LAZAR TASIĆ, RIBOLOVAC ZA PRIMER: Ulovio ribu tešku 12 kilogama i pustio je u Vlasinsko jezero  

Loading

ЛАЗАР ТАСИЋ СА УЛОВЉЕНОМ РИБОМ

ВЛАСОТИНЦЕ Лазар Тасић, из Власотинца, ученик Техничке школе, пре неколико дана уловио је штуку на Власинском језеру тешку 12 килограма, дужине 112 центиметара. Тако је овај страствени риболовац оборио све своје досадашње рекорде. Тај подвиг поставио је на својој ФБ страници и за неколико дана вест је постала „хит“ на друштвнеим мрежама.

– Од малена се бавим риболовом, а озбиљно пре три године. Уловљену рибу обавезно враћам у реку или језеро. Циљ ми је да другима дам пример како би требало да радимо и очувамо рибљи фонд, каже за наше новине Лазар Тасић.

Он наглашава да је од малена заволео риболов, а да га је вештини тога спорта научио комшија који прави варалице „koshmi lures“ и годинама користи.

– Драго ми је што сам успео да уловим „капиталца“, али ми  је много драже што сам га вратио у језеро, где му је и место, каже на крају разговора млади власотиначки риболовац Лазар Тасић.

Власинско језеро је, иначе, богато разноврсном рибом: гргечoм, калифорнијском пастрмком, јегуљом, бабушком, грчком бодорком, поточном пастрмком, карашом, белим амуром, поточном мреном, шараном, кленом, сунчицом.

Комплетна Власина, где се налази језеро, богата флором и фауном. Регистровано је више од 300 лековитих биљака око језера. Оно што је карактеристично за флору је, свакако, врло ретка биљка месождерка под називом росуља, а и  животињски свет је разноврстан и најзаступљеније врсте су лисица, дивља свиња, зец, срна и дивља патка. Посебно природно богатство су изворске воде, којих има седамдесетак.

Власинско језеро је вештачко. Настало је изградњом бране и акумулације на месту истицања реке Власине из Власинске тресаве, за потребе хидроелектране. Изградња бране почела је 1946, а завршена 1949. године кадаје почело пуњење језера. Иначе, изградња целог система и четири хидроелектране трајала је до 1958. године. Висина бране је 31 метар, дужина 220, а ширине 5 метара. Занимљиво је напоменути да је део воде, који би преко Божице и Струме, требало да доспе у Егејско море спроведен у Власинско језеро и отиче у Црно море. Ова појава, да вода из једне реке отиче у два мора, назива се бифуркација, а у овом случају ради се о вештачкој бифуркацији.

НАПОМЕНА: Пројекат – Култура и образовање у време интернета. Овај садржај део је пројекта који је суфинансирала општина Власотинце. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“ (Уговор о додели средстава из буџета општине Власотинце). Напомена: видети сајт (поглавље о Власотинцу)

Recommended For You

About the Author: danilo kocic

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading