Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић je говорећи о социјалној заштити на данашњој седници Градског већа нагласио да је ова област ту да ојача појединца у ситуацијама када он не може сам да се избори са социјалним и животним тешкоћама и буде средство које стоји на располагању особама које су најрањивије до тренутка када буду спремне да преузму активну улогу у друштву.
Град Лесковац је и у 2024. години наставио са унапређењем социјалне заштите и стварањем система који штити најугроженије. Укупан буџет града Лесковца за ову област у 2024. години износио је 501.410.00 динара.
За финансирање пројеката у области социјалне заштите у 2024. години издвојено је 38 милиона динара, с тим што је утрошено 36 милиона динара. Град Лесковац преко Центра за социјални рад реализује проширена права и услуге социјалне заштите у складу са Одлуком о социјалној заштити грађана на територији града Лесковца.
Права утврђена Одлуком о социјалној заштити грађана на територији града Лесковца су: право на једнократну помоћ, посебна новчана помоћ, право на опрему корисника за смештај у установу или другу породицу, право на путне трошкове за родитеље-старатеље деце ометене у развоју која су на редовном школовању, право на накнаду трошкова сахране, право на бесплатан оброк.
Услуге утврђене овом одлуком су: Привремени смештај у Прихватилиште за жене и децу жртве насиља у породици, Помоћ и нега у кући, Дневни боравак за особе са сметњама у развоју, Дневни боравак за старије особе, Социјално становање у заштићеним условима, Услуге неодложних интервенција, Интервентни смештај у кризним ситуацијама, Становање уз подршку за младе који излазе из система социјалне заштите (породични и домски смештај), Прихватна станица за одрасла и стара лица, Саветовалиште за брак и породицу, Персонална асистенција, Становање уз подршку за особе са инвалидитетом, Предах смештај, Лични пратилац детета.
„Једнократну новчану помоћ према последњим подацима у 2024. години користило је 1.850 лица која се налазе у стању социјалне потребе (неки корисници су у току године више пута остварили ова права) и за ту намену издвојено је 16,5 милиона динара. Ова помоћ се корисницима пружа за куповину неопходних лекова и лечење, куповину основних животних намирница, огрева, регулисање дуговања за комуналне услуге. Право на накнаду трошкова сахране остварило је 65 корисника и за ту намену издвојен је 1,2 милиона динара. Право на путне трошкове за родитеље – старатеље деце ометене у развоју која су на редовном школовању остварило је 250 корисника, из буџета града издвојено је 7 милиона динара“, рекао је градоначелника Цветановић.
Поред права и услуга утврђених Одлуком о социјалној заштити на територији града Лесковца Центар за социјални рад је пружао и друге облике материјалне подршке.
За материјално угрожене кориснике, обезбеђен је облик материјане подршке, један бесплатан оброк у Народној кухињи материјално угроженим са евиденције Центра захваљујући финансијским средствима из Градског буџета и уз подршку Црвеног крста; браво на бесплатан оброк у Народној кухињи користило је 700 лица а средства за набавку намирница и припрему оброка обезбедио је град Лесковац у сарадњи са Црвеним крстом.
За децу на породичном смештају и децу из материјално угрожених породица, обезбедиће се новогодишњи пакетићи, уз помоћ Града Лесковца и донатора. Организовано је и летовање на мору деци без родитељског старања која се налазе у хранитељским породицама.
Центар за социјални рад је у планској години реализовао и одређене дневне услуге у локалној заједници, захваљујући финансијским средствима која се обезбеђују у буџету Града Лесковца. То су следеће дневне услуге:
„Прихватилиште за жене и децу жртве насиља у породици – Сигурна Кућа је услуга која представља најефикаснији облик заштите за жртве које трпе унутар породично насиље и којима је смештај и збрињавање у овом прихватилишту у неком тренутку њиховог живота, неизбежан. За први десет месеци у 2024. години у Прихватилиште је пружило заштиту за 45 лица, које су биле жртве насиља са читаве територије Јабланичког округа. Из буџета града за рад Прихватилишта у 2024. години издвојено је милион динара. Помоћ и нега у кући је такође једна од значајних дневних услуга у локалној средини, која обезбеђује помоћ старим лицима у сопственом дому. Услуга се састоји од непосредне помоћи у свакодневним пословима збрињавања и помоћи старима и немоћнима. Услугу Помоћ и нега у кући пружају 3 геронто-домаћице, а 28 старачких домаћинстава је обухваћено овом услугом. Социјално становање у заштићеним условима је дневна услуга у локалној заједници која се реализује уз финансијску помоћ локалног буџета и у партнерству са Комесаријатом за избеглице UNHACER-ом. У стамбеној згради са 20 станова живе 16 избегличких породица и 4 породице из категорије материјално-угрожених лица“, образложио је први човек града Лесковца.
Град Лесковац је у 2024. години реализовао услуге: Персоналне асистенције, Дневног боравка за особе за сметњама у развоју, Лични пратилац детета, Помоћ у кући за особе са инвалидитетом.
„Персонална асистенција је услуга која је намењена особама са инвалидитетом. Сврха услуге је пружање одговарајуће индивидуалне практичне подршке која је кориснику неопходна за задовољавање личних потреба и укључивање у образовне, радне и друштвене активности у заједници, ради успостављања што већег нивоа самосталности. Тренутно услугу Персоналне асистенције користи 11 инвалидних лица, из буџета града издвојено 14 милиона динара. Дневни боравак за особе са сметњама у развоју је услуга која је намењена младима и одраслима са интелектуалним потешкоћама, који имају потребу за дневним збрињавањем, надзором и подршком у развијању потенцијала. Услуга дневног боравка реализује се у дневном боравку „Дуга“ у Лесковцу. Тренутно услугу користи 20 корисника, из буџета издвојено 10 милиона динара. Лични пратилац детета је локална услуга. Услуга личног пратиоца биће доступна детету са инвалидитетом, под условом да дете похађа васпитно-образовну установу, до краја редовног школовања. Тренутно ову услугу користи 48 лица, из буџета издвојено 36 милиона динара. Помоћ и нега у кући за особе са инвалидитетом је услуга која обезбеђује помоћ инвалидним лицима у сопственом дому. Услуга се састоји од непосредне помоћи у свакодневним пословима збрињавања и помоћи особама са инвалидитетом. У овом моменту услугу користи 24 лица, из буџета издвојено 4,5 милиона динара“, навео је градоначелник Цветановић.
Како је градоначелник Цветановић истакао, додатни искорак када је у питању брига о осетљивим групама представљаће Одлука о начину остваривања статуса родитељ-неговатељ на територији града Лесковца која ће утврђивати право на статус родитељ-неговатељ једном од родитеља за негу детета са сметњама у развоју код којег постоји потпуна зависност од неге, помоћи и надзора друге особе ради задовољења основних животних потреба, а које није у могућности да због здравственог стања похађа предшколску установу, школу или дневни боравак услед чега родитељ није у могућности да оствари приходе сопственим радом.
„Подсетићу вас да је на ову осетљиву друштвену групу указао опозициони одборник у Скупштини града Драган Стошић, а да смо ми као одговорни носиоци политичких функција отишли корак даље у утврђивању права ове осетљиве друштвене групе и да ћемо за једну од наредних седница Скупштине припремити ову Одлуку. За ову намену у буџету града Лесковца за 2025. годину планирано је 5 милиона динара“, наведено је овом приликом.
У оквиру социјалне заштите град обезбеђује:
- накнаду дела трошкова боравка деце у предшколској установи чији је оснивач друго правно или физичко лице. За ту намену из буџета града издвојено је 110 милиона динара и суфинансиран боравак 592 детета у предшколским установама чији је оснивач друго правно или физичко лице.
- остваривање права на финансијску помоћ за неинвазивне пренаталне тестове, одобрено је 43 захтева у износу од 20.000 динара, укупно 860.000 динара је исплаћено за ову намену, а опредељено је у буџету 2 милиона динара.
- остваривање права на једнократну финансијску помоћ за набавку уџбеника за ученике од 1-8 разреда основних школа. Укупно за ову намену из буџета издвојено 85 милиона динара.
- остваривање права на једнократну новчану помоћ редовним ученицима средњих школа из материјално угрожених породица за набавку уџбеника. За ову намену издвојено је из буџета милион динара, а појединачни износ новчане помоћи износи 15.000 динара.
- утврђивање права на једнократну финансијску помоћ породиљама. За ову намену издвојено је 30 милиона динара из буџета града Лесковца.
Према речима градоначелника Цветановића, за све ђаке прваке обезбеђени су ранчеви и то 1.200 за шта су издвојена 3.996,000 динара. За сву новорођенчад обезбеђена су аутоседишта. Закључно са септембром подељено је 698 седишта, планирана је подела 800 седишта, а за ту намену издвојено је 14.928.000 динара. Предвиђена је и набавка новогодишњих пакетића. Планирана је подела око 10.000 пакетића, а за ту намену издвојено је 21.781.000 динара из буџета града Лесковца.
Град Лесковац води бригу и о пензионерима, као и о социјално угроженој категорији становништва, тако да су предвиђена и средства за набавку пакета животних намирница за ове категорије становништва. Подељено је 63.440 пактета, а за ову сврху издвојено је 79.596.000 динара.
Град Лесковац ће и у наредном периоду наставити да води одговорну социјалну политику водећи рачуна о свим осетљивим друштвеним групама, закључио је на данашњој седници Градског већа градоначелник др сци. мед. Горан Цветановић.