На Светски дан вода, традиционалан обилазак акумулације Барје и фабрике за прераду воде у Горини
Поводом Светског дана вода, представници града Лесковца, ЈКП „Водовод“ и Одељења за заштиту животне средине Градске управе, у друштву ученика Хемијске школе „Божидар Ђорђевић Кукар“, традиционално су обишли акумулацију Барје, једино извориште на подручју града, које се користи за снабдевање 90.000 становника. Изградња акумулације обезбедила је здраву, хигијенски исправну воду многим будућим генерацијама.
Испред Одељења за заштиту животне средине Градске управе Бобана Стошић је овом приликом нагласила да се током целе године врши мониторинг површинских вода. Река Ветерница се редовно прати на 6 мерних места, Јабланица и Чукљеничка река на једном, а Јужна Морава и Вучјанка на два мерна места.
„Бележи се тренд побољшања квалитета воде нарочито реке Ветернице, од октобра месеца. Оно што брине је река Јабланица, која има врло лош квалитет, јер прикупља отпадне воде. Сви остали водотокови су у одличном режиму. Треба да се потрудимо да и корита и обале наших река не буду више депоније разноразног отпада“, рекла је Стошић.
Она је подсетила и на обележавање Светског дана шума, као и на активности које Одељење за заштиту животне средине перманентно реализује. У питању је пошумљавање, а почев од 2012. године до сада засађено је преко 4,5 хиљаде садница. Ова активност спроводи се и у сарадњи са Министарством за заштиту животне средине, путем бројних пројеката или пак путем Буџетског фонда, преко којег се финансирају акције озелењавања површина у граду.
Говорећи о акумулацији Барје, директорка ЈКП „Водовод“, Маја Милошевић Милојић истакла је да упркос томе што је зима ове године била изузетно сува и без снега, стање водосистема је на очекиваном нивоу и у складу са тренутним периодом године.
„Лесковачки водовод је једини у земљи који врши редовни мониторинг сирове воде и самим тим се по квалитету воде налазимо међу прва три Водовода у Србији. Ове године смо добили и лиценцу за одржавање акумулације, односно за одржавање брана и једини смо Водовод који има ту лиценцу и поред тога што чувамо своје језеро, трудимо се да у сваком тренутку до становника дође хигијенски исправна и здрава пијаћа вода“, нагласила је директорка Милошевић Милојић.
Захваљујући ангажовању градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића први пут од 1994. године, када је изграђена акумулација Барје, у 2015. години су очишћене предбране, што је такође утицало на одржавање квалитета сирове воде у акумулацији. Након тога, предбране су чишћене и у периоду од 2021. до 2023. године, на годишњем нивоу. За ове намене град је издвојио 28,5 милиона динара. И у 2025. години, од стране ЈВП „Србијаводе“ биће уложена значајна средства за реконструкцију машинске и електроопреме на акумулацији Барје.
„Последњих година, на подручју града се доста ради на развоју водоводне и канализационе мреже. Наиме, гради се водоводна мрежа северни крак, затим у Стројковцу, Белом Потоку, а канализациона мрежа у 16 насељених места. А поред фабрике за прераду питке воде, имамо и фабрику за пречишћавање отпадних вода. То је инвестиција вредна укупно 24 милиона евра, заједно са Градским канализационим колектором и Централним постројењем за пречишћавање отпадних вода“, додала је директорка „Водовода“.
Након водосистема Барје, ученици Хемијске школе „Божидар Ђорђевић Кукар“ посетили су и фабрику воде у Горини, где се врши анализа и прерада воде.
Имајући у виду да је 2025. година проглашена за међународну годину очувања глечера, а 21. март за Светски дан глечера, који ће се почевши од ове, обележавати сваке године, уочи Светског дана вода 22. марта, организација Уједињених нација одлучила је да овогодишњи слоган буде „Очување глечера“.
IZVOR: Zvanični sajt grada Leskovca