LESKOVAC – U kafani „Istorija“ promovisana je knjiga „Čaršija Radeta Jović“ u kojoj se nalazi izbor iz dela ovog pisca koje je uradio Dragoslav Gile Branković. Urednik ovog izdanja Srđan Siđa Živković kaže da je malo književnih stvaralaca na lokalnom dijalektu koji uspevaju da taj narodni govor putem svoje lirike i mudrosti približe čitaocima.
„Rade Jović u tom smislu jeste naslednik Bore Stankovića, a ako bismo poeziju nazvali lepotom, onda je stvaralaštvo Radeta Jovića prava poezija. Ono što ostaje iza njegovog stvaralaštva su pre svega njegove male mudrosti na lokalnom dijalektu za koje danas mi više ne znamo da li ih je narod stvorio ili ih je sam narod napisao. Takve mudrosti su „Ne se znaje, Zare igra“, „Naša čaršija na malečku stolicu sedi, ali u golemo nebo gleda“ ili „Ima li Bog pamet kad ne turi na trista muke“ i slično. Rade Jović je svakako ostavio neizbrisiv trag u istoriji srpske književnosti.“
Ovu knjigu književnik Saša Stojanović shvata kao posvetu jednom ogromnom trudu, entuzijazmu i želji da se dijalekt izvuče na mesto koje mu pripada.
„Rade Jović je uspevao ne samo da skuplja umotvorine na dijalektu, nego i da ih sam stvara. Na taj način pravio je jedan izuzetan korpus lokalne književnosti. Lokalne po mestu nastajanja, ali koja je kvalitetom prevazilazila granice države.“
Stojanović smatra da se Leskovac i Leskovčani nisu svesni veličine Radeta Jovića, čoveku koji je uspeo da organizuje mnoge kulturne manifestacije i koji je, i pored svega toga, uspeo da ostane izuzetan autor. „Nisu Leskovčani svesni ni veličine ni Borice Zdravkovića, Save Dimitrijevića, hroničara ovog grada, Jovice Stojanovića, jednog od naših najvećih antropologa… Nisu svesni ni značaja jednog Nikolaja Timčenka, koji je preminuo pre nekoliko godina, osim, možda, da postaju svesni zbog manifestacije „Dani Nikolaja Timčenka“ i rada njegove Zadužbine. U ovom gradu su zaista živeli i žive velikani, ali, na žalost, mi kao grad smo se potrudili da nedostatkom kulturne politike uspomenu na njih svedemo na najmanju moguću meru.“
Напомена:
Град Лесковац: Пројекат из области јавног информисања за 2021. годину: ГЛАСНИК – Mедија центар 016: „Лесковац на путевима препорода.“ „Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражaвају ставове органа који је доделио средства.“