Стручни скуп је отворио градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић, истакавши да цело друштво мора да води рачуна о људским правима јер управо квалитет заштите људских права осликава и квалитет живота свих грађана наше државе.
„Као одговорна локална самоуправа, град Лесковац је у протеклих осам година успео да обезбеди финансирање за многе услуге социјалне заштите дефинисане градском Одлуком о социјалној заштити грађана на територији града Лесковца, за које је Центар за социјални рад Лесковац упутни орган.
Поред финасирања проширених права социјалне заштите које пружају Центар за социјални рад Лесковац и Установа за одрасле и старије Лесковац, средствима из буџета града Лесковца редовно се финансира рад свих регистрованих и лиценцираних организација и удружења које пружају услуге социјалне заштите.
Пре успостављања редовног система финансирања њихов рад је био отежан због нередовних уплата из буџета града, док се данас обавезе измирују редовно и средства се сваке године повећавају.
Колико наш град води рачуна о социјалној заштити, а самим тим и о људским правима, говори податак да смо из градског буџета за 2023. годину за ову област издвојили 272 милиона динара, што је за око 27 милиона више у односу на прошлу годину.
Прихватилиште за жене и децу жртве насиља у породици је прво у Србији добило лиценцу за рад. Од 2016. године се налази у простору – кући коју је уступио град, и која је претходно комплетно адаптирана и реновирана средствима из буџета града. Ову услугу 100% финасира град и до сада је пружила уточиште за преко 700 жена и деце, жртве породичног насиља“. Говорећи о Сигурној кући у Лесковцу, градоначелник је истакао да се она налази у близини МУП-а и да је под сталним видео-надзором од стране припадника полиције, па је то можда модел који би требало да усвоје и други градови, јер се за све ово време није десио ниједан инцидент.
Градоначелник је истакао да је посебно поносан на чињеницу да се у последње четири године константно смањује број корисника права на новчану социјалну помоћ, што значи да је отворен велики број нових радних места – само у претходној години 2046, чиме је повећана стопа запослености од 5,6 %, двоструко више него на републичком нивоу, а то смањује удар на установе социјалне заштите и смањује се број њихових корисника. Како је навео, право на рад је основно људско право и зато се локална самоуправа труди да омогући отварање нових радних места, да би људи сопственим радом себи и својој породици обезбедили егзистенцију.
Предраг Момчиловић, директор Центра за социјални рад у Лесковцу и председник Скупштине Удружења Аргумент, домаћин скупа, обратио се на почетку дешавања, пожелео свима добродошлицу и казао да ће се на скупу обрадити тема Заштита људских права где ће се разменити искуства и мишљења, информације које ће много значити у даљем раду.
„Домаћин овог дводневног скупа је град Лесковац из два разлога: први разлог је зато што је у Лесковцу и седиште Удружења правника социјалне заштите Аргумент, а други разлог је тај што Град Лесковац заиста велику пажњу поклања социјалној заштити и велика средства из буџета града Лесковца су управо опредељена за социјалну заштиту.“
Миомир Ђорђевић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, захвалио се градоначелнику Цветановићу на пријему и истакао да су град Лесковац и градоначелник Цветановић, као и директор Момчиловић, најсветилији пример у Србији на који треба сви треба да се угледају и уче, када је у питању област социјалне заштите. Он је додао и:
„Данашњи скуп на тему људских права и борбе за њихово остваривање, оснаживање и поштовање, баш као и сви претходни скупови на ову тему имају један циљ, а то је изградња државе у којој ће основни принципи бити постизање социјалне правде и друштва у коме ће принцип инклузивности и међусобног поштовања бити императив. Задатак сваког од нас је да укаже на изазове, али и на начине како евентуални проблеми и пропусти, могу да се превазиђу и реше.“
Државни секретар Министарства за бригу о породици и демографију Мирко Јанић је истакао да му је велико задовољство што је данас у Лесковцу и захвалио се организаторима на позиву:
„Сваки скуп на којем се говори о људским правима је прилика да сагледамо докле смо стигли и да зацртамо нове циљеве који ће допринети унапређењу људских права у нашој земљи. Република Србија је посвећена унапређењу људских права и заштите рањивих група и са тим циљем су усвојени бројни закони. Један од приоритета рада Владе Републике Србије је заштита и подршка осетљивим групацијама и појединцима. Поштовање људских права је основа сваког друштва и његовог напретка.“
Председница Удружења правника социјалне заштите АРГУМЕНТ Јулија Поповић је поздравила скуп, захвалила се на великом одазиву и рекла:
„Надам се да ће овај Фестивал убудуће бити организован широм Србије. Аргумент је тему људских права изабрао зато што сматрамо да је важна. Осетљива је и повољно тло за разна питања и квалитетне одговоре. При помену људског права прво помисите на човека и на његове потребе. Када се прича о људским правима намеће се питање једнакости и равноправности као битних елемената реализације и постојања људских права. Као друштво треба да тежимо међусобном поштовању и разумевању. Примећен је позитиван тренд у нашој држави у овом погледу и треба тим путем да наставимо.“
Вилко Колбл, директор Коморе социјалне заштите Републике Словеније, похвалио је праксу Града Лесковца да из године у годину повећања издвајања за област социјалне заштите. Он је истакао да се све републике бивше Југославије суочавају са истим проблемима када је у питању заштита људских права, који су надполитички и морају се заједнички решавати.
Захвалницу од стране домаћина добили су: Удружење коморе социјалне заштите, Удружење витезови осмеха, које је донирало храну за бебе Одељењу педијатрије Опште болнице Лесковац, Бизнис инкубатор из Крушевца, док су захвалница и плакета уручене градоначелнику Лесковца др сци. мед. Горану Цветановићу и Драгојлу Минићу из Трстеника.
Радни део стручног скупа започео је презентацијом Игора Јурића из Центра за несталу и злостављану децу, са темом – украдена безбедност.