провели са децом, никада. Будите уз своју децу, слушајте их и подржавајте” поручио је Игор Јурић, преноси Власина.

 

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading