ЉУБАВНА АФЕРА ДРАГЕ МАШИН У ЛЕСКОВЦУ. – Светозар Машин, муж Драге Машин, био је ангажован на изградњи пруге до Лесковца. Радио је и као инжењер у оближњем руднику Леце. Током његовог службовања у Лесковцу, са њим је живела и супруга Драга. Због мужевљевог посла, Драга је често остајала сама, све док у Лесковцу није упознала младог и наочитог сељака, посланика Радикалне странке Јоргаћа Гана Марјановића из Шумана, у околини Лебана. Гане је већ био ожењен и имао је три сина и три кћери, али то га није спречило да започне романсу са Драгом.
Светозар је почео да сумња да га супруга вара и у нападу љубоморе извршио је самоубиство на данашњој Ибарској магистрали. Драга је наследила његову пензију и наставила је да живи у Лесковцу још годину дана. Један од разлога њеног останка у Лесковцу могао је бити и тај што Гане није штедео новца на скупе поклоне, као и на летовања на Јадранском мору.
Ова веза није дуго трајала и прекинута је када је Драга напустила Лесковац. Са друге стране Гане је због Драге запоставио посао, а због скупих поклона је морао да се задужује у банкама тако да су његови синови са муком спасили имање од пропасти. Гане никада није преболео Драгу Машин и физички се обрачунавао са сваким ко дотакне ову тему.
Драга Машин се касније удала за краља Србије Александра Обреновића. Јавност, а нарочито војни официри, нису одобравали овај брак управо због пређашњег начина живота будуће краљице. У Мајском преврату 1903. године, краљ Александар и краљица Драга страдали су од руке официра, а међу завереницима који су задали фаталне ране краљевском пару налазио се и Алкесандар Машин, брат Светозара, који је своју бившу снају кривио за смрт свог брата.
Извор: „Лесковац 101“, аутор Небојше Димитријевића
Nebojša Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja: „Leskovac 101“, predgovor