Večeras sam imao tu čast i zadovoljstvo da za svoj rođendan promovišemo knjigu „Razgovor s ogledalom“. Pred mnogobrojnom publikom i sjajnom muzikom dece Muzičke škole Kosta Manojlović iz Zemuna, ugođaj je bio veći. Hvala svima koji ste prisustvovali promociji.
Izvor: FB Bratislav Todorović
P.S.
Uspešnoj promociji romana Bratislav Todorovic „Razgovor sa ogledalom“, u Galeriji, Kosovska 9, Zemun, su doprineli:
prof. Darinka Markovic , recenzent Vasa Radovanović, Miroslav Ćosović, Vesna Kerečki i autor Bratislav Todorović.
Promocija romana Razgovor s ogledalom Bratislava Todorovića
- Pred mnogobrojnom publikom u Galeriji Zemunske opštine (kancelarija za mlade), održana je uspešna promocija romana “Razgovor s ogledalom”, Bratislava Todorovića, u izdanju Književnog kluba “Ivo Andrić” iz Zemuna.
- U muzičkom delu večeri nastupili su učenici srednje muzičke škole “Kosta Manojlović” iz Zemuna. Na harmonici su se predstavili: Jončić Lazar, Petrović Dimitrije i Simović Lazar, dok na flauti Panić Irena, svi u klasi profesorke Danijele Rakić.
- O knjizi su govorili: Miroslav Ćosović, Vasa Radovanović, prof. Darinka Marković, dok su odlomke čitali Vesna Kerečki Šarac i autor. Miroslav Ćosović, koji je vodio književno veče, osvrnuo se na roman, istakavši da je pitaka i prijemčiva radnja romana, gde se znalački prepliću dve priče u jednoj. Pisca kao naratora i njegovo delo koje u hodu nastaje. Zatim je pročitao i recenziju profesora Stanka Đorđevića.
- Profesorka Darinka Marković se osvrnula na pitkost romana koji nas vodi u svet obostrane ljubavi, oba pola, srećnog i nesrećnog. Za nju je to pre svega emotivan roman, ljubavni roman, koji sve vreme preispituje savest naratora sprem ogledalom. Upoređujući to sa ovim, kako naziva, instant generacijom, koju brzina udaljava od emotivnih odnosa. Preporučujući roman kao primer dobre prakse, kako s ljubavlju živeti, čuvati je i negovati. Kako naučiti da se voli?!
- Vasa Radovanović, jedan od recenzenata ove knjige, napominje da je ovo jedan savremeni kratki roman koji obuhvata preispitivanje glavnog junaka Ivana, inače pisca, i junaka njegovog romana u romanu Aleksandra, Tone, i Vesne sa smislom bivstva, egzistencijalnog življenja u ovoj našoj zemlji, ovakva je kakva je. Razgovor s ogledalom je veoma moderan roman. To se podjednako odnosi na njegovu strukturu, kao i na duboka filozofska promišljanja o životu koja su zastupljena u dijalozima glavnih junaka. Vasa na kraju zaključuje, da ovu knjigu iskreno preporučuje čitaocima u nadi da će ih navesti da, poput Ivana, stanu pred sopstvenim ogledalom i upitaju se treba li (mogu li) nešto da promene u sopstvenim životima.
- Vesna Kerečki Šarac je pored čitanja odlomaka s autorom, pročitala i osvrt Srećka Aleksića, koji je bio opravdano sprečen da prisustvuje književnoj večeri.
- Srećko se osvrće na književni narativ, spoj – samorefleksije, stvara nam redovnu naviku, da pričamo sami sa sobom, u ovom slučaju simbol je “Ogledalo”, refleksija unutrašnjih odgovora na sve što nam se u životu dešava. Autor se nije trudio da nam obezbedi Šekspirovo vreme, niti kraljevski dvor, to je duodrama našeg podneblja koja traži tačan odgovor u svemu. Sačuvati sebe kroz ovu tranziciju i spasiti živote odlaskom u inostanstvo. Prijatno sam iznenađen kako sam doživeo sveopštu priču, onako kako zaistinski, svaki ozbiljan pisac treba da nosi u sebi.
- Promocija je završena uz koktel i druženje publike i pisaca Književnog kluba “Ivo Andrić” iz Zemuna sa autorom. Tako je proslavljen i pedeseti rođendan Bratislava Todorovća na najlepši mogući način, uspešnom promocijom romana.