ЛЕСКОВАЦ – На данашњи дан, 21. фебруара, широм света обележава се Међународни дан матерњег језика, у циљу његовог очувања. Чланице Организације УН за образовање, науку и културу, УНЕСКО је, 1999. године, 21. фебруар прогласио Међународним даном матерњег језика, као сећање на студенте који су 1952. године убијени у Даки, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични језик.
Брига о матењем језику је начин доказивања свести о властитом идентитету. Значај језика најбоље је описао Вук Стефновић Караџић у предговору Српском рјечнику, из 1818. године.
„Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и поштујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада.“
Језик је жива категорија, развија се. У данашње време све је више страних речи заступљено у нашем језику, што угрожава његов развој. Језик чувамо на тај начин што га негујемо и не користимо стране речи и изразе, односно туђице, осим у случајевима кад је то неопходно.
Домаћи лингвисти и теоретичари саветују: „Читајте што више наше писце и класике, савремене писце који негују наш језик у својим штивима. Употребљавајте наше речи у говору, покушавајте да кад год је то могуће англицизме, осим када то звучи потпуно неприродно, замените нашим лепим српским речима.“
Поводом обележавања Међунароног дана матерњег језика градоначелник Лесковца др Горан Цветановић истакао је следеће „Овај дан је важан јер се њиме указује на то да је чување језика важно, јер је то брига о култури, праву и традицији једног народа. Матерњи језик део је културног идентитета народа, тачка препознавања, различитости, али и толеранције и разумевања.“