Удружење оболелих од рака „Храст“, у оквиру акције поводом месеца борбе против рака дојке, организовало манифестацију под називом “Дај педалу раку”. Лесковац је један од 30 градова у Србији и региону у којем је одржана ова манифестација која за циљ има подршку женама које се боре са раком дојке, промовисање важности обављања редовних прегледа и самопрегледа и упражњавање здравих стилова живота, посебно спорта.
- У име градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића и локалне самоуправе окупљенима се обратила Александра Ђорђевић, члан Градског већа: Град подржава удружење финансирањем њихових многобројних пројеката. Град Лесковац иначе подржава овакав вид хуманитарног рада јер су то племенити људи доброг срца. Циљ оваквих организација је подизање свести грађана да је удруженим снагама све боље и лакше, а људима оболелим од овакве болести су оваква удружења веома значајна зато што она помажу да се најтежи период у њиховом животу лакше превазиђе.
- Зорица Менковић, председница Удужења оболелих од рака „Храст“ је овом приликом казала: „Ову акцију по први пут одржавамо у Лесковцу, а уз помоћ пријатеља из бициклистичког клуба завртећемо точкове клуба и дати педалу раку. Ово је један од начина да се победе све тешке ситуације, а посебно болест као што је рак. Рак је излечива болест, а јако је важно открити је на време и, ако дође до болести, веровати лекарима и излечење.“
- Вања Илић, начелница Центра за промоцију здравља Завода за јавно здравље Лесковац, изнела је податак да у свету од рака дојке годишње оболи преко 1,7 милиона жена, од чега умре преко 522.000. У Србији оболи преко 4.500, а умре преко 1.700.
- „Уколико се промене открију на време у 95% случајева ће доћи до потпуног излечења. Бројке говоре да се ниво свести подиже, да се жене све више јављају на превентивне прегледе, као и да више пажње посвећују активностима које умањују могућност оболевања као што су физичке активности, здрава исхрана, живот без гојазности и стреса, објављено је на званичном сајту Града Лесковца.