Andrijana Mitrović, leskovačka pesnikinja: Talenat je njena “lična karta”

Loading

АНДРИЈАНА МИТРОВИЋ, ПЕСНИКИЊА ИЗ ЛЕСКОВЦА, ОСНИВАЧ АГЕНЦИЈЕ “РЕПУТАЦИЈА”

Свет је постао један велики град. Непотребно је набрајати разлоге зашто долази до миграција, али је важно да се ради о животној промени која изазива различита узбуђења. Страх од непознатог, носталгија за родним крајем, авантуризам и културолошки неспоразуми, само су нека од њих.

 

Андријана Митровић, песникиња: „Путоказ за луталицу“  

Да бисте брзо и пријатно прошли фазу прилагођавања у новом граду, било би добро да имате план адаптације. Овај план обухвата све административне, логистичке и социолошко културолошке активности које треба предузети према институцијама, друштвеним групама и локалној заједници уопште.

Пре пресељења

Непосредно по пресељењу чекаће вас логистичке обавезе и набавка, због којих нећете моћи да се бавите социолошко културолошким истраживањем. Међутим, примена знања из ове области ће вам требати одмах. Зато је боље да то урадите пре него што одете.

Истраживање можете започети читањем сајта Туристичке организације и путописних блогова о вашем будућем месту пребивалишта. Тако можете прикупити информације везане за историјске споменике града, традиционалне манифестације и културну баштину.

Пре пресељења је једнако важно знати називе насеља, булевара, пијаца, а у апликацији Google Maps означити сва места која ћете посетити. Па ево неких предлога: аутобуска и железничка станица, Полицијска управа, Дом здравља, комуналне институције, Пореска управа, АПР, Културни центар, факултет, тржни центар, бувљак, паркинзи, базен, биоскоп, позориште, црква, удружења, фитнес центри, плесни и спортски клубови итд.

Придружите се групи на Фејсбуку која окупља људе из насеља у коме ћете живети (уколико таква постоји) и пратите шта се дешава по питању безбедности, плана изградње, изнајмљивања простора, актуелности, понуде и тражње.

Запратите странице локалних информативних портала, како бисте сазнали какав је пулс града по питању забавних дешавања. Уколико постоји неки локални подкаст, обавезно га послушајте, јер ћете се тако упознати са културолошким наличјем. Једно је глазура која представља имиџ за туристе и инвеститоре, а друго су недостајуће потребе и незадовољство грађана.

На сајту града потражите стратешки документ „План развоја“ или специфичну стратегију која је важна за ваше потребе и циљеве. Јако мали број људи чита овакве, наизглед досадне текстове, али овде ћете прикупити највећи број информација о социјалном положају грађана, мрежи институција, потенцијалу читавог краја и будућим плановима локалне власти, а пре свега прецизну статистику.

Са овим информацијама на време можете ускладити своју каријеру или бизнис са стратешким плановима града и избећи неуспехе. Као неко ко је упознат са стратегијама града, бићете и уважени саговорник у комуникацији са суграђанима.

Првих месец дана

Уколико у личној карти желите да мењате податак о месту пребивалишта, морате се пријавити у Полицијској управи у року од седам дана. Промена пребивалишта повлачи још неке административне активности, као што су промена адресе за примање поште, промена корисника комуналних услуга (ако нисте подстанар), пријава у локалну филијалу РФЗО, избор лекара опште праксе и подношење захтева за пренос картона у амбуланту где ћете се лечити.

Што се опремања и набавке тиче, ако сте пре пресељења мапирали тржне центре, салоне, пијацу и супермаркете, ово не би требало да буде дуг процес. Препоруке за локалне занатлије и трговце, можете потражити у некој Фејсбук групи или преко људи које временом упознајете. Знате оно, добар обућар, кројач, продавац пасуља и такве ствари.

Инсталирајте апликацију Моовит и пронађите линије у градском превозу које ће вам највише бити потребне. Информишите се о цени карте и процените да ли ће вам се више исплатити месечна.

Умеморишите све важне бројеве телефона, да не морате зависити од интернета. Осим тога, то је и бржи начин.

Посетите локалну Туристичку организацију и узмите све промотивне проспекте и мапу града. Иако ћете стално користити навигацију, мапа вам помаже да сагледате ширу слику плана града, поделу по насељима и места пресецања главних булевара. Тако ћете се знатно брже орјентисати и као пешак и као возач.

Пријавите се за обилазак града са туристичким водичем. Што више знате о свом граду, више ћете га поштовати и волети.

Почевши од одмах па и надаље, посећујте важне фестивале и догађаје који се организују у граду. Било би добро да се повежете са особом која одувек живи ту, са којом ћете посећивати те манифестације и учити о њиховом развоју, о градским анегдотама, угледним личностима, обичајима и сл.

Социјализација као посебан пројекат

Од особе које се баве мрежним маркетингом можемо да преузмемо једну јако корисну навику. Ради се о систематизацији социјалних контаката. Најбоље је да то радите у Excelu и то тако што у сваком листу (за сваки град у ком сте боравили) направите списак људи које познајете. Можете их систематизовати на различите начине (на пример, према њиховој професији, према местима која су вас зближила као што су школа, факултет, курс енглеског, родбинским везама и сл).

Нарочито када почнете да живите у новом граду, где су вам сви непознати, битна вам је свака особа са којом имате прилике да се упознате и разговарате. Придодајте је списку и напишите чиме се бави, шта је интересује и како једно другом можете бити допринос у личном и професионалном развоју. Иако делује банално, видећете када ваш списак почне да прелази бројку од 50 људи, колико је важно што сте унели ове информације. Бићете у ситуацијама да вам требају различите препоруке, помоћ у тражењу посла или да морате доћи до људи, које можда познају баш ваши људи са списка.

Придружите се друштвеним групама које се баве истим интересовањима. Плесни, спортски или уметнички клубови, удружења предузетника и хабови, одлична су места за социјализацију. Будите социјабилни и пријатни и ту не можете погрешити. Видећете у којој мери су људи отворени, спонтани, темпераментни и предусретљиви.

Где год да се ангажујете, у међуљудским односима изазивајте радозналост код људи. Истакните своје образовање, искуство, таленат, мудрост или добру информисаност. Зашто је ово важно? У недостатку времена за социјални живот, људи бирају да посвете пажњу оним особама са којом се добро осећају и од којих добијају неку сазнајну вредност. После чијег сусрета добијају неки нови увид или идеју да промене нешто у свом животу.

Када се ради о мултикултуралној средини, требало би да имате свест о различитим културним нормама, вредностима и обичајима. Постоје средине које су јако осетљиве на част или имају јак осећај локалног патриотизма. За прочетак је боље учити, него давати свој суд о менталитету и понашању људи.

Добри односи са комшијама су увек одлична инвестиција. Замислите да одете на путовање и да дође до пожара, а никоме нисте оставили свој број телефона. Ако живите у згради, учествујте у скупштини станара и дајте свој допринос у виду корисних савета (које кварове треба отклонити, шта треба набавити и сл). Укажите помоћ старијима и саслушајте их, поклоните ствари које вам не требају, однесите првом комшији храну ако вам претекне. Запамтите да нико није имун на доброчинство.

Културна интелигенција

Поред добро нам знане когнитивне интелигенције (IQ),  постоји и мање познат појам, тзв. културна интелигенција (CQ). То је способност појединца да ефикасно функционише у ситуацијама које укључују културну разноликост. Подразумева разумевање, поштовање и прилагођавање различитим културним нормама, вредностима и праксама.

За разлику од когнитивне интелигенције, са којом се у највећој мери рађамо, на коефицијент културне интелигенције је могуће утицати јер делује као повратна спрега. Информације из сваког искуственог циклуса увећавају коефицијент културне интелигенције.

Културна интелигенција је кључна за успешну интеракцију у глобализованом свету, било да се ради о пословним, образовним или друштвеним окружењима. Од ње може зависити успешност сарадње, а неспоразуми, настали услед непознавања културе сарадника, могу нас скупо коштати.

Промена средине је као сваки „пут у непознато“ стресна и праћена питањима шта ће бити, како ће бити, од чега кренути… Међутим, када човек има јасан правац, када зна шта треба да ради и којим редоследом, он се на неки начин смири, отпори се спуштају и промену почиње да посматра као пут у авантуру.

Андријана Митровић, ПР менаџер и оснивач агенције Репутација

Andrijana Mitrović, pesnikinja: “Putokaz za lutalicu”

Recommended For You

About the Author: Medija centar 016

Ostavite odgovor

Discover more from Medija centar 016

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading