LESKOVAC – Na svom FB nalogu Đorđe Jevtić, profesor književnosti, poznati novinar sa Kosova i Metohije, navodi da je proteklih dana izašla knjegova nova knjiga „Kosovo u delima srpskih autora“. Jevtić i ja smo kolege sa studija, a družili smo kasnije i kao novinari.
I
Knjiga „Kosovo u delima srpskih autora“ sastoji se iz četiri celine:
- Kosovo u literarnoj transpoziciji srpskih autora;
- Između literarnog i dokumentarnog;
- Kosovo i Metohija u srpskoj dokumentaristici;
- Kratka hronika srpske pozorišne drame;
Na 270 strana knjiga sadrži ukupno 50 tekstova, književnih, publicističkih i pozorišnih prikaza, eseja i osvrta, a prikazano je 35 knjiga 30 srpskih pesnika, prozaista i publicista sa Kosova i Metohije (sem trojice).
Predstavili smo knjige poezije i proze prof. Slobodana Kostića, prof. Dragomira. Kostića, Miloja Dončića, Ratka Popovića, Žarka Milenkovića, Saše Jovanovića, Borivoja Ugrinovića, Aleksandra B. Lakovića, prof. dr Goluba Jašovića, Milorada Roganovića, Novice Sovrlića, Ace Rakočevića, Petera Handkea, Olge Dimitrijević, Novice Kitića, Stanislava. Kojića, Lele Marković i prof. dr Dragiše Bojovića, kao knjige iz oblasti etnologije, istorije, publicistike i dokumentaristike akademika Atanasija Uroševića, Stanislava Kojića, Ranka Milićevića, Ane Kostić, Dene Debeljkovića, Zorana Đorđevića, Ratka Stoiljkovića, Živorada Igića, Momčila Trajkovića Pere Simića i prof. dr Vladimira Vučkovića.
U posebnom odeljku predstavili smo istorijski presek nastanka, razvoja i dramatične hronike Srpske drame Pokrajinskog narodnog pozorišta iz Prištine za vreme rata i posle progona iz Prištine, kao i 12 prikaza pozorišnih predstava ovog pozorišta. Tu je i poduži osvrt o Pozorišnom festivalu ,,Joakim Vujić” održanom 2016. godine u Gračanici. „Ovaj deo knjige je, možda, najzanimljiviji pošto se o pozorišnom životu na našim prostorima nikada nije kontinuirano pisalo (osim M. Žarić u svom vremenu), već gotovo uvek samo povremeno, ili s vremena na vreme“, ističe recenzent prof. dr D. Kostić.
II
Đorđe Jevtić lane je dobio nagradu „Svitak knjaza Miloša Obrenovića“, koja mu je uručena na svečanosti u Gornjoj Dobrinji nedaleko od Požege, rodnom mestu Miloša Obrenovića. Obrazlažući nagradu, predsednik žirija docent dr Rade Vučićević je istako da je Đorđe Jevtić kao novinar, hroničar i pisac dao izuzetan doprinos u afirmaciji srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, njegovog stvaralštva i njegove borbe za opstanak i ostanak na „rodnoj grudi“.
Đorđe Jevtić u izjavi za RTV Kim kaže da je zaista srećan i počastvovan što je dobio priznanje koje nosi ime velikog srpskog knjaza, Miloša Obrenovića.
„Ja sam posle toga održao jednu besedu o Kosovu i svemu što se dešavalo na Kosovu i Metohiji. Otuda ljudi ne poznaju dovoljno sve to, ili su zaboravili šta se zbivalo od 1999. godine naovamo. Ja sam podsetio na jedan strašan pogrom koji se dešava nad našim narodom i zaključio da je nama potreban neki novi Miloš Obrenović koji bi nam ponudio rešenja i vratio nam ponos i dostojanstvo“, rekao je Jevtić.
Na književni konkurs “Dani Miloša Obrenovića“, pristiglo je 40 predloga za nagrade koje nose ime jedne od najznačajnijih ličnosti Srbije. Njima se, kako je navedeno u obrazloženju, odaje priznanje autorima za književne radove, istoriogrfiju, esejistiku i žurnalistiku, čija tematika, sadržina i poruke odražavaju prvenstveno rodoljublje, nacionalnu posvećenost, odanost i poštovnje srpskog nacionalnog bića, njegove istorije, moralnih načela, tradicije, posebnosti, događaja i ličnosti.
Nagrada “Hatišerif Miloša Obrenovića“ dodeljena je pesniku Ranku Radoviću iz Bijelog Polja koji već dugo živi i stvara u Kanadi, dok je “Gramata Miloša Obrenovića“ pripala piscu Draganu Markoviću iz Požege.
Manifestaciju “Dani Miloša Obrenovića“ tradicionlno organizuju Crkvena opština, Turistička orgnizcija, Opštinska uprava Požege, Ministarstvo kulture i Udruženje književnika Srbije.
Đorđe Jevtić (Foto arhiva Kim)