ВЛАСОТИНЦЕ – У оквиру пројекта “Природа зове“, Еколошко друштво „Еко Власина“ је јуче организовало чишћење дивљих депонија на путу Власотинце – Јастребац. Члановима овог удружења придружили су се планинари из планинарских друштава „Чемерник“ и „Морич“, и „Трем“ из Доњег Душника“, грађани Власотинца, омладинци, лекари. Акцију су подржала и комунална предузећа „Комуналац“ и „Водовод“.
„Током планинарских акција приметили смо невероватан број дивљих депонија што нам смета, јер поред загађивања природе и нарушавања њене лепоте смећем су прекривени видиковци са којих се Власотинце види на длану, а поглед сеже чак до Лесковца. Већ смо очистили неке видиковце, ускоро ћемо ту поставити столове и клупе“, каже Снежана Ђорђевић, чланица Еколошког друштва „Еко Власина“.
По њеним речима, планира се чишћење још три локације: Стаза здравља, која се простире од ресторана „Ловац“ до игралишта у Манастиришту, Црнобарски поток, који је посебно опасан у време поплава и изливањем плави подруме у околини. Трећи правац који ће бити очишћен је пут према Кукавици, јер том дестинацијом током лета пролази велики број туриста.
Општина Власотинце је за акције ЕД „Еко Власина“ ове године одвојила 200.000 динара. Друштво постоји од 2016. године, али се до сада углавном бавило едукацијом, организовањем предавања и трибина. Велику помоћ у томе пружа им колега Станоје Стојановић из ПД „Трем“, који је до сада одржао више предавања о очувању природе, брању самониклог лековитог биља, опасностима од змија у природи. Најмлађи учесници акције Александар Станковић и Милован Станковић задужени су за постављење ознака о забрани бацања смећа на овој релацији.
„Поред конкретних акција чишћења поменутих локација радићемо на едукацији грађана, посебно младих, да прописно одлажу своје смеће. Тај посао одговорно мора да обавља и породица, и школа, сви треба да удружимо снаге и да мењамо лоше навике. То није брз и лак посао, али морамо га обавити“, додаје Снежана Ђорђевић.
И док се ови ентузијасти и љубитељи природе боре за чисто Власотинце и околину и прижељкују да њихова варош са предивним околним брдима поново постане ваздушна бања, на путу према Јастрепцу наилазимо на небројене депоније, безброј бачених флаша и друге амбалажа, гардеробе, канти, пластичних кеса, полутруле гардеробе, папира, свећа, покућства, WC шоља. На многим местима до депонија се не може прићи без механизације. Превише је посла за десетак људи и неколико дана рада. Нажалост, и то је слика Власотинца, наших лоших навика, неваспитања које понесемо из куће, бахатости, равнодушности према природи која нам је дата. Можда отуда и назив пројекта који више личи на апел, јер апел је и потребан. Природа зове да јој вратимо лепоту коју поседује или да је бар бахатошћу и некултуром не угрожавамо – преноси лист „Власина“.