Докторе колико су реалне најаве да ће ускоро у Србији функционисати банка репродуктивних ћелија и ембриона?
- То је јако тешко питање јер је то питање пре свега за Министарство здравља. Ми сви који се бавимо овим послом односно вештачком оплодњом надамо се да ће то што пре заживети зато што је потреба за донацијом јајних ћелија и донацијом сперматозоида и донацијом ембриона велика и да ми коначно у Србији кренемо са овом врстом посла.
Да ли са вашег становишта испуњавамо све услове за њен рад и шта најпре треба да урадимо?
- Ми у Србији већ годинама испуњавамо све услове. Не само што постоји закон, зато што постоји транспаретност и све то може да се ради код нас. То је важно јер пацијенти који имају потребу за тим из медицинских разлога не морају да иду у иностранство јер то је и напорно и много много је скупље него што би требало да кошта. Клинике и специјалне болнице у Србији испуњавају све услове и то би требало што пре да заживи у нашој земљи.
Колико нови закон олакшава функционисање?
- Закон је јако флексибилан, јако транспарентан и доводи најзад на папиру оно што на папиру треба да се нађе. А то су правила како доћи до донација, како то извести. Ја се надам да ће Министарство Здравља помоћи и око логистике и организовати трибине и саветовања за пацијенте зашто и када је то неопходно. Да би се пацијенти упутили било за донацију јајних ћелија било за донацију сперматозоида.
– Хвала вама. Ваш портал је право освежење и надам се да ћемо успешно сарађивати на обострано задовољство – рекао је проф. Стојковић за портал Вести Огласи Југа из Лесковца.