Skoči na sadržaj

Nikolaj Timčenko, jedna pesma leskovačkog književnika; prikaz: Saša Hadži Tančić, književnik

Loading

ЈЕДНА ПЕСМА НИКОЛАЈА ТИМЧЕНКА – Када је писац од угледа и опуса, попут Николаја Тимченка, критичар и књижевни есејист који је приказима, огледима и студијама делотворно учествовао у књижевно-критичким и књижевно-истиријским (пре)вредновањима и тумачењима старије, новије и савремене литературе, у зборнику за друштвена питања, културу и књижевност ,,Други лист’’ (број 1, Врање, јун 1990) објавио песму, потом још једну (песму), није се могло очекивати веће изненађење од датог. Индикативног наслова ,,Свет и ја’’, открила је и испољила дотад непознато ствалачко интересовање Николаја Тимченка да пише поезију, поготово пошто је афирмисан дискурзивним текстовима и књигама, нарочито оним његовим равнима које рачунају на антрополошке приступе и увиде као методолошки супстрат. Заправо, новооткривени Тимченков стваралачки простор добрано је при том рачунао са оним што је већ остварио и вредносно потврдио у датим областима књижевности.[1]

Песма ,,Свет и ја’’ несумљиво је наглашене антрополошке и поетичне самосвести. Рефлексивна, бави се местом и улогом човека у бескрајном простору света у чије се дубине песник загледао као мистичну и неодгонетиву праслику бивствовања, исписану личним доживљајем и трагом. Ова релативно кратка, али смислом бременита и асоцијативна песма дословце гласи:

Шта ћу ја овде,

на овом свету,

где нежне птице нестају

а и сродници ми раде о глави?

 

Али, шта ће ми глава

која не вреди ни по луле дована?

Жив сам још баш зато

што овај свет трпи само такве главе.

 

Тако се свет и ја добро слажемо

иако се не подносимо.

Свету нико није потребан.

Он може све сам, и без милости.

 

Свет је потребан мени

али да бих могао живети у њему

и он и ја треба да будемо бољи,

што, изгледа, није могућно.

Док читамо песму ,,Свет и ја’’, ми стално, наиме, уочавамо и сазнајемо аподиктичну поруку треће строфе да свету нико није потребан и да он може све сам, и без милости. У распону од иронијске деконструкције, до патоса интегралности, смењују се облици неспоразума човека са светом у коме живи. Објава поетских алузија о немогућности обнављања интегралности човека и света тријунфује, нажалост, на крају песме. Ужасна и коначна, завршница естатичног карактера заправо је нихилистичка самонегација модер ног субјекта. Наглашеним присуством личног, појединачног, сопственог, дакле, стављањем себе у егзистенцијални оквир чије су димензије одређене светом у коме живи, у којем се све одвија, песник је заправо открио да је његов опстанак несигуран и незаштићен без узејамног побољшавања. Облик монолога, проистеклог из потребе за обраћањем себи, у суштинској је вези са обавезом према свету и брига за њега. То је песников индивидуализовани глас из заједнице. Песма ,,Свет и ја’’ истовремено показује фунционисање те антрополошке равни од себе ка свету и од себе ка другима, покрећући при том комплексније трагање за одговором на многа питања о есенцијалној и егзистен цијалној природи бића, као и одгвовор на круцијално питање, поста вљено у Тимченковој песми већ првим стихом: Зашто сам се нашао овде­ које после његовог недавног одласка заувек, проширено, може заправо да гласи: Зашто сам се уопште нашао овде, ако морам да одем одавде?

Пошто је отишао са овога света, шта бива са њим и његовом душом, и да ли се она, у неком виду, вратила у свет одакле је кренула? Осмисливши песму ,,Свет и ја’’, открио нам је, иако ерудита и интелектуалац првога реда, да је умео и да машта и да се у маштању издигне од земље, да се поистовети са нежним птицама у нестајању и види себе како лети и летом надилази све непријатности са сродницима који му раде о глави. Николај Тимченко постао је песмом творац и маштар, и није више само тумач и аналитичар већ вечни радозналац неутољиве глади за другачијим, бољим светом, да би са њим уследило и боље осмишљење себе. Али на овом свету, на крају, све разочарава. У фрагменту дневничког записа, објављеног у листу ,,Лесковчанин’’, јуна 1999. године, он ће дословце записати: ,,Дакле, једна тиха и ненаметљива потврда чињенице која ме све мање погађа – увек сам био страно тело које ова средина није признала за своје. То није никаква трагедија, а то не сматрам својом несрећом.’’ Јер је у родном граду налазио исту људску природу сродника који му раде о глави, исте људске односе и, што је набитније, опет оно исто своје биће опевано у песми ,,Свет и ја’’.

Песма је остала, а песник је отишао, оставиши за собом и своје дневнике, још један књижевни жанр који је такође потајице неговао до краја живота. У том смислу је овај и овакав распон питања у његовој песми ,,Свет и ја’’ нужан на начин на који се такође може разумети.. Шта ћу ја овде, у поезији?

[1] Саша Хаџи Танчић, Једна песма Николаја Тимченка, Наше стварање, 4-1/ 2004-5, стр. 417.

Данило Коцић: Лесковачки писци и њихово добa

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading