RADNA GRUPA ZA BEZBENOST I ZAŠTITU NOVINARA: OSUDA UVREDE I PRETNJI

Loading

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић састала се данас са члановима Радне групе за безбедност и заштиту новинара. На састанку се разговарало о актуелним случајевима напада и претњи представницима медија, као и о активностима за унапређење свеукупног положаја новинара и кривично-правне заштите новинара, преноси УНС/Влада Србије.

Радна група снажно осуђује увреде и претње које су упућене главној и одговорној уредници Инсајдера Бранкици Станковић током недавне кошаркашке утакмице Партизан-Будућност, уз подсећање на то да је реч о новинарки која је више од седам година имала полицијску заштиту, управо због претњи које су билe упућиване након Инсајдерових серијала о навијачима.

Брнабић је рекла да су претње упућене новинарки Бранкици Станковић апсолутно недопустиве, док је Веран Матић обавестио присутне да је у име Сталне радне групе за безбедност новинара поднео пријаву Првом основном јавном тужилаштву против НН лица за угрожавање сигурности новинарке Станковић.

Заменик Републичког јавног тужиоца Бранко Стаменковић известио је чланове Радне групе о томе да је од почетка ове године поднето 26 кривичних пријава у вези са догађајима извршеним на штету новинара, од тога две у јануару, пет у фебруару, шест у марту и тринаест у априлу.

Стаменковић је рекао да тужилаштво пажљиво анализира сваку пријаву и поступа по њој, а да је нарочито приметно повећање претњи које се упућују преко интернета, односно друштвених мрежа.

Тако је од тринаест предмета у априлу, у чак 11 реч о претњама које су упућене преко друштвених мрежа.

Стаменковић је рекао да је од 1. јануара 2016. до 30. априла 2022. године било укупно 227 предмета у којима је оцењено да постоји основана сумња да је извршено неко кривично дело на штету безбедности новинара, и од тога је у више од 23 одсто предмета до сада изречен неки облик кривичне санкције или је гоњење уступљено страној држави.

Он је такође обавестио чланове Радне групе о статусу предмета који се редовно прате.

Поред актуелног случаја новинарке Бранкице Станковић, Веран Матић се на састанку посебно осврнуо на случај убијеног новинара Милана Пантића и поступка који се води, имајући у виду неопходност да случај коначно добије судски епилог.

Чланови Радне групе разговарали су и о положају Србије на Индексу медијских слобода Репортера без граница, уз оцену да је Србија најбоље оцењена у области постојећег правног оквира, али да је потребно радити на побољшању других индикатора.

Такође, чланови Радне групе су закључили да је важно наставити рад на изменама и допунама Кривичног законика, односно предлогу који је раније био припреман у сарадњи са и уз подршку ОЕБС-а, како би био завршен до краја године.

Састанку су присуствовали представници Мисије ОЕБС у Србији, Делегације ЕУ, Амбасаде Краљевине Норвешке и Фондације Конрад Аденауер.

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading