Током прошле године, издавачи шест новина – Информера, Ало-а, Српског телеграфа, Курира, Вечерњих новости и Политике – добили су уговоре вредне више од 1,3 милиона евра на тендерима за оглашавање и локалним медијским конкурсима. Истовремено, реч је о медијима који су само на насловним странама 2023. објавили најмање 1.154 манипулативна наслова.
И овогодишња анализа Раскрикавања показује да су медијске манипулације, сензационализам, пристрасност, пропаганда – по свему судећи исплатив бизнис модел.
Иако су скупа током прошле године објавили најмање 1.154 манипулације на насловницама, локалне власти широм Србије су их наградиле на медијским конкурсима са више од пола милиона евра. Такође, будући да је реч о најчитанијим медијима, државне компаније и институције су их бирале да своје услуге и послове оглашавају на њиховим страницама – преко уговора о рекламирању овим новинама додељено је више од 760 хиљада евра.
Најбоље је прошла фирма Ало Media System, издавач таблоида Ало, за коју је прошле године, према јавно доступним подацима, из државне касе опредељено најмање 308 хиљада евра.
Тако је на локалним конкурсима за пројектно суфинансирање медија, издавачу овог таблоида додељено око 126 хиљада евра од најмање 15 општина, показује документација коју је Раскрикавање сакупило. Ало је највише новца добио из буџета Града Београда – 42.600 евра, затим од од Суботице (око 14.500 евра) и Новог Сада (око 12.800 евра). Следе Шабац и Кикинда, који су из свог буџета за овај таблоид издвојиле по 8.500 евра.
Истовремено су тендери за оглашавање издавачу Ало-а током прошле године донели уговоре у износу већем од 181 хиљада евра. Тако је на пример овај таблоид са општином Стара Пазова потписао два уговора о оглашавању чија укупна вредност износи око 36 и по хиљада евра. Ало је прошле године уговоре о оглашавању склопио и са РТС-ом, Поштом Србије, Градском управом за грађевинско земљиште и са још 12 државних институција.
Таблоид Ало је од 2017. године у власништву Саше Благојевића, бизнисмена који поседује низ медија и маркетиншких фирми. Осим Ало-а, у његовом власништву је од 2017. године и локална београдска телевизија ТВ Студио Б, као и неколико радио станица: више канала ТДИ радија, Радио Каролина, Радио Јат, Радио Лола. Како је 2018. године писала Пиштаљка, Благојевић и Синиша Мали се дуго познају јер су, како се наводи, ишли у исто одељење гимназије.
Компанија НИД Новости, издавач Вечерњих новости, током прошле године је на локалним конкурсима за медијске пројекте и преко тендера за оглашавање добила уговоре вредне скоро 267 хиљада евра.
Тендери су им донели уговоре вредне око 150 хиљада евра (без ПДВ). Као и 2022. године, и прошле године је са РТС-ом потписан најуноснији уговор: јавни сервис је за оглашавање својих програма у штампаном издању Новости, на порталу и у магазину ТВ Новости, платио више од 34 хиљаде евра. Осим њих, и ЈП Пошта је за рекламирање у Вечерњим новостима платила више од 31 хиљаде евра, а оглашавали су се и Државна лутрија Србије, Туристичка организација Србије, Министарство привреде, ЕПС…
И на локалним конкурсима за суфинансирање медијских пројеката, Вечерње новости су добиле уговоре вредне најмање 117 хиљада евра. Најбоље су прошле на локалном конкурсу у Београду где су добили готово пола од тога – комисија је одлучила да град за четири пројекта Новинско-издавачког друштва „Новости“ издвоји готово 47 хиљада евра. Упркос бројним манипулацијама само на насловним странама сваке године, овај лист су, осим комисије у Београду, наградиле и комисије у Шапцу, Суботици, Смедереву, Панчеву и низу других општина.
Власник Вечерњих новости је, иначе, од 2019. године смедеревски бизнисмен Бобан Рајић, у чијем је сувласништву и Политика. Главни и одговорни уредник је Милорад Вучелић, некадашњи функционер СПС-а, близак сарадник Слободана Милошевића и генерални директор РТС-а од 1992. до 1995.
Информеру, који је прошле године године у просеку сваки дан имао најмање једну манипулацију на насловној страни, овакво извештавање се по свему судећи исплатило. Овај прорежимски таблоид добио је уговоре вредне више од 192 хиљаде евра.
Најмање 103 хиљаде евра је стигло са локалних конкурса за пројектно суфинансирање – и у овом случају највише из Београда, чак 85.000 евра. Комисија у Београду је дала по пет милиона динара за два пројекта фирмама Инсајдер Тим (издавач Информера) и Инфо ИТ Медиа, које су у власништву Драгана Ј. Вучићевића, главног уредника овог таблоида. Реч је о пројектима „Са о Рома – храброст, нада, опстанак“ и „Буџет је доказ бриге о људима“. Осим у Београду, новац су добили и у Новом Саду, Ковачици, Панчеву, Смедереву.
Уговори за оглашавање су Информеру донели око 89 хиљаде евра. Како показују подаци Управе за јавне набавке, највреднији уговор (готово 29 хиљада евра) био је за огласе Државне лутрије Србије. РТС је платио око 17 хиљада евра да рекламира своје програме, а толико им је плаћено и од Града Бора. Ту су били и Туристичка организација Србије, ЈП Пошта, Град Кикинда итд.
Издавач Српског телеграфа, Медијска мрежа, прошле године је такође склапао уносне послове са државом у укупном износу од око 167 хиљада евра.
Тако је на локалним конкурсима за пројектно суфинансирање медија, Медијској мрежи додељено више од 71 хиљаде евра – 38 хиљада евра је доделио Град Београд, затим Нови Сад, Краљево и још најмање пет општина, показују подаци које је Раскрикавање сакупило.
Медијска мрежа је прошле године добила уговоре о оглашавању вредне најмање 95 хиљада евра. Најуноснији посао, у вредности од 21,3 хиљаде евра склопила је са Електропривредом Србије, затим РТС-ом (17 хиљада евра) и Поштом (14,9 хиљада евра). Осим њих, издавач Српског телеграфа је уговоре о оглашавању склопио и са Државном лутријом Србије, Општинском управом Врњачке Бање, Покрајинским секретаријатом за здравство, Туристичком организацијом Србије, Управом за капитална улагања АП Војводине.
Медијска мрежа, фирма која стоји иза листа Српски телеграф и портала Република, у сувласништву је Лазара Симића (већински власник), као и Милана Лађевића и Саше Миловановића који имају по 30 одсто власништва. Симић је адвокат који је радио у канцеларији Игора Исаиловића, адвоката блиског Синиши Малом и Ани Брнабић о коме смо детаљније писали овде. Сам Симић је, како је писао КРИК, 2015. добио овлашћење да заступа фирму „Energy & Innovation“ Ане Брнабић.
Лађевић и Миловановић су широј јавности добро познате фигуре, пре свега због свог честог појављивања у улози „аналитичара“ на прорежимским телевизијама. Како се из њихових гостовања може чути, отворено подржавају власт Александра Вучића и Српске напредне странке, а наклоњеност властима се види и у самој уређивачкој политици. Миловановић је иначе и генерални директор Медијске мреже, док је Лађевић тренутно извршни директор.
Адриа медиа гроуп, односно фирма Мондо Инц која прошле године преузела власништво над таблоидом Курир, преко јавних набавки и пројектног суфинансирања медија, склопиле су са државом послове вредне нешто више од 200 хиљада евра.
Само преко уговора о оглашавању, како показују јавни подаци, издавачи Курира добили су око 120.000 евра. Од тог укупног износа, два највећа уговора, вредна више од 50 хиљада евра, Мондо Инц је склопио са РТС-ом.
Из локалних буџета на конкурсима за суфинансирање пројеката, Жежељеве фирме Мондо Инц и Адриа медиа гроуп су добиле око 85 хиљада евра. Од тога, половина је дошла из буџета Новог Сада – око 43 хиљаде евра за седам различитих пројеката.
Финансирање пројеката за Курировог издавача дошло је и из Чачка, Сремске Митровице, Шапца, Свилајнца, Ваљева. Од Министарства информисања прошле године добили су око 10 хиљада евра.
Власник издавача Курира је Игор Жежељ, бизнисмен који већ годинама склапа уносне послове са државним предузећима. Годинама уназад, Жежељ има тесну сарадњу са државним Телекомом. Раскрикавање је већ писало о уговору који је Жежељева фирма потписала са Телекомом 2018. о улагању 38 милиона евра у његову фирму Мондо. Недуго након потписивања овог уговора, Жежељ је купио Адриа медиа гроуп, односно таблоид Курир.
Прошле године, фирма Мондо преузела је издавање Курира јер је Adria Media Group обрисана из пословног регистра. На питање зашто се ова промена догодила – из Монда су тада тврдили да је то учињено ради лакшег пословања. Ипак, одговор се можда крије у горепоменутом уговору који је 2018. државни Телеком потписао са Жежељем. Према њему, октобра прошле године Телеком је стекао права да захтева од Жежеља да им прода фирму Мондо на коју је пренет и таблоид Курир.
Политика је у прошлој години са државом склопила послове вредне нешто мање од 170.000 евра.
Већи део, 130 хиљада евра, Политика је добила од јавних набавки, односно преко тендера за оглашавање. Њени највећи партнери били су Јавно предузеће „Погребне услуге“ (45.000 евра), Дирекција за грађевинско земљиште (око 30.000 евра) и РТС са којима су потписали 20 хиљада евра вредан уговор о оглашавању.
На конкурсима за суфинансирање медијских пројеката, издавач Политике добио је око 36.000 евра. Највише новца дошло је из локалног буџета града Београда – 26 и по хиљада евра.
Политика је данас делом у медијском царству Бобана Рајића, бизнисмена из Смедерева који је власник и Вечерњих новости.
UNS: “Leks specijalis” za list “Politika” – ko sve može da bude novinar!