Gimnazija „Stevan Jakovljević: Priznanja profesorici Biljani Pipović

Loading

ВЛАСОТИНЦЕ – Ове школске године за просветне раднике пројектна настава је постала обавезни део наставног плана и програма, али за професорку енглеског језика Биљану Пиповић и њене ученике то није новина. Ову наставну методу професорка Пиповић успешно примењује већ десетак година како у учионици, тако и ван ње. Али и изван граница наше земље.

У Гимназији „Стеван Јаковљевић“, под будним оком професорке Биљане Пиповић, раде се мали и велики пројекти, индивидуални и групни, као и они најзахтевнији, међународни. Управо су ти пројекти донели професорки Пиповић, њеним ученицима али и самој школи угледно признање које додељује Централна комисија за подршку Европске комисије за образовање са седиштем у Бриселу.

Од пет међународних пројеката које је професорка Пиповић покренула са партнерима из Француске, Италије, Пољске, Грузије и Турске у школској 2017/2018. години, свих пет је добило Националну ознаку квалитета коју додељује Национални тим за подршку (НСС) Фондације Темпус.

„Овај тим врши евалуацију учешћа пријављених оснивача и партнера у пројекту и додељује Националне ознаке квалитета у складу са следећим критеријумима: унапређење извођења наставе, повезаност са школским планом и програмом, комуникација и размена између партнерских школа, степен сарадње партнерских школа, употреба ИКТ технологије и резултати, учинак и документовање пројекта. Националне ознаке квалитета су предуслов  да се пројекат номинује за Европску ознаку квалитета.  Са друге стране, Европска ознака квалитета  је услов за учествовање на такмичењу за европску eTwinning награду. Тако да сада имамо могућност за још једну награду“, истиче професорка Биљана Пиповић.

По њеним речима, ови пројекти омогућавају усавршавање и напредовање наставника и ученика.

„То је оно што ме мотивише, а ја свој ентузијазам преносим на ученике. Време које утрошимо на осмишљавање пројекта током наставе и ван ње, је време искоришћено на прави начин,  квалитетно, са циљем развијања ученичких компентенција о којима се много говори у последње време. На тај начин ученици скоро неприметно усавршавају своја знања и вештину комуникације, писане и усмене, употребу дигиталне технологије, развијају међупредметне компентенције, уче формално и неформално, од наставника и вршњака, уочавају своје место и улогу у савременом друштву, критички и креативно размишљају. И, што је најважније, мотивисани су јер увиђају употребну вредност онога што уче у школи“, појашњава професорка Пиповић.

Рад на међународним пројектима на еTwinning платформи омогућио је професорки Биљани Пиповић повезивање са колегама широм Европе. Ти контакти довели су до образовно-културне размене ученика са Економско-туристичком школом из италијанског града Фалконара Маритима али и потписивање уговора о сарадњи са средњом школом  СУГС „Кочо Рацин“ из Скопља, и позива да у фебруару група гимназијалаца са својом професорком посети партнерску школу у италијанском граду Алкамо.

По свему судећи, гимназијалци су већ спремни за 21. век и изазове које будућност ставља пред њих – преноси лист „Власина“.

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading