Skoči na sadržaj

Leskovac: Dr Žak Konfino, lekar i pisac, vreme, ljudi, događaji

Loading

Лесковац. – Др Жак Конфино, лекар и велики писац, који је годинама радио у Лесковцу, а потом се преселио у Београд. Представљен је, између осталог, и у студији Д. Коцића „Жак Конфино и Лесковац“.

Такође представљен у литератури коју можете видети на овим страницама.

Литература и извори:

Данило Коцић: Лесковачки писци и њихово доба

Д. Коцић: Лесковачки писци – трагови и трагања, I

Д. Коцић, Лесковачки писци – трагови и трагања, II

Д. Коцић: Жак Конфино и Лесковац

Википедија. Жак Конфино

https://medijacentar016.com/index.php/2023/12/18/danilo-kocic-publicista-leskovac-vreme-ljudi-dogadjaji-drugaciji-od-drugih-izabrana-literatura/

Др Жак Конфино (Лесковац22. јун 1892 — Београд16. август 1975) био је лекар и писац, један од најпознатијих и највиђенијих Лесковчана свога доба. Објавио је десетак књига, приповедака, романа и позоришних дела.[1]

Биографија

Његови преци протерани су из Шпаније у XV веку и живели су као сефардски Јевреји у Цариграду и Солуну да би се крајем XVIII и почетком XIX века доселили у Лесковац, где се Жак и родио 22. јуна 1892. Отац му је био лимар а мајка прва модерна кројачица у тадашњој варошици. Студирао је медицину у Бечу (1910—1914.) и Берну (1916—1918), где је завршио студије. У току Првог светског рата служио је као лекарски помоћник у Ваљеву и Лесковцу и са српском војском доспео у Албанију.

У родном граду провео је период од 1920 до 1936. године као лекар, а након тога прешао је у Београд, где је отворио приватну ординацију као стручњак за лечење астме и рендгенологију. Захваљујући Конфину, Лесковац је 1924. године добио први рендген апарат који је он инсталирао у својој приватној ординацији. Био је активан учесник у процесу формирања градског позоришта 1926. године. Две године касније, заједно са доктором Деклевом, отворио је први приватни санаторијум у Лесковцу.[2]

Жак Конфино, као лекар и породични пријатељ, проводио је доста времена у кругу породице Велмар – Јанковић. Један весео насмејан, од доброте истопљен мајмунски лик – како га је Светлана описала – доктор Жак Конфино, умео је да усрећи Светлану Велмар-Јанковић на посебан начин. Списатељица се са радошћу сећа зиме 1941. када ју је, болесну, посетио Жак, од милости назван Жакили, и седећи поред ње, засмејавао је и прегледао. А када јој је објаснио да мора да јој да ињекцију и да ће је мало заболети, али само мало, Светлана му се препушта без имало страха. И управо ће Жак угушити у Светлани страх од било које ињекције за читав живот. Штавише, Жак ће за њу бити најбољи човек, исцелитељ са најлепшим осмехом на свету. Зато ће се у њој и родити жеља да када порасте буде, као и чика Жак, дечји лекар и писац. Пресрећно лице доктора Конфина у том тренутку заувек ће остати у Светланином сећању.[3]

Други светски рат провео је у заробљеништву у Италији. Након ослобођења, вратио се у Београд и радио као лекар Главне војне болнице.[1] Конфино је писао приче, хумореске, путописе и објављивао их најпре у „Лесковачком гласнику“, у коме је био један од сталних сарадника, потом у „Јеврејском животу“, „Јужном погледу“, „Политици„, „Српском књижевном гласнику“, „НИН„-у, „Медицинском гласнику“, „Јежу” и др. У „Политици” су излазиле његове кратке приче и хумореске.[2] Књиге су му преведене на албански, чешки, енглески, мађарски, немачки, пољски, португалски, словачки, турски и др. а он сам, преводио је са немачког и италијанског, а служио се француским и португалским.

Конфино се први пут јавља у књижевности тек у својим четрдесетим годинама, и то хумористичким причама.

У оквиру сталне етнолошке поставке Градске куће у Лесковцу постоји соба посвећена Жаку Конфину.

Библиографија

Сценарио за филм

Приповетке и хумореске

  • Моји општинари, Београд, 1934, »Геца Кон«
  • лице и наличије, Београд, 1936, »Геца Кон«
  • Хумореске, Београд, 1941, »Геца Кон«
  • Ротаријанци, Београд, 1953, »Јеж«
  • Лекарске приче, Београд, 1953, »Народна књига«
  • Нове хумореске, Београд, 1960, »Минерва«

Романи

  • Мој Јоцко, Београд, 1937, »Геца Кон«
  • Моје јединче, Београд, 1952, »Просвета«
  • 100 година — 90 гроша, Београд, 1952, »Нова покољења«
  • Јеси ли ти разапео Христа?, Београд, 1968, »Јеж«

Драме

  • Плагијат
  • Сирото моје паметно дете
  • Заклињем се
  • У среду се региструјем
  • Крв није вода (Ексеримент)
  • Штрајк у заробљеничкој болници (Репатрирци)

Популарна медицина

  • Пожути докторе! Приручник за лекаре и медицинаре, а, вала, и за болесне и здраве

Извори

  • [1]. Јеврејски глас
  • Данило Коцић, „Лесковачки писци – трагови и трагања (I-II)“, Лесковац 2015.
  • Данило Коцић: „Лесковачки писци – библиографије и коментар (1878—2018)“, (Лесковац, 2019)

Референце

  1. Врати се на:аб Милисавац, Живан, ур. (1984). Југословенски књижевни лексикон (2. изд.). Нови Сад: Матица српска. стр. 368.
  2. Врати се на:аб Ниношевић, Мира; Трајковић, Верољуб; Шимунец, Звонимир. Златно доба Лесковца 1918-1941. Народни музеј Лесковац.
  3. ^„Legat br. 4[[Категорија:Ботовски наслови]]”. Архивирано из оригинала 02. 2015. г. Приступљено 01. 02. 2015. Сукоб URL—викивеза (помоћ)

 

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading