ЛЕСКОВАЦ – Лесковачка школа стрипа „Никола Митровић Кокан“ ове пандемијске 2021. године остварила директну прекограничну сарадњу у области културе са Албанијом, Македонијом, Босном и Херцеговином и Румунијом, где су одржаване презентације, предавања и освајане бројне награде. Сада је на ред, у овој несвакидашњој културној размени, дошла и Грчка.
- У склопу Првог међународног фестивала стрипа у Киликис, у у Грчкој, који је на инцијативу и позив школе стрипа из Киликиса, уз покровитељство Основне школе „Јосиф Костић“ из Лесковца, одржана је 14. новембра први пут интерактивна радионица путем директног видео линка у области стрипа између Грчке и Србије.
- Ова међународна радионица је била замишљена тако што су ученици школа стрипа из Киликиса и Лесковца наизменично радили по кадар стрипа који су потом слали видео линком из Грчке у Србију и обратно. Полазници оне друге школе су потом имали 10 минута да, у зависности од добијеног материјала, осмисле и нацртају свој кадар као одговор. Процес се изнова понављао у трајању од два сата, колико је и било предвиђено да радионица потраје. У питању је експерименталан интерактиван приступ изради стрипа какав се до сада, по нашем сазнању, није одржан на овим просторима, па и шире, посебно кад је реч о међународној сарадњи, каже Марко Стојановић, професор енглеског језика и предавач у лесковачкој Школи стрипа „Никола Митровић Кокан“.
- Стојановић истиче де је најновији напор заправо културни мост путем интерактивне радионице где су деца у директном видео линку израдом стрипа без речи остварила савршено успешну комуникацију без обзира што нису проговорила ни реч на станом језику.
- – Колику су учесници имали воље најбоље сведочи случај Елпиде-Ники Костоглоу која је, иако везана за кућу, јер је болесна од ковид-19 у Киликису, инсистирала да уради један кадар стрипа и Сташе Станковић, која је и поред великих проблема на путу од родног Лебана до Лесковца, успела да стигне на време и учествује на радионици“, вели Стојановић.
- Кроз Лесковачку школу стрипа “Никола Митровић Кокан”, која је основана 1998. године, за 26 година постојања, прошло је око 2000 деце од којих су многи данас успешни стрип аутори са инернационалним каријерама, али и академски сликари, графичари, илустратори, аниматори, дизајнери, рестауратори и таттоо мајстори.
- Лесковачка школа стрипа организује најстарији још увек постојећи фестивал стрипа на Балкану, Балканску смотру младих стрип аутора, која је и једна од најмасовнијих манифестација посвећених деветој уметности у свету јер је у 2021. године своје радове имало 2817 учесника из 80 земаља широм света.
Напомена:
Град Лесковац: Пројекат из области јавног информисања за 2021. годину: ГЛАСНИК – Mедија центар 016: „Лесковац на путевима препорода.“ „Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражaвају ставове органа који је доделио средства.“