LESKOVAC. – Planirani budžet grada Leskovca za 2024. godinu je 6,7 milijardi dinara, rečeno je na javnoj raspravi o budžetu na kojoj gotovo i da nije bilo građana, ali su političari izmenjali svoje političke stavove. Javnoj raspravi nisu čak ni prisustvovali svi članovi Provremenog organa koji, inače, treba da usvoje ovaj budžet.
- „Zvanični izveštaji su pokazali da odgovorno upravljamo budžetom i ostvarujemo rezultate koji su za mnoge pre nas bili nedostižni.Imamo stabilan budžet, nemamo dugovanja jer smo ih izmirili. Danas ne dugujemo nikome ni jedan dinar“ – rekao je predsednik Privremenog organa Goran Cvetanović.
- Cvetanović je pobrajo najvažnije kapitalne projekte koji su planirani za narednu godinu.

- „Najvažniji kapitalni projekti koji se planiraju za 2024. godinu su izgradnja i dogradnja fekalne kanalizacione mreže tzv. ORIO program koji, se rešavaju 16 naseljenih mesta. Vlada Srbije finasira će sa 10 miliona evra i osam miliona evra Kraljevina Holadije.
- Potom izgradnjasevernog kraka vodovoda, 123 miliona dinara,sekundarna vodovodna mreža Strojkovce – Beli Potok 159 miliona dinara.
- Skladišno distributivni centar 70 miliona dinara, uređenje prostora na mestu gde je bila stara Autobuska stanica,
- Izgradnja Regionalnog inovacionog centra 70 miliona dinara.
- Pijaca u ulici Kralja Petra Prvog 70 miliona dinara
- Izgradnja objekta za kontrolisano upravljanje ostacima životnjskog porekla 60 miliona dinara.
- Rekonstrukcije i dogradnja Dečjeg vrtića u Bratmilovcu 45 miliona dinara
- Izgradnja sekundarne vodovodne mreže u Brzi 27 miliona dinara.
- Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda.
- Dečji vrtić u ulici Moša Pijade 14 miliona dinara“ – rekao je Cvetanović.

- Da su sve ovo prepisani projekti iz ranijih godina, rekao je Nebojša Cakić iz GG „Za Leskovac zajedno“.
- „Još od 2017. godine planirate Dečji vrtić u ulici Moše Pijade evo 2023. godina nema vrtića, pričali ste biće iz granta EU, pa od donacija, pa iz budžeta, pa bilo je i prošle godine u budžetu i ništa.
- Skladišno distributivni centar ste obećavali prošle godine i govorili kako će poljoprivrednici da procvetaju i nema ga, opet se planira.Isto je i sa ostalim projektima, bili prošle godine u budžetu, pa ove opet i to je komedija od kapitalnih investicija koje se iz godine u godinu pišu“ – rekao je Cakić i dodao da ni jedna kapitalna investicija u ovom gradu nije urađena.
- Da opozicija, odnosno gospodin Cakić, ima samo predloge koji nisu formalno-pravno uređene i kritike rekao je Cvetanović. „To ste imali prilike da vidite prilikom predaje njihove liste. Ni jedna lista u istoriji parlamentarizma nije imala toliko nedestataka kao lista gospodina Cakića“ – rekao je Cvetanović i ovim se javna rasprava na neki način pretvorila u političko nadmudrivanje.
- Inače, ono što su građani videli kao problem, a što je iznela šef Odeljenja za finasije Marija Milosavljević, jeste uređenje ulica i trotoara. ali i zgradnju biciklističkih staza i manjak parking mesta. Dobar deo predloga odnosi se i na uređenje komunalne infrastrukture a tiče se vodovodne mreže, uređenje parkova, ali i uređenje javnog prevoza.
- Građani su davali i predloge koji se tiču sporta, turizma i zaštitu životne sredine.
- „Dobar deo predloga smo već uvrstili u budžet a za neke bi bilo neohodno projektovanje, planiranje kako bi neki predlozi mogli da se realizuju naredne godine“ – rekla je Milosavljević.
- Osam predloga je imala i nevladina organizacije „Tim 42“ od čeka pet konkretnih predloga za smanjenje gubitaka u vodovonoj mreži i tri koja se tiču unapređanja kvaliteta vazduha. Oba predloga, po rečime Ane Pecarski, bazirana su analizama koje sprovodili.
- „Tražimo da se izdvoje konkretne sredstva za unapređenje kvaliteta vazduha u Leskovcu, da to ne budu zajednička sredstva za životnu sredinu jer uglavnom se sredstva trože za monitoring. Nama je dosta monitoringa, znamo da nam je vazduh loš i tražimo da se izdvoje konkretna sredstva za unapređenje kvaliteta vazduha“- rekla je Pecarski.