Двориште Техничке школе од данас је богатије за 30 садница белог јасена чиме је ова школа постала једна од 130 школа у Србији које су до сада узеле учешће у акцији “Посади свој хлад”.
- Циљ ове акције коју су прошле године покренуле невладине организације “Let`s do it Serbia” и „Зелени развојни центар“ је да се у 2021. години подели 300.000 садница белог јасена како би што више грађана у својим двориштима или на својим поседима могло да засади „своје дрво“, поручили су организатори.
- Саднице су донација друштвено одговорних компанија. Међу онима који су се одазвали позиву да учествују и дају свој допринос у борби за чистији ваздух је ГИЗ који је обезбедио 1.620 садница за 27 градова и општина. Учесници саднице добијајау бесплатно преко локалне самоуправе, а њихова једина обавеза је да фотографију са посађењним јасеном пошаљу организатору и тако даље промовишу акцију.
- Осим грађана, у озелењавању свог окружења укључиле су се и образовне установе, те су се саднице белог јасена нашле и у двориштима школа и вртића широм Србије.
- „Тридесет садница које су данас ученици, професори и радници школе посадили у нашем школском дворишту су донација немачке развојне сарадње „Дијалог о запошљавању младих, Иницијатива и дуално образовање“- ДЕЦИДЕ, коју реализују Министарство просвете, науке и технолошког развоја и ГИЗ. У реализацију су активно укључени професорка биологије Биљана Шушулић и инжењер шумарства Влада Митровић, уз чију помоћ су одабране локације за садњу белог јасена. Поред наше школе кроз пројекат саднице су дониране и Средњој стручној школи у Крагујевцу и Техничкој школи „Иван Сарић“ у Суботици, појаснио је Миливоје Ђорђевић, директор Техничке школе у Власотинцу.
- Као увод у реализацију акције „Посади свој хлад“, за ученике ове три школе ДЕЦИДЕ пројекат је 10. марта организовао вебинар „Чувајмо шуме да би шуме чувале нас“. У онлајн формату занимљивог и едукативног карактера ученици су били у прилици да прошире своја знања у вези са заштитом животне средине и значајем пошумљавања за очување биодиверзитета. Вебинар је организован у сарадњи са пројектом Немачке развојне сарадње „Реформа јавних финансија – Агенда 2030“ и Београдском отвореном школом. Поред кратког излагањеа о Агенди 2030 и њеној практичној примени везаној за садњу шума и предавање о дрвећу у градовима, централни део вебинара чинила су панел предавања са фокусом на еколошке услуге шума и предавање о дрвећу у градовима – како и зашто се дрвеће сади, као и које су функције градских зелених површина.Вебинар је био усмерен и на давање практичних примера, савета, као и подстицање на акцију за очување шума и садњу дрвећа.
- Вебинар је пратило двадесетак ученика Техничке школе у Власотинцу.