Narodna biblioteka Vlasotince: Pesničko druženje sa Radosavom Stojanovićem

Loading

 

ВЛАСОТИНЦЕ. – народна библиотека „Десанка Максимовић“ и Књижевни клуб „Росуља“ из Власотинца организовали су песинчко дружење са Радосавом Стојановићем под називом „Има една дума“. То је у ствари било књижевно вече посвећено поезији на призренско-тимочком дијалекту.

У име домаћина обратио се Срба Такић, директор библиотеке, који је подсетио на досадашњу сарадњу библиотеке са књижевником Радосавом Стојановићем. Он је неколико пута гостовао у Власотинцу и представљао углавном своје стваралаштво везано за црнотравски крај.

Стојановић је до јуна 1999. живео на Космету, а потом у Нишу и Млачишту код Црне Траве.

„Док сам радио на „Црнотравском речнику“, упознао сам доста људи и чуо различите животне приче. Једну људску судбину сам преточио у роман „Земаљски дни Наде Кристине“. Већина песма из збирке „Има една дума“, које ћу вечерас читати, настале су инспирисане доживљајима конкретних људи из црнотравског краја“, објаснио је Стојановић.

Након читања песама Радосава Стојановића, обратио се његов колега Данило Коцић, који је из богатог Стојановићевог опуса издвојио „Црнотравски речник“. На крају су своје песме на дијалекту читали чланови Књижевни клуб „Росуља“.

Иначе, Радосав Стојановић је књижевник, новинар и лексикограф. Рођен је 1. новембра 1950. године у Паруновцу, код Крушевца, а одрастао у Млачишту. Дипломирао на Групи за српскохрватски језик и југословенску књижевност на Универзитету у Приштини. Био је професор у Гимназији у Приштини, новинар и уредник дневног листа „Јединство“, директор Покрајинског народног позоришта у Приштини и уметнички директор Народног позоришта у Нишу. Заступљен је у антологијама и изборима српске поезије и приповетке у земљи и иностранству.

Извор: ЈУГмедиа/Саша Станковић

Опширније о в д е 

P.S.

ИМА ЕДНА ДУМА
Поетско вече Радосава Стојановића, једног од најпознатијих и најнаграђиванијих савремених српских песника, протекло између два обилна кишна таласа, у предвечерје 27. јуна, било је испуњено непосредношћу, позитивном енергијом и симпатијама за поетску, пре свега завичајну реч.
Наиме, Радосав Стојановић, родом Црнотравац, некада главни и одговорни уредник приштинског дневног листа Јединство, директор Покрајинског позоришта у Приштини и уметнички директор Нишког народног позоришта, не заборавља свој родни крај и радо му се враћа, црпећи оданде инспирацију за своје стваралаштво.
Ове вечери он је читао песме из својих збирки: Има една дума, Стазе и пртине, Кад би љубави било. Највећим делом песме у њима писане су на призренско-тимочком дијалекту, односно на матерњем језику самог аутора. Свестан одговорности очувања народног говора и његовог стваралаштва, он се труди да својим радом и делом то докаже.
Како је и нагласио Данило Коцић у свом поздравном обраћању: „Радосав ће, поред свег богатства стваралаштва, остати упамћен по свом Црнотравском речнику, који му је објавила Српска академија наука“!
И Срба Такић, директор Библиотеке, изразио је задовољство због организације вечери са песником који је, уз изразити лирски таленат, сачувао осећај припадности заједници из које је потекао и коју слави својим писањем.
Осим стихова, које је казивао Радосав Стојановић, један део вечери посвећен је завичајним ауторима, који су читали своје песме писане на дијалекту.
Поред горе поменутих ту су били и Јасмина Митровић, Светлана Пешић, Властимир Шиља Стојановић и Никола Момчиловић.

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading