Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић је на састанку дао уводну реч, а пре истог у кабинету уприличио пријем за покрајинску посланицу у Скупштини АП Војводине Јелену Јовановић, председника Националног савета ромске националне мањине Далибора Накића, генералног секретара савета Барјама Морину, председника извршног одбора Александра Радуловића, представнике града Лесковца у наведеном савету Мирослава Алиловића и Божидара Јакуповића, одборника у Скупштини града Лесковца Јануша Алиловића.
У уводној речи, градоначелник Цветановић је истакао да је уверен да ће боравак представника Националног савета у Лесковцу изнедрити бројне бенефите за становнике ромске националне мањине и нагласио да се они на лесковачку локалну самоуправу могу ослонити за сваку врсту помоћи и подршке.
„Као што је познато, Лесковац после четири године има два представника у Савету – господина Мирослава Алиловића и господина Божидара Јакуповића. Ова организација Владе Републике Србије доприноси унапређењу положаја ромске националне мањине. Драго ми је што наши суграђани имају иницијативу да сопственим снагама утичу на побољшање како статуса својих сународника, тако и свих грађана Лесковца. Роми у нашем граду узимају учешће у многобројним активностима, свесни да је едукација и укључивање у друштвени живот важан предуслов за потпуну инкулузију. Активно учествују у пројектима из различитих области које Локална самоуправа подржава како би их охрабрила да остваре сва права као равноправни чланови нашег друштва.
Град Лесковац се труди да, у сарадњи са представницима институција које су највише укључене у свакодневни живот Рома, побољша статус припадника ромске националне мањине. Важно је напоменути да је Лесковац град са највећим бројем Рома у односу на број становника, што итекако повећава одговорност како Републике Србије, тако и самог града када је у питању квалитет живота наших сународника. Зато је локална самоуправа је усмерена ка развитку свих друштвених области, што директно утиче и на наше суграђане Роме Број корисника новчане социјалне помоћи, међу којима су и припадници ромске националне мањине, константно се смањује у последње 4 године 2022. године је смањен за 11 % у односу на 2021. годину. Томе је допринело запослење Рома у компанијама које се отварају у нашем граду. Треба поменути и рад организација посвећених унапређењу живота Рома, нарочито у сфери вођења бриге о здравству, о значају образовања и едукације, што позитивно утиче на њихов статус.“
Након градоначелника обратио се Далибор Накић, председник Националног савета ромске националне мањине, и казао:
„Нама је циљ да се седнице одржавају у различитим градовима широм Србије како бисмо Савет спустили на локални ниво, да се и локалним медијима говори о активностима Национаног савета. Пре десетак минута смо завршили састанак са градоначелником и одушевљен сам свим резултатима које град Лесковац има у процесу интеграције Рома. Поносни смо на град Лесковац и Дом културе Рома који је јединствена културна установа у Србији основана од стране града Лесковца. Волели бисмо да и друге локалне самоуправе следе тај позитиван пример, јер ми желимо да промовишемо ромску културу. Наша култура је начин за борбу против предрасуда које према Ромима постоје. Резултат одговорне социјалне политике коју води град Лесковац и држава смањује разлике између Рома и већинског становништва. Одговорност једне власти се огледа управо у односу према најугроженијим категоријама становништва, а град Лесковац је пример добре праксе како се треба приступити решавању проблема Рома, то је један мултикултуралан град који негује различитости и зато смо ми, као грађани Србије поносни на град Лесковац. Наставите да радите на исти начин, и да и као председник СКГО промовишете и Ваше активности и да подстакнете и друге да буду успешни као и Ваш град.“
Мирослав Алиловић, представник Града Лесковца у Националном савету ромске националне мањине, истакао је да се на састанку представника Националног савета Рома са представницима лесковачке локалне самоуправе на челу са градоначелником Цветановићем, разговарало о формирању једног скупштинског радног тела које ће се бавити приоритетним проблемима Рома у циљу њиховог решавања, и то кроз институције система и поштовање законског оквира.
„Једино на тај начин можемо достићи свој циљ – да будемо равноправни грађани на нивоу целе Републике Србије. Друга врло битна ствар је да смо добили зелено светло за формирање Канцеларије за инклузију Рома, на основу Стратегије за социјално укључивање Рома, где ћемо имплементирати све планове које наша радна група увелико припрема. Све то је врло битно за јачање сарадње локалне самоуправе са ромским заједницама, са представницима верских заједница, са истакнутим појединцима ромске националне мањине. Да ми Роми не будемо на терету државе, већ да будемо продуктивни део овог друштва“, закључио је Алиловић.