УЧЕЊЕ НИКАДА НЕ ПРЕСТАЈЕ. – Крајем априла и почетком маја у градићу Пињоли на југу Италије организован је образовни тренинг Empowering Youth Through Design Thinking у склопу Erazmus+ програма који спроводе World Net из Италије, Министарство Гозо са Малте и Vega омладински центар из Србије. Међу 26 едукатора из Србије, Италије и Малте нашла се, као стипендиста партнера пројекта из Србије, и Биљана Пиповић, професор енглеског језика у гимназијама у Власотинцу и Лесковцу. Буди промена, ја могу и емпатија су три кључна мотива на којима се заснива методологија дизајн за промене која је била тема обуке.
Дизајн за промене (Design for Change) је покрет који је настао у Индији 2009. године са циљем да подстакне децу широм света да буду креативнa и активнa у решавању проблема у својој заједници. Овај покрет се такође ослања на принципе дизајнерског размишљања (design thinking), у којима се ученици подстичу да препознају проблеме у својој заједници, емпатизују са људима који су погођени тим проблемима и да осмисле иновативна решења која могу да допринесу решавању проблема. Дизајн за промене је такође познат као „буди промена“ покрет, који подстиче децу да буду активна у својој заједници и да преузму одговорност за позитивне промене које желе да виде у свету. Покрет се проширио широм света и данас укључује ученике у више од 70 земаља. Укратко, дизајн за промене и дизајнерско размишљање су повезани по томе што се ослањају на сличне принципе и технике које помажу у стварању иновативних решења за проблеме у заједници и шире. Дизајн за промене методологија прати четири корака – осети, замисли, уради и подели.
„Било је јако занимљиво радити са колегама из Италије, а поготово са Малте са којима до сада нисам имала прилике да сарађујем. Искуство које смо стекли присуствујући овој обуци нам је наметнуло пуно тема за размишљање. Методологија у четири корака делује једноставно, али је прави пример савременог стицања вештина за живот и рад у 21. веку. Она ставља ученика у први план, тера га да види свет око себе, осети потребе своје заједнице и развије „ја могу“ начин размишљања. Многи наставници мисле да је савременог ученика тешко мотивисати, а мени се чини да је управо ова методологија један од начина који ће га не само мотивисати већ и оснажити и пробудити жељу за даљим учењем. С поносом сам представила своју земљу у једном тако инспиративном окружењу!“, каже професорка Биљана Пиповић.