У галерији Народне библиотеке „Десанка Максимовић“ синоћ је одржана промоција монографије „Дејанске свеске 2“ о власотиначком делу Дејан, али и другим сеоским насељима у брдско-планинском дела Власотинца.
Реч је о часопису који је за живота покренуо проф. др Ђура Стевановић, који је социолог села, покретач Међународног скупа „Власински сусрети“ и некадашњи професор Пољопривредног факултета у Београду, родом из Доњег Дејана. Промоцију су организовали библиотека и Удружење завичајаца, пријатеља и имењака села Дејан. Промоцији су присуствовали многобројни пријатељи, поштоваоци рада проф. Стевановића, рођаци и представници локалне самоуправе.
У име локалне самоуправе присутне је поздравио и обратио се председник општине Власотинце Братислав Петровић.
„Промоција монографије „Дејанске свеске 2“ прилика је да се сетимо професора Ђуре Стевановића, покретача овог издања и човека који је оставио дубок траг у историји нашег места. Осим што је јако волео свој родни крај проф. Ђура је кроз науку сагледавао живот на овим просторима. Резултат тога је и Међународни научни скуп о селу „Власински сусрети“, који се деценијама одржавао у Власотинцу.
Александар Коцић, председник удружења захвалио се присутнима на издвојеном времену, обећавши да ће наставити да реализују идеју проф. Ђуре Стевановића и урадити хронологију села Дејан.
Срба Такић, директор библиотеке истакао је да је било задовољство сарађивати са проф. Стевановићем, те да је посебно срећан што је библиотека издавач монографије „Дејанске свеске“.
О самој монографији су говорили: проф. др Бошко Прокић, проф. др Сретен Јелић и проф. др Драгољуб Б. Ђорђевић.
Они су се сложили да у знак сећања на рад, лик и дело проф. Ђуре Стевановића у наредном периоду треба организовати „Дане Ђуре Стевановића“, који би се поред сећања на њега и његов рад бавили и селом, посебно селима југоисточне Србије. То би уједно била и прилика да светлост дана угледају радови који су остали иза проф. Стевановића. Монографија „Дејанске свеске 2“ састављена је од три целине. Прва је посвећена проф. Стевановићу, о његовом животу и раду текстове су написали угледни универзитетски професори уједно пријатељи и дугогодишњи сарадници. Друга целина посвећена је Горњем и Доњем Дејану, која кроз десет текстова, на емпиријски начин, проучава прошлост и садашњост ових насеља али и проблеме руралних подручја у начелу. Аутори су социолози, економисти, етнолози, историчари… Трећи део састављен је од два приказа, први се бави зборником сећања учесника „Власинских сусрета“, а други део представља анализу поеме „Сабор на Чобанцу“.
Син проф. Ђуре, Дејан Стевановић похвалио је како се негује сећање на његовог оца.
ПРОМОВИСАНА МОНОГРАФИЈА „ДЕЈАНСКЕ СВЕСКЕ 2“
Извор: Лист Власина