Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић је данас приредио пријем за једну од највећих глумица југословенске и српске кинематографије Миру Бањац која ће својом маестралном глумом оживети један од ликова у филму о Српском Манчестеру и др Александр Цветановић, младу научницу из Лесковца.
Мира Бањац тумачи лик Деске, Динетове баке, власника биоскопа. Градоначелник је на пријему изразио задовољство што ће госпођа Бањац , поред глумаца попут Микија Манојловића, Виктора Савића, Теодоре Ристовски, Радована Вујовића, Драгана Петровића Пелета, Немање Оливерића, Слободе Мићаловић, покојног Ивана Бекјарева „увеличати причу о нашем граду“ и рекао:
„Госпођа Бањац припада плејади оних легендарних југословенских глумица које својом харизмом, непосредношћу, духовитошћу, пошалицама и енергијом никога не могу да оставе равнодушним. Изузетна ми је част и задовољство да вас угостим у нашем граду, желим Вам добродошлицу и угодан боравак у Лесковцу.“
Говорећи о филму, чије се снимање приводи крају, градоначелник је нагласио да је филм „Било једном у Србији“, који ће премијерно бити приказан крајем године, вероватно једини у нашој земљи чија се прича заснива на једном граду, у којој је један град главни лик и да су Лесковчани поносни што ће та прича бити испричана управо о граду на Ветерници.
„Снимање филма је покренуло лавину позитивних коментара, сећања на период Српског Манчестера, бројне објаве са подацима из архива из тог доба и то за нас представља мотивацију да се угледамо на наше претке, да чувамо и обновимо ту славну прошлост, радимо вредно у садашњости, како би наша деца имала бољу будућност. Скоро да не постоји дан да нема позитивних прича о нашем граду. Управо данас је у додатку у једном штампаном медију изашао текст о овом филму“ – закључио је градоначелник данас.
Мира Бањац је данас рекла да постоје мали и велики градови, као и мали и велики људи и нагласила да је Лесковац велики град, са градоначелником који разуме значај културе:
„Увек сам говорила да све зависи од човека. Није најважније да ли има новца, култура јесте скупа, али неопходна. А увек иза подршке било којој области стоји човек. У Лесковцу гррадоначелник Цветановић промишља културу, и иако је Лесковац чувен по доброј храни, он већ годинама уназад добија апсолутно једну дивну културну средину. Овде сви знају о тренутном снимању филма и то је добро, зато што ништа не бисмо могли без свести људи“ – рекла је Мира Бањац и захвалила се градоначелнику Лесковца што је дао велики допринос да се филм „Било једном у Србији“ сними.
Упоређујући славну прошлост која се чува, садашњост и будућност која нас очекује, градоначелник је данас говорио о младој научници из Лесковца која ради у Русији, др Александри Цветановић:
„Она представља младост Лесковца, дивну садашњост и пример на који се будуће генерације могу угледати. Др Цветановић је успешна млада жена, добитница награде за најбољег младог научника Србије у 2019. години и добитница Октобарске награде града Лесковца – Медаље у истој години. Јуче је са мојим сарадницима и са мном поделила информацију о томе да је Европски борд Ерсте банке из Беча изабрао баш њу, да као снажна и јака жена Србије, представља жене Србије на великој конференцији у октобру и да на централном панелу буде главни панелиста, да говори о женама у Србији, о њиховом положају. Назвали су је Хероином нашег доба, и ја се потпуно слажем са њима. Драго ми што се данас, управо у нашем граду сусрећу госпођа Бањац и др Цветановић које представљају најбоље у Србији, две успешне, снажне жене, са пуно знања и умећа.“
Др Александра Цветановић је данас нагласила како увек када дође у град се изнова увери да руководство града својим деловањем, поред поменуте културе, подржава науку и образовање, што њу посебно радује и казала:
„Увек када дођем видим да је град испуњен људима са вером у напредак и будући развој, како би Лесковац постао оно што је био у периоду између два светска рата. Тај период заслужује да буде овековечен, а немам речи да искажем задовољство што ће госпођа Бањац дати свој печат овако важном филмском остварењу.“
Пријему су присуствовали Звонско Шимунец, идејни творац пројекта и Миша Могоровић, продуцент којима је градоначелник честитао на успешном снимању које се приводи крају и закључио:
„Уклонили сте многе баријере које су вам се на овом путу нашле, али ћете иза себе оставити једно велико дело. Уколико вам је град Лесковац макар делимично помогао и дао допринос, сви Лесковчани и ја смо срећни због тога.“
Одговарајући на питање новинара о кандидатури за престоницу културе градоначелник је данас нагласио да ће се Лесковац свакако кандидовати јер издаваја преко 9% за област културе и поноси се својим институцијама културе, попут Музеја који је четири пута проглашен најбољим у Србији, Лесковачког културног центра који је пре две године проглашен за најбољи културни центар после институција у Београду, Историјског архива који је понео признање Златна архива, Народног позоришта које је прошле године превазишло успех са 50. сусрета Јоаким Вујић и прошле године понело девет награда, Народне библиотеке. Градоначелник је нагласио и чињеницу да у Лесковцу раде стручни кадрови у области културе те да Лесковац због свега наведеног заслужује да буде бар кандидат, а очекивања су и да постане национална престоница културе уколико задовољи критеријуме.