ЛЕСКОВАЦ УЈУГмедиа). – Поставка „15 година Вековника“ изложена је тренутно у три балканске земље, у Босни и Херецеговини, Румунији и Србоји, односно, у Позоришном музеју у Зајечару, и то је феномен који се ретко дешава, па је Школа стрипа „Никола Митровић Кокан“ из Лесковца, аутор “Вековника”, и по томе ушла у стрип историју.
„Никада до сада се није десило на Балкану, а можда и шире. У питању је наиме чињеница да је иста изложба у истом тренутку постављена у три различите земље Балкана, што је нешто што се по први пут дешава, како су ми домаћини из Румуније предочили, не само на пољу стрипа већ и много, много шире. И сад, суочен са свим овим дешавањима, иако и даље нисам сасвим сигуран да се у потпуности слажем, почињем да бар делимично разумем зашто су организатори првог фестивала стрипа у Скопљу ‘Вековнике’ прогласили – феноменом Балкана“, каже Марко Стојановић који води ову популарну школу.
Ова поставка овековечена је и у страној штампи јер су је претходно видели љубитељи стрипа из Ниша, Рашке и Београду, у два различита изложбена простора, а онда је уследио позив из иностранства.
„Тако је 5. Братуначки фестивал стрипа, један од свега неколико у Босни и Херцеговини, свој јубилеј од пет година постојања решио да обележи поставивши изложбу “15 година Вековника” као централни део фестивала. Фестивал је стога отворен 4. августа у новоизграђеној згради Општинске управе Братунац управо овом изложбом”, објашњава Стојановић.
После јединог Мастеркласа у Румунији, у Брашову, на коме је предавач у Лесковачкој школи стрипа Марко Стојановић уз румунске колеге Октава Унугреануа и Виктора Дружинија обучавао 12 младих цртача са свих уметничких акдемија у Румунији од 7. до 13. августа, уследило је отврање исте поставке у том граду.
„Наиме, 11. августа Фестивал историјског стрипа који је ове године трајао паралелно са Мастеркласом 11-13. августа у Регионалном историјском музеју у Брашову такође је, као и Братуначки фестивал стрипа пре њега, учинио посебну част “Вековницима” и њиховом творцу отворивши фестивал изложбом “15 година Вековника”. Директор музеја Николај Пепене је на отварању рекао да је простор у коме се налази изложба у Музеју иначе место сталне поставка која се по први пут у историји музеја помера због неке друге изложбе и да је то урађено због важности коју Брашов, лесковачки град побратим по стрипу, придаје овој изложби”, подвлачи Стојановић.
Због великог интересовања румунске публике изложба че бити постављена током читавог августа.
„Трећа по реду, али никако најмање значајна поставка ове изложбе отварена је синоћ у Позоришном музеју у Зајечару, у организацији Народног позоришта Тимочке крајине – Центра за културу “Зоран Радмиловић” Зајечар.
Ова изложба се разликује од осталих јер је имала и стручно вођење Марка Стојановића, творца и сценаристе фестивала. Значи, синоћ се десило нешто крајње неубичајно и јединствено за уметност на Балакну – иста изложба истовремено има три поставке у три различите земље.
“Када сам средином јуна позван да на првом Стрип трип фестивал у Скопљу у Македонији гостујем поводом серијала ‘Вековници’, нашао сам се помало затечен кад сам видео да је организатор фестивала трибину насловио ‘Балкански феномен: Вековници’. Једноставно, нисам никада о ‘Вековницима’ тако размишљао, иако је на серијалу радило више од 200 цртача са простора читавог Балкана и иако је широм Балкана и објављен. Онда је једини хрватски стрип месечник ‘Стрип Ревија Вечерњег листа’ јула објавио нови албум ‘Вековника’, легендарни бугарски часопис ‘Дуга’ затражио нове епизоде за објављивање за свој следећи број, а онда су уследили позиви из Братунца, Брашова и Зајечара”, објашњава Стојановић.