Položaj žena preduzetnica u Srbiji: Statistika koja upozorava!

Loading

U Srbiji žene čine polovinu radno sposobnog stanovništva, a ipak su u neravnopravnijem ekonomskom položaju u odnosu na muškarce. U poređenju sa muškarcima, žene su u većem procentu nezaposlene, manje plaćene za iste poslove, u manjem procentu vlasnice imovine. Nesrazmerno statističko prisustvo u vlasništvu kompanija žena u odnosu na muškarce je globalni problem, i prisutan je i u mnogim ekonomski razvijenijim državama u odnosu na Srbiju, ali podaci mnogih istraživanja sprovedenih u različitim društveno-ekonomskim kontekstima ukazuju na opšti obrazac da što su zemlja, grad ili opština siromašniji, to je rodni jaz u ekonomskom položaju veći.

Pojmom ženskog preduzetništva su se bavili mnogi autori, ali je najčešće definisan kao “preduzetništvo inicirano i osnovano od strane žene koja ga pokreće sa inovativnim idejama i koja je aktivno uključena u njegovo rukovođenje. Preduzetnice su osobe koje istovremeno poseduju vlasništvo nad preduzećem i njime upravljaju kao glavne izvršne direktorice.”

Žene preduzetnice u Srbiji već odavno nisu neobična Ili egzotična pojava. Ipak, brojne su prepreke i izazovi sa kojima se one suočavaju. Tradicija je jedna od najvećih. Stare stege koje su se godinama stvarale i dalje su tu, bez obzira što društvo sve više napreduje. Tradicionalna uverenja stvorila su mnoge nove prepreke. Poznato je da su u proseku za obavljanje istih poslova, na istim pozicijama, žene manje plaćene nego muškarci. Takođe, žene poseduju manje kapitala i u nepovoljnijem su položaju prilikom pokretanja biznisa.

Usmeravanje žena na institucije koje pomažu i podstiču žensko poslovanje, pomažu i kreditiraju pokretanje biznisa, kao i povezivanje preduzetnica, a razvoj strateških partnerstava bi mogli da pomognu i poboljšaju u globalu položaj žena na jugu Srbije.
Ukoliko samo sa ekonomske strane sagledamo problem nejednakosti polova, smanjivanjem disproporcije u vlasništvu krupnog kapitala između žena i muškaraca bismo i umanjili i ekonomsku zavisnost žena u odnosu na muškarce i na taj način poboljšali njihov položaj u društvu.

Autori portala Medija centar 016 će narednih šest meseci, kroz projekat “Položaj žena preduzetnica na jugu Srbije” pokušati da, kroz seriju tekstova, video priloga i intervjua, ukažu na probleme sa kojima se preduzetnice suočavaju, ali i da kroz razgovor sa nadležnima i postojećim preduzetnicama pruže praktične savete vezane za pokretanje biznisa i unapređenje kompanija kako bi ohrabrili što više žena da uplivaju u preduzetničke vode, unaprede svoj ekonomski položaj unaprede i na taj način daju svoj mali doprinos u rešavanju ovog velikog i važnog problema.

Ovaj tekst sačinjen je u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, a administrira Američki savet za međunarodno obrazovanje. Mišljenja izneta ovde predstavljaju mišljenja autora i ne predstavljaju nužno mišljenja Ambasade SAD u Srbiji niti Američkog saveta za međunarodno obrazovanje.

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading