LESKOVAC. – Od decembra do danas finansijska situacija se u Zavodu za javno zdravlje u Leskovcu nije popravila, pa je 80 zaposlenih i dalje u zaostatku za dve i po zarade, što izaziva, kako pišu zaposleni Jugmedii, beznađe i revolt.
„Želim da se obratim u ime 80 ojadjenih radnika koji mukotrpno čekaju 2 i po meseca lični dohodak, a radi se o zdravstvenoj ustanovi to jest ZZJZ u Leskovcu. Radim u ovoj ustanovi 25 godina, a ovako nikad nije bilo. Ko je ovde kriv?“, piše jedan od zaposlenih, u ime, kako tvrdi većine. U pismu se navodi da je „prethodna v. d. direktorka, koja je pobegla na bolju poziciju, a ostavila radnike na milost i nemilost da svakodnevno idu kući praznih dzepova“.
„Da li ovo neko zna? Naravno da ne! Kome da se obratimo? Niko ne vidi i ne čuje, pogotovu nas na jugu. Ne tražimo ničije, samo plate koje smo zaradili !!! Neka čuje ministarstvo i predsednik, a ja možda posle dobijem otkaz“, zaključuje zaposleni, čije je ime poznato redakciji.
Vršioca dužnosti direktora ZZJZ u Leskovcu Ivana Sokolovića nismo mogli da dobijemo ni na jedanom od raspoloživih fiksnih telefona ove zdravstvene ustanove.
U ZZJZ se gube tenderi, plate kasne, prekovremeni rad ide do 150 sati, a kasa – prazna
Nezvanično saznajemo da je i Sokolvić i sam zabrinut zbog nastale, odnosno, zatečene situacije i da je nemoćan da je popravi. „Imali smo prošle nedelje zbor zaposlenih na kome su, pored Sokolovića, prisustvovali pravnik i blagajnik. Samo smo čuli da dobavljačima dugujemo i da se čeka, kako sam ukapirala, neka pomoć, a nije nam rečeno od koga se čeka“, kaže zaposlena u telefonskom razgovoru. S druge strane, objašnjava da svih 80 zdravstvenih radnika imaju posla „preko gave“.
„Pored sada već redovnog stanja sa epidemijom koronavirusa, ovde se radi mikrobiologija, sanitarna, klinička, hugijenska i mnoštvo drugih poslova“, kaže.
Dodaje da su zaposleni u panici jer su do pre godinu dana zarade bile redovne. „Mnogi od nas imaju kredite, nismo u mogućnosti da rate otplaćujemo redovno, pa kamata raste, mnoge porodice žive od te jedne zarade, a najstrašnije što je situacija neizvesna i što se ne vidi svetlo. Svi smo u panici“, zaključuje naša sagovornica.