ЛЕСКОВАЦ – Надица Стојановић рођена је 18. октобра 1980. године у Лесковцу. Мастер је учитељ и виши дипломирани библиотекар. Oсновне студије завршила је 2005. године на Учитељском факултету у Врању Унивирзитета у Нишу, а мастер студије 2013. године. Радила је у основним школама у Лесковцу и околини. У Народној библиотеци „Радоје Домановић“ у Лесковцу ради од 2011. године. Запослена је на Одељењу културно-образовног програма и издаваштва. Године 2024. стекла је више стручно звање виши дипломирани библиотекар.
Учествовала у реализацији бројних пројеката Народне библиотеке и у организацији културних манифестација, конкурса и радионица за децу и младе. Од 2019. године члан је Редакцијског одбора и Програмског савета библиотеке у Лесковцу и учествује у издавачкој делатности ове установе. Члан је Редакције часописа за библиотекарство, културу и књижевност „Нови Легат“ и публикације „Уметник из школске клупе“ која се објављује сваке године у оквиру Фестивала дечјег стваралаштва.
Учествује на научним и стручним скуповима из области библиотекарства и образовања где излаже стручне радове чији је аутор или коаутор. До краја 2024. године потписује 22 стручна рада и два стручна постера. Руководилац је пројекта „Савремена библиотека за децу и младе у Лесковцу“ реализованог уз подршку Министарства културе Републике Србије и града Лесковца 2021. године, као и пројекта „Фестивал дечјег стваралаштва „Уметник из школске клупе“, који се одржава од 2019. у оквиру конкурса из области савременог стваралаштва који доприносе унапређењу културних делатности деце и за децу и младе Министарства културе РС. Члан је Секције за рад са децом и младима Библиотекарског друштва Србије.
Посебно интересовање исказује за рад са децом и младима са сметњама у развоју и реализује радионице и активности са њима у оквиру Народне библиотеке, али и ван ње. Од 2024. године волонтер је у Удружењу за помоћ особама са сметњама у развоју „Наш свет“ које се бави израдом ручно рађеног папира.
Покренула је блог и Инстаграм страницу „БиблиоНада“ са жељом да прикаже да је улога библиотекара и та да су они уједно и ментори и истраживачи, али и организатори, писци, уметници, иноватори и људи који могу пружити праву информацију. На блогу кроз форму интервјуа са библиотекарима из различитих библиотека тежи ка томе да укаже на важност библиотекарства у очувању националне културне баштине и њиховој улози у неформалном образовању својих корисника. Објављује текстове у електронској верзији листа за децу „Невен“ у Новом Саду.
Израдила је е-бојанку за децу на тему библиотека, књига и читања под називом „Библиобојка“ која се може наћи у електронском облику на сајту лесковачке Народне библиотеке. Илустровала је публикацију за децу нижих разреда основношколског узраста „Срећко и Нада: поучна прича“ Одбора за превенцију болести зависности и борбу против верских секти Скупштине града Лесковца, 2018. године. Заједно са ћерком Јаном илустровала је збирку песама књига „Еурека! Библиотека“ које је написала Елизабета Георгиев у издању библиотеке „Димитрије Туцовић“ у Лазаревцу.
Бави се сликарством, илустрацијом и стрипом. Прву самосталну изложбу слика под називом „Прожимање“ имала је 2010. године у Лесковцу. Стрипове и илустрације излагала је на изложбама у оквиру Балканске смотре младих стрип аутора, Октобарског салона у Лесковцу, Међународног салона стрипа у СКЦ-у у Београду, Међународног салона стрипа у Велесу, у Македонији, као и широм Србије у саставу групне изложбе „10/15/20 година лесковачке Школе стрипа“. Излагала слике и илустрације на хуманитарним продајним изложбама 2022, 2023. и 2024. године у Београду.
Водила је школе цртања и сликања за ученике нижих разреда основних школа 2007. и 2008. године у Печењевцу и Лесковцу. У неколико наврата била је допунски предавач у Школи стрипа „Никола Митровић Кокан“ у Лесковцу.
Учествовала је на Међународној стрип радионици „Балкански мост“ у Велесу, у Северној Македонији и заступљена је у пратећем стрип издању. Учествовала на јавним часовима стрипа за основне школе у Лесковцу.
Стрипове и илустрације објавила је у часописима: „Нова наша реч“, „Strip Pressing“, „Наше стварање“ и „Стрип Креатор“ (Македонија) и „Парабелум“ (Босна и Херцеговина), као и монографијама „Лесковачки стрип 1950-2010“ и „20. година лесковачке Школе стрипа“.
Добитник је награде „Златен стрип“ за иновацију у стрипу 2007. године у Велесу (Македонија) за стрип „Free falling“. Заједно са др Елизабетом Георгиев добитник Награде „Оливера Ранђић” за 2024. годину за најкреативнији допринос (не)формалном образовању, за искораке, иновативност и храброст у увођењу нових методологија и алата у образовању у области људских права и хуманистичких наука, уз подстицање сарадње између образовних институција и невладиног сектора на свим нивоима, коју додељују Фонд Б92, Филмски фестивал Слободна зона и Слободна зона јуниор. На 21. конференцији Библиотекарског друштва Србије, одржаној 2024. године у Градској библиотеци у Панчеву, уручена јој је Захвалница за изузетан допринос и подршку раду Библиотекарског друштва Србије.
Videti opširnije o v d e FB: Nadica Stojanović
Шести Фестивал дечјег стваралаштва „Уметник из школске клупе“
Журка за Андерсенов рођендан са Елизабетом Георгиев и Маријом Лазаревић
Реализован 5. Фестивал дечјег стваралаштва – „Уметник из школске клупе“
Одржана хуманитарна продајна изложба „Заједно за децу лептире“