UDRUŽENJE GRAĐANA „OSMEH“: Vesna Novković izabrana za „Heroja Srbije“

Loading

ВЛАСОТИНЦЕ – ВЕСНА НОВКОВИЋ ИЗАБРАНА ЗА „ХЕРОЈА СРБИЈЕ“ НА КОНКУРСУ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ.

Они често живе ближе нама него што мислимо, у свакој улици, у свакој заједници, у свакој породици, то су хероји нашег доба, наизглед нимало другачији од осталих, али њихова дела потврђују њихову бескрајну пожртвованост, оданост, емпатију, спремност да увек помогну. Понекад да себе изложе високом ризику како би другом олакшали муке, улепшали дан живота, упутили реч подршке.

Ове године наша суграђанка Весна Новковић изабрана је међу петнаест хероја Србије који су својом хуманошћу обележили време иза нас, а победили су на конкурсу „Хероји Србије“.

Весна Новковић је мајка, бака, прабака и неговатељица. За људе којима помаже је много више од неговатељице, њима је ћерка, сестра, пријатељ, раме за понеку сузу и за исказивање туге.

Она дневно пређе по десетак километара брдским путевима и стазама како би дошла до својих корисника у Доњој Лопушњи, Самарници и Ћелишту. Брине о једанаесторо корисника, сви су старији од 65 година. У време короне обилазила је и по 35 људи. Речи хвала за ову хероину посебно имају корисници њених услуга.

Мајчинске речи захвалности за Весну су упутиле Ђурђа Марјановић и Зорица Ивковић.

Србија је за Весну Новковић сазнала после завршеног конкурса „Хероји Србије“, који је расписала Делегација ЕУ.

Весна је једна од неговатељица Удружења грађана „Осмех“. Њен посао је да корисницима који не могу да изађу из куће донесе храну, пензију, оде до лекара и за прописане лекове, плати све рачуне, почисти кућу, превије ране, али најважније од свега је да са њима поприча, да им бар делом ублажи ране на души настале током година самоће или болести.

Тако им Весна улепша дан, измами осмех, тренутке сусрета са њима претвори у пријатељско дружење.Док вози кроз шумске непрегледе по околним брдима Весна размишља како да на најбољи начин помогне својим корисницима. У том свету зеленила где једини звук долази од распеваних птичица, она им често понесе хлеб да не буду гладне.
„И док обилазак људи о којима бринем изискује много времена и труда у себи увек понављам молитву и молим се да су ми деца, унучићи и праунучићи живи и здрави. Искористим сваки тренутак да погледам њихове фотографије када их се ужелим и то ми даје још више снаге и енергије да што боље бринем о немоћним и болесним људима који би тешко живели без наше помоћи. Зближила сам се са корисницима, али и са осталим мештанима из села у која долазим, па им често из града донесем намиринице, лекове, а током пролеће семе за баште и остале потрепштине“, каже Весна Новковић.
Овим послом Весна се бави од 2016. године, каже радиће и као волонтер ако буде требало, само да ови људи не остану препуштени сами себи у ретко насељеним планинским селима, далеко од општинског центра.

Иначе, Удружење „Осмех“ се бави услугама: помоћи у кући и лични пратилац детета. Ово удружење има по 11 неговатељица у Власотинцу и Црној Трави.

Само у Власотинцу је 120 корисника ове услуге, а број и даље расте. На конкурс „Они су хероји“, ово удружење је пријавило петоро својих чланова, а међу петнаест најхуманијх људи из Србије је изабрана и Весна Новковић, која са поносом може да понесе титулу хероја Србије.

„Весна Новковић, која ради у Удружењу „Осмех“, за време ванредног стања, као и све неговатељице, радила je по измењеном плану, који је довела до савршенства. Радила је по непроходном терену, колима или пешице, некада и по снегу. Нико није смео да остане без онога што га одржава у животу, без намирница и лекова. Весна се побринула за то и беспрекорно је урадила“, стоји у објашњењу комисије за награде.

НАПОМЕНА: Пројекат – Култура и образовање у време интернета. Овај садржај део је пројекта који је суфинансирала општина Власотинце. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“ (Уговор о додели средстава из буџета општине Власотинце). Напомена: видети сајт (поглавље о Власотинцу)

 

Recommended For You

About the Author: danilo kocic

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading