CRNA TRAVA: Jedinstveni spomenik ženi i neimarima

Loading

ЦРНА ТРАВА – Поред тога што негује и чува традицију Црнотравца, великог печалбара и неимара, општина Црна Трава не запоставља ни жену Црнотравку, која је била и остала стуб породице и чувара породичног благостања.

У Црној Трави, на југу Србије, подигнут је споменик жени – Црнотравки, рад суботичког вајара Саве Халугина, откривен 4. јула 1983. године испред хотела „Вилин луг”, на ушћу Власине и Чемерчице, као признање женама Црне Траве које су поднеле велики терет у очувању куће и породице у одсуству мужева грађевинаца, који су радили широм некадашње Југославије.

Локална самоуправа, посредством Комисије за родну равноправност и ЈКП „Вилин Луг“, добровољном акцијом уредила је протеклих недеља споменик и простор око њега и тако му враћа стари сјај, а „Жена Црнотравка“ и даље стоји гордо и поносно у Црној Трави, као јединствен споменик на Балкану који је посвећен безименој жени неког краја.

Пројектом Министарства културе и информисања Републике Србије, са локалном самоуправом општине Црна Трава, у сарадњи са Општинском библиотеком „Сестре Стојановић“, поново се споменику „Жени Црнотравки“  даје значај и место у култури и традицији овога краја. У плану је, такође, реновирање етно кутка у стилу „седењке чекајући печалбара“.

У Црној Трави подигнут је и споменик „Црнотравцу неимару“, као и онај у Београду, на Чубарском парку. Градњу споменика помогло је Удружење Црнотраваца у Београду и тако је остварена идеја која је покренута пре петнестак година. Аутор споменика је Зоран Кузмановић, из Краљева. Овај споменик, како истичу у локалној самоуправи, требало би да допринесе повратку Црнотраваца у завичај и да се тако прекине дугогодишња миграција и нестајање Црне Траве. Према подацима из 2002. године у општини је регистровано 2.563 становника, а према последњем попису 2011. године евидентирано је 1.663, а у самом средишту општине 434 становника!

CRNA TRAVA: Trg Milentije Popović, ljudi, vreme, događaji

Библиотека „Сестре Стојановић“, задужена  за неговање културен традиције, једина је установе културе у општини Црна Трава. Има фонд од 26.000 књига и сваке године се ради на обнови грађе и обезбеђује се литература коју читаоци највише траже. Регистровано је 200 чланова, што сматра великим успехом. Библиотека, у оквиру које раде бројне аматерске секције, организатор је свих културних дешавања у овој општини. Учлањење је бесплатно за децу предшколског узраста, прваке и особе старије од 65. година јер им је намера, како каже Александра Цветковић, директорка ове установе, да развију код деце љубав према писаној речи, а код старијих да дођу до наслова који их занимају. Сарађују са удружењем „Осмех“ из Власотинца чије геронто-домаћице, у оквиру својих редовних посета, корисницима у селима достављају књиге из ове установа чији корени датирају из 1804. године када је отворена прва Читаонице, а сама библиотека формирана је 1996. године.

Crna Trava: U pričama i legendama – ljudi, vreme, događaji: Biblioteka „Sestre Stojanović“, kratka istorija

 

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading