Najmlađi korisnik Sigurne kuće ima samo dva meseca!

Loading

ВРАЊЕ – Повећан је број пријава насиља у Центру за социјални рад у односу на неколико последњих година. Конкретно, што се тиче Врања, професионалци у Центру за социјални рад сматрају да је то повезано са специфичним културолошким миљеом и промовисањем нормализације насиља, каже директорка Центра за социјални рад Драгана Арсић, преноси ТВ Врање.

  • Још већи је проблем што се мали број случајева насиља пријави, а чешће се о томе ћути. О насиљу не треба ћутати, наглашава Арсићева и додаје да највећи број пријава стиже из градске средине, али да насиља има и у сеоским породицама, али се жене ређе одлучују да пријаве исто.
  • Најчешће су жене жртве насиља из породица у којима заједно живи више генерација. ”И то је у већини случајева највећи проблем, тако да један од партнера не преузима улогу која му припада у породици и често долази до проблема у породичним односима, баш због тога што у породици имамо по неколико генерација, жена се минимализује, сматра се подређеном особом у породици и у већини случајева то и јесте велики проблем што се тиче овог нашег подручја,” додаје Арсићева.
  • Центар за социјални рад врши процену ризика по безбедност и здравље жене када је у питању насиље. Уколико је тај ризик веома висок, жена се најчешће са децом измештава у Сигурну кућу, а онда се примењује сва кривично и породично правна заштита, обавештава се Основно јавно тужилаштво, пише се тужба Основном суду за изрицање мере заштите од насилника и професионалац, стручни радник Центра за социјални рад ннтензивно ради на психосоцијалној помоћи и припреми жртве за сведочење. Оно што је битно истаћи је да се пружа и материјална подршка породицама, посебно женама које излазе из Сигурне куће. Најмлађи корисник од оснивања Сигурне куће је двомесечна беба, која је недавно тамо смештена.
  • ”Тренутно се у Сигурној кући налази 17 особа, од тога 5 жена и 7 детета, од којих је једно најмлађе 2 месеца, које сам ја јуче и лично посетила. Оно што је женама које трпе насиље, било физичко, било психичко, најпотребније јесте системска подршка, коју оне сигурно имају када је у питању град Врање, а оно много битније јесте финансијска, стамбена независност и оно што често заборавимо да истакнемо, а то је јако битно то је подршка родбине,” наглашава директорка Центра за социјални развој.

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading