
ВЛАСОТИНЦЕ – У оквиру пројекта „Школа за 21. век“, а поводом победе на националном такмичењу из програмирања Основну школу „8. октобар“ посетили су јуче Метју Џордан, представник британске амбасаде у Србији, руководилац за програме на Западном Балкану, Клер Сирс, директорка British Council за Западни Балкан, Марина Илић, руководилац Школске управе за Јабланички и Пчињски округ, Зоран Тодоровић, председник општине Власотинце и Марјан Станковић, начелник општинске управе.
„Мој задатак је да подржим увођење нових и иновативних метода у настави и мотивишем наставнике за примену тих метода у учионицама. Десет наставника наше школе који предају стем предмете завршило је обуку о примени микро-битова у настави. Циљ овог програма је да ученици уче на забаван, интерактиван и иновативан начин кроз развој међупредметних компентенција и интердисциплинарност. Применом микро-бита у настави, деца развијају аналитичко, алгоритамско и критичко мишљење, унапређују рад у тиму и исказују своје креативне способности. Крајни циљ тога је да их успешно припремимо за живот у 21. веку, јер се у ИТ индустрији налазе послови будућности“, рекла је Светлана Коцић, директорка школе.
„Министарство просвете, науке и технолошког развоја препознаје вредности вештина за 21. век и гради своје стратегије за њихову имплементацију у образовни систем. Покренули смо програме дигитализације учионица, у процесу смо измена наставних програма који се нису мењали дуги низ година и стављања акцента на пројектну наставу. До краја 2020. завршиће се увођење система електронског дневника у свим школама. Овим активностима усклађујемо наш образовни систем са европским токовима“, истакла је Марина Илић и нагласила да ОШ „8. октобар“ важи за једну од најбољих не само у округу, већ и шире.
„Образовање није трошак, већ је инвестиција у будућност. Важно је што се показало како је једна мала школа, као што је школа „8. октобар“, у стању да аплицира за један овако велики пројекат. Наставници ове школе су доказали да могу да примене нове технологије у образовном систему што је нама у локалној самоуправи подстрек да побољшавамо услове рада и живота наставника и ученика. Након потпуне реконструкције која предстоји ОШ „8. октобар“, она ће у сваком смислу речи бити школа за 21. век. Ми смо као локална самоуправа ту да створимо могућност да наставници и ученици развијају и примене своје креативне идеје у настави и да истовремено унапреде процес образовања у општини Власотинце“, рекао је Зоран Тодоровић, председник општине Власотинце.
„Школа за 21. век један је од највећих пројеката који се реализује под покровитељством Владе Уједињеног Краљевства. Циљ нам је да у пројекат укључимо десет до петнаест милиона ученика из земаља Западног Балкана. У овој пројекат биће укључено око 400.000 ученика из Србије. Овај пројекат ће им помоћи да поправе критичко размишљање, да унапреде тимски рад у усвоје нове вештине попут кодирања. По свему судећи свету, посебно ИТ сектору ће бити потребне вештине практичног програмирања, критичког размишљања и решавања проблема што ће им дати бољу перспективу запошљавања у будућности“, истакао је Метју Џордан.
„British Council је организација Уједињеног Краљевства која има своје канцеларије у 110 земаља света. Основана је 1934. године а канцеларија у Србији је отворена 1940. године са циљем развијања пријатељства и бољег разумевања живота у Великој Британији. Тих година наша организација је приређивала чајанке и плесове, људе других земаља учила тенису, у чему сте нас у Србији претекли“, истакла је Клер Сирс, истичући да ће се следеће године обележити осамдесет година сарадње са Србијом.
По њеним речима „Школа за 21. век“ је један од најбољих и најважнијих пројеката који ова организација реализује у земљама Западног Балкана. „Проблем је у томе што се свет много променио у протеклих тридесет година а начин образовања се није битно променио у последњих сто година. У разговору са послодавцима дошли смо до сазнања да они све више цене критичко размишљање, креативност, решавање проблема, што је и у основи нашег програма. Веома смо задовољни што је школа „8. октобар“ међу првим школама које су обухваћене нашим програмом, што ученици и наставници уживају радећи на пројектима и користећи нову технологију“, додала је Клер Сирс.
Она је најавила укључење свих школа у Србији у пројекат „Школа за 21. век“. Потом је уручила награде ученицима Ђорђу Крстићу, Милици Пешић и Лазару Станишићу и њиховом наставнику и ментору Ђорђу Пејчићу. Они ће у априлу учествовати на регионалном такмичењу у програмирању а победнике очекује петодневни пут у Лондон преноси лист Власина.