Град Лесковац годинама уназад препознаје важност области културе, чије деловање се огледа у оплемењивању душе и обогаћивању живота. Приликом преузимања одговорности за руковођење градом, у 2012. години, за област културе град Лесковац је издвајао 220.938.000 динара. Наредних година култура је у буџету града Лесковца заузимала све значајније место: 2013- 243.454.348 динара, 2014- 266.362.376 динара, 2015- 253.806.983 динара, 2016- 254.404.317 динара, 2017- 296.072.961 динар, 2018- 331.397.299 динара, 2019- 336.263.933 динара, 2020 – 303.418.393 динара, 2021- 329.888.568 динара, 2022- 377.332.073 динара, 2023- 415.031.529 динара,
У 2024. години, са ребалансом, опредељена је сума од 544.105.000 динара за област културе, за рад установа и суфинансирање рада удружења из области културе, истакао је на данашњој седници Градског већа градоначелник др сци. мед. Горан Цветановић, осврнувши се потом на функционисање установа културе.
„Укупно, без урачунавања 2025. године, Лесковац је за област културе од 2012. године издвојио 3.951.537.780 динара, чиме се лако долази до закључка да култура јесте важна Лесковцу и људима који руководе градом. Током текуће године опредељени буџет омогућио је да установе културе у Лесковцу својим посетиоцима и публици приуште велики број различитих догађаја, изложби, манифестација, представа, концерата… Захваљујући издвајањима, као и одличној сарадњи са Владом Републике Србије и министарствима, поред манифестација, реализовани су бројни инфраструктурни пројекти на објектима установа културе. Напредак који је град Лесковац остварио у овој области видљив је у свакој установи, сваком дешавању и пројекту. Говорећи о текућој години, осврнућемо се на рад наших установа. Лесковачки културни центар нас је обрадовао широком лепезом догађаја. Интернационални филмски фестивал Лајф је током трајања од 17 година постао један од симбола града на Ветерници окупљајући сваке године велика имена из области филма и публици нудећи прилику да на великом платну ужива у одличним остварењима (окупља око 4000 посетилаца). Новоустановљена награда „Отисак Горана Паскаљевића“ представљаће подстрек и инспирацију за даље унапређење овог фестивала. Поменућу и фестивале Фапор који окупља аматерске позоришне групе и пружа прилику да покажу своју креативност и таленат кроз разновсне представе (окупља око 1500 посетилаца) и међународни фестивал музике Стрингс који окупља око 2500 посетилаца. Народни музеј Лесковац је у текућој 2024. години учествовао у финалу за избор Најбоље европске поставке у Никозији и изложбом „Одликовања и ордење“ обележио Дан државности у Лесковцу. Народно позориште Лесковац наставило је да лесковачкој публици нуди богат, квалитетан и разноврсни репертоар. У свој програм уврстили су представу Дракула, а Чаробњак из Оза обележио је 10 година извођења. Народна библиотека „Радоје Домановић“ отворила је своја врата свим посетиоцима и љубитељима књиге. У склопу бројних активности приближила је нашим суграђанима свој рад, а многи малишани су у склопу 6. Фестивала Дечјег стваралаштва могли да уживају у дружењу са писцима. Обележено је и 145 година од оснивања првог читалишта. Историјски архив Лесковац чувајући архивску грађу као културно и споменичко благо је у 2024. години редовно је спроводио своје активности и послове“.
Градоначелник др сци. мед. Горан Цветановић овом приликом говорио је и о функционисању домова културе.
„Дом културе у Грделици који нам сваке године у склопу манифестације Грделичко лето обезбеди одличне активности и провод, увео је у свој програм и књижевни маратон „Грделичка јесен“, фестивал класичне музике Грделички класик и разноврстан културни садржај – Грделичка зима. Дом културе Вучје је и ове године уз подршку града Лесковца организовао манифестацију Дани воденице, као и Сабор народног стваралаштва, поред осталих активности у свом програму. Дом културе Печењевце у склопу својих редовних активности организује бројне манифестације и брижљиво чува и негује манифестацију „На крилима маште“ ове године организовану по јубиларни 30. пут. Дом културе Брестовац је одржавајући своје традиционалне манифестације као што је Брестовачко лето, такође одржано по 30. пут, успео да задовољи укус својих посетилаца. Дом културе Рома, једна од ретких установа оваквог типа у Србији која се бави очувањем и неговањем културе најбројније националне мањине у нашем граду унапређује квалитет живота читаве заједнице, Организоване су традиционалне манифестације, обележавани важни историјски догађаји, одржан велики број радионица, трибина“, образложио је градоначелник Цветановић.
Важан део уметничке и културне сцене не само нашег града, већ и наше земље у целини је фестивал Ледамус чији је организатор музичка школа „Станислав Бинички“ и који има за циљ промоцију класичне музике (окупља око 2000 посетилаца).
Како је истакао први човек града на Ветерници, круну досадашњих активности на развоју културе у граду Лесковцу представљаће реализација пројекта „Адаптација и пренамена Дома војске у мултифункционалну градску концертну дворану и музичку школу“. Изградњом мултифункционалне градске дворане створиће се услови за повећање капацитета постојећих манифестација као и организацију нових дешавања. У административном делу објекта биће трајно смештена Музичка школа „Станислав Бинички“ која броји 870 ученика и 120 запослених, који ће користити овај објекат током целе године у складу са својим наставним планом и програмом. За реализацију овог пројекта Град Лесковац је потписао Уговор са Министарством културе и Министарством за јавна улагања, а вредност пројекта 1,45 милиона еура, обавеза града је израда пројектно-техничке документације. Реализација пројектних активности је у току.
„Уверен сам да ће реализацијом овог пројекта, као и свим досадашњим активностим у области културе Лесковац трасирати пут ка престоници културе. План за 2025. годину по усвојеној Одлуци о буџету града износи 576.431.000 динара за установе културе и још 15 милиона динара за суфинансирање пројеката из ове области. Са овако опредељеним средствима Лесковац ће наставити да културу поставља високо на листи приоритета. Свесни смо да је култура један од основних стубова сваког друштва, обликује идентитет, вредности и традицију, зато има пресудну улогу у обликовању будућности. Њен значај не ограничава се само на уметничке и стваралачке аспекте, већ обухвата и друштвене, образовне, економске и политичке елементе који утичу на сваког појединца и на целокупну заједницу. Култура не може да се развија без стабилне и систематске подршке. Она је један од друштвених и јавних ресурса који захтева посебну пажњу, како би се обезбедила њена доступност свим грађанима. Подршка култури осигурава да се развијају и очувају различите праксе, те да они који су део те заједнице имају прилику да се изразе и стварају.
У 2025. години према плановима установа можемо закључити да нас очекује још једна узбудљива година са бројним и разноврсним догађајима за све наше суграђане, посетиоце Лесковца, различитих укуса и старосне доби. Свака од наших установа културе ће наставити са организацијом својих традиционалних манифестација, чувајући специфичности сваке, али увек са дозом увођења нових и модерних стандарда“, закључио је градоначелник др сци. мед. Горан Цветановић.