ЛЕСКОВАЦ – Недавно је из штампе изашло једанаесто коло Антологијске едиције Десет векова српске књижевности Издавачког центра Матице српске. Покретач ове едиције, која се сматра једним од највећих подухвата у српском издаваштву, јесте академик Миро Вуксановић, књижевник и управник Библиотеке Српске академије наука и уметности. Прошле године едиција је добила Награду за издавачки подухват Београдског сајма књига, а ове године награду „Глигорије Возаровић”. Антологија је покренута са идејом да се представи целовит развој српске књижевности од XII века до савременог доба. Значај ове антологије за нашу културу је изузетан, јер, представљајући писце и дела који су обележили једно време, потврђује (или изграђује) свест о континуитету наше књижевности, о духовном идентитету који се вековима изграђивао у књижевности и језику као њеној основи и медијуму.
Прво коло објављено је 2010. године. Читаву деценију група академика, професора универзитета, књижевних критичара, историчара књижевности и писаца ради на захтевном послу приређивања књига. Део те групе истраживача и приређивача је и мр Биљана Мичић, професор српског језика и књижевности у Гимназији Лесковац. За Издавачки центар Матице српске приредила је до сада три књиге – избор из поезије, прозе, драма и есеја Момчила Настасијевића (2016), потом избор из поезије, прозе и есеја Оскара Давича (2017) и, за последње објављено једанаесто коло, избор из прозног опуса Вељка Милићевића. Творац првог српског модерног романа – Беспуће – представљен је у овом избору као романсијер и приповедач.
Свака књига у Антологији ради се по утврђеном критеријуму, од предговора који доноси савремен поглед на стваралаштво и допринос писца, преко антологијског избора из дела, хронологије живота, селективне библиографије, напомена, речника, до избора из најзначајнијих раније објављених критика. Као такве, ове књиге јесу научна издања, али су опремљене тако да буду доступне свима.
P.S.
БИЉАНА МИЧИЋ (Параћин, 1978) – Биљана Мичић студије српског језика и књижевности завршила је на Студијског групи за српски језик и књижевност Филозофског факултета у Нишу 2001. године. Магистарску тезу под насловом Поезима и поетика Милана Дединца одбранила је 2012. године. Учествовала је на научним скуповима „Књижевност на дијалекту“ (Лесковац 2006), „Дијалекат и дијалекатска књижевност“, (Лесковац 208) и на 17. Конгресу Савеза славистичких друштава Србије (Сокобања 2009). Од 2001. до 2004. године радила је као професор српског језика и књижевности у Техничкој школи у Лесковцу. Од 2004. године ради у Гимназији у Лесковцу. Школске 2006/2007. године била је сарадник на Филозофском факултету у Нишу на предмету Савремени српски језик III. Бави се књиженом критиком и есејистиком. Од 2009. до 2011. године била је у уредништву часописа Наше стварање.
Радове је објављивала у стручним и научним публикацијама и у часописима и листовима: Књижевна реч (Београд), Књижевност и језик (Београд), Књижевни магазин (Београд), Књижевни лист (Београд), Књижевне новине (Београд), Летопис Матице српске (Нови Сад), Градина (Ниш), Наше стварање (Лесковац), Philogija Mediana (Ниш), Прича (Београд), Помак (Лесковац), Кораци (Крагујевац), Новине Београдског читалаштва (Београд), Hereticus (Београд).
КЊИЖЕВНИ И НАУЧНИ РАД: Под језиком, над говодом: Огледи о Настасијевићу и Џунићу (Алтера, библиотека „Калем“, Београд 2010), Песник окованих визија – Поезија и поетика Милана Дединца (Altera Book, Београд 2014).
ПРИРЕЂИВАЧИ РАД: Николај Тимчено, Између стварности и егзистенције: О Андрићу и Црњанском (Задужбина „Николај Тимченко“, Лесковац 2011- године: приредили Биљана Мичић и Владимир Мичић), Антологија едииције Десет векова српске књижевности, књига 61 (Матица српска, Нови Сад 2016).[1]
Објавила више радова о лесковачким писцима. (Марија Стојановић, Данијела Радовановић, проф. др Драгомир С. Радовановић, Јован Пејчић и други).[2]
[1]Радна биографија мр Биљане Мичић. Напомена: Мичићева се радо одазвала молби Данила Коцића да за студију Лесковачки писци – трагови и трагања уступи податке из њеног животописа. У Нашем стварању, бр. 1-2/2010. године, у рубрици „Аутори“, записано је: Биљана Мичић (1978, Параћин) – књижевни критичар и есејист; од 2009. године уредник Нашег стварања.- Књиге: Под језиком, над говором. Огледи о Настасијевићу и Џунићу. – Објављивала у Књижевној речи, Књижевном магазину, Књижевном листу, Књижевним новинама, Летопису Матице српске, Градини, Нашем стварању, Помаку, Philologii Mediana, Причи. – Живи и ради у Лесковцу. Видети, између осталог и Наше стварање, 1-2/2018, стр. 226.
[2] Видети опшира приказ у студији Д. Коцића, Лесковачки писци – трагови и трагања (поглавље o мр Биљани Мичић).