Mira Ninošević, muzejska savetnica, istiričarka Narodnog muzeja, odlikovana povodom Dana državnosti

Loading

ЛЕСКОВАЦ – Mузејска саветница, историчарка Народног музеја у Лесковцу Мира Ниношевић добила је данас у Београду, поводом Дана државности – годишњице Сретењског устава, сребрну медаљу за изузетне заслуге и постигните резултате у дугогодишњем раду на пољу српске културе и музеологије.

Мира Ниношевић, музејски саветник историчар, рођена 8. јануара 1958. године, више од 35 година ради на пословима заштите и афирмације културно–историјске баштине лесковачког краја. Своју каријеру отпочела је у Народном музеју у Лесковцу 1986. године на радном месту кустоса историчара – руковаоца следећих збирки: оружје и војна опреме, докумената, разгледнице, реалије, униформе, печати, дипломе и одликовања и привредно-техничка збирка, као и Збирки Сергија Димитријевића, Љубомира Маринковића и Добросава Туровића. Послове директорке Народног музеја у Лесковцу обављала је у периоду од децембра 2016. године до новембра 2021. године.

Радећи на пословима заштите и презентације, музејска саветница Ниношевић је својом интелектуалном снагом и професионалним знањем дала пун допринос у подизању стандарда музеолошке праксе и тиме снажно обележила идентитед Града Лесковца и југа Србије.
Мира Ниношевић је за изузетна остварења у музејској делатности, али и за изузетан допринос у афирмисању музејске делатности, проглашена за кустоса године у 2014. години, испред НК ИКОМ-а Србије, тј. Националног комитета Међународног савета музеја, за пројекат „Златно доба Лесковца 1918-1941 године“.

Следеће године, Музејско друштво Србије је за институционални допринос музејској делатности и музеологији, доделило Народном музеју у Лесковцу, награду Михајло Валтровић за 2015. годину, а за пројекте у којима је учествовала Мира Ниношевић: Стална поставка Народног музеја „Времеплов лесковачког краја“ и „Југ Србије у Великом рату 1915-1918. године“.

Мира Ниношевић је ауторка више изложби Народног музеја у Лесковцу, од изложбе „Интернирци лесковачког краја у логорима Норвешке у Другом светском рату“ отворене 1988. године, „Бомбардовања Лесковца 1944. године (1994), „Избори у лесковачком крају између два светска рата (1997), „Век лова у лесковачком крају (1999), „Лесковац и његови људи на старим фотографијама“ (2011) изложбе „Моравци и Французи – браћа по оружју“ приказане у Културном центру у Паризу 2018. године, у оквиру обележавања 100 годишњице завршетка Првог светског рата па до последње, о Лесковцу и његовим људима од 1878-1941. године, отворене септембра 2021. године. Такође она је аутор монографије о „Ратном путу Моравске дивизије у Првом светском рату“; „СВЕТЛОПИСИ ВРЕМЕНА – Лесковац и његови људи 1878-1941“ (2021) као и коаутор монографија “Изборне борбе у лесковачком крају од 1919. до 1941. године“ (1998); „Златно доба Лесковца“ (2015); „Јашуњски манастир светог Јована Претече 1517-2017“ (2017).

Стална поставка музеја „Лесковац Српски Манчестер“, чији је аутор концепције Мира Ниношевић, награђена је признањем „Михаило Валтровић“ за 2020. годину, представља идентитет музеја и креирана је у складу са потребама музејског посетиоца савременог доба. Кроз модеран приступ и интерпретацији наслеђа, Народни музеј у Лесковцу је својим новим делом сталне поставке одговорио на све захтеве модерне музеологије што га сврстава у врх европске музеологије. Размотавање приче о „српском Манчестеру“, попут размотавања пређе у овом, некада, текстилном гиганту, резултат је вишедеценијског рада Мире Ниношевић и њених сарадника, с тим да је, захваљујући употреби модерних технологија, у поставци остављен простор за рад будућих кустоса и презентовање будућих сазнања,чиме ће се ова прича настављати и допуњивати.

Радећи са великим ентузијазмом и посвећеношћу на пословима директора, Мира Ниношевић је допринела да Народни музеј у Лесковцу постане савремена, динамична и функционална институција која својим посетиоцима, презентацијом и интерпретацијом музејске грађе, али и едукацијом, нуди различите културне садржаје и концепције.
Музеј у Лесковцу је, у протеклих неколико година, успео да постане пример добре праксе и да постави нове стандарде у српској музеологији, подижући их на виши ниво и пратећи савремене светске тенденције. Користећи на прави начин бонитете подршке Министарства културе и информисања, Града Лесковца и међународних партнерстава, те кроз многобројне, успешно реализоване пројекте, Музеј се уздигао на културној сцени Србије и постао угледни пример квалитетног рада. Бројна признања и награде потврда су успешног залагања и рада ове установе, а стечена су, управо, у време мандата Мире Ниношевић.
три награде „Михаило Валтровић“ Музејског друштва Србије за постигнуте изузетне резултате у развоју музејске струке –2018, 2019, 2021.
Јуна 2019. године граду Лесковацу уручена је награда за допринос развоју приступачности садржаја у области културе, а за иницијативу која се односи, управо на пројекте Народног музеја у Лесковцу под називом „Повећање приступачности у музејима“ и пројекат „Додирни прошлост“.

Децембра, 2019. године, Народни музеј Лесковац добитник је признања “Културни образац” Министарства културе и информисања за изузетан допринос на пољу културе.

Фебруара, 2020. године, на Дан државности (15.02.2020), председник Републике Србије, господин Александар Вучић, доделио је Народном музеју у Лесковцу Сретењски орден III степена за изузетне заслуге за Републику Србију и њене грађане у области културе и музејск е делатности, поводом 70 година рада.

Сребрну медаљу за заслуге, Мира Ниношевић, музејска саветница, историчарка Народног музеја Лесковац добила је за изузетне заслуге и постигните резултате у дугодишњем раду на пољу српске културе и музеологије, преноси ЈУГмедиа.

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading