ОСНОВНА ШКОЛА „8. ОКТОБАР“ РЕАЛИЗУЈЕ ПРОЈЕКАТ „УЧИМО СВИ ЗАЈЕДНО“. -У оквиру пројекта „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно”, који спроводе Министарство просвете, науке и технолошког развоја и УНИЦЕФ, уз подршку Делегације Европске уније у Србији, изабрано је шест школа које ће у оквиру пројекта добити подршку за унапређивање стручних и организационих капацитета и припремити се за подношење захтева за стицање статуса модел установе за инклузивно образовање и васпитање. Поред основних школа „Свети Сава“ у Београду, „Коста Трифковић“ у Новом Саду, „Јован Јовановић Змај“ у Свилајнцу, основне и средње школе са домом ученика „Петро Кузмјак“ у Руском Крстуру и Биотехнолошке школе „Шуматовац“ у Алексинцу, овај статус је добила и Основна школа „8. октобар“ у Власотинцу.
Основним и средњим школама позив је упућен 2. јуна ове године. Пријавиле су се 24 школе које су одлично представиле своје капацитете, резултате рада и развијену инклузивну праксу, тако да је комисија имала тежак задатак да донесе одлуку о избору шест образовних установа које ће добити статус модела за инклузивно образовање и васпитање.
„Много је деце из осетљивих група. Нашу школу похађа и велики број ученика из ромског насеља. Ми улажемо много умећа да их васпитамо и изведемо на бољи и сигурнији пут. Током године је много радионица посвећено ученицима из осетљивих група и њиховим породицама. Битно је дати себе, дати знање тим малишанима са најчистијим срцем. Један од најважнијих задатака наше школе је да омогућимо сваком нашем ученику да на свој начин учи, научи и ужива у школи“, каже Жаклина Ђикић, помоћник директора школе.
„Наш циљ је унапређење социјалне инклузије, повећање животних могућности и пружање подршке ученицима из најугроженијих група деце у процесу учења, припрема за Завршни испит ученика, у интегрисању ученика у друштвену заједницу и вршњачке групе. Улажемо све напоре да имамо добру и ефикасну сарадњу са родитељима и старатељима ученика из осетљивих група као и сарадњу са другим институцијама, а све у циљу постизања бољих школских постигнућа, знања и вештина ученика. Улажемо много напора како би спречили њихово неоправдано изостајање са наставе, рано напуштање школовања и социјално искључивање“, истиче Светлана Коцић, директорка шпколе. По речима руководства школе све се то чини како би ученици добили квалитетно образовања и како би се подигло самопоуздања сваког детета, избрисале разлика међу децом, избегла дискриминација, развила сарадње кроз вршњачко учење и омогућио друштвени развој ученика.
„Наш циљ је да ученик буде спреман за свакодневни живот, да примењује стечено знање и повезује га , да буде сигурнији у себе. Када то постигнемо и видимо њихов осмех, наша мисија је завршена. Да бисмо испунили свој циљ, да бисмо били сигурни да имамо квалитетну праксу и да бисмо новим генерацијама омогућили још боље и квалитетније образовање неопходно нам је укључивање у Пројекат у чијем је фокусу инклузија. Због тога смо веома мотивисани да учешћем унапредимо своје стручне и организационе капацитете кроз пројектне активности. Сва деца заслужују једнак и праведан приступ, а наш задатак је да на најбољи могући начин уклонимо сваку баријеру која ствара јаз или неједнакост у систему образовања“, додаје директорка Светлана Коцић.
„Ми смо школа која своје знање које има дели са другима јер смо свесни да се знање множи само када када се дели“, заједничка је порука свих запослених у овој установи образовања
(лист Власина)