ВЛАСОТИНЦЕ – ПОЧЕЛА МАНИФЕСТАЦИЈА МУЗЕЈИ ЗА 10 И ОБЕЛЕЖЕНА ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА
Изложбом фотографија под називом “Власотиначке приче”, ауторке Милене Николић у Завичајном музеју је 14. маја почео вишедневни програм манифестације Музеји за 10. Овим програмом обједињено је и обележавање осамнаесте Европске ноћи музеја.
Прошле године Културни центар Власотинце, односно Завичајни музеј се укључио и у националну манифестацију Музеји за 10 са још педесетак градова из целе Србије.
Манифестација Музеји за 10 се ове године одржава од 14. до 20. маја под слоганом „Моћ музеја“, а Културни центар све то чини у години јубилеја када обележава пола века свога постојања.
У име Kултурног центра публику је поздравио Немања Стојановић, уредник књижевног и дечјег програма, који је том приликом истакао: „Тема овогодишње манифестације Музеји за 10 и Међународног дана музеја за 2022. годину је ”Моћ музеја”. Инспирација за овакав назив манифестације произилази из претпоставке да музеји имају моћ да трансформишу свет око нас јер су фантастична места нових открића која подучавају о прошлости инспиришући нове идеје. Тежња да се истраже потенцијали музеја у правцу доношења позитивних промена у локалним заједницама изражава се кроз три аспекта, кроз моћ постизања одрживости, кроз моћ иновација у дигитализацији и приступачности и кроз моћ изградње заједнице кроз образовање. Ово је осма по реду манифестација Музеји за 10, а нама друго учешће у њој, те морам да напоменем да смо добили признање за посебно залагање током манифестације Музеји за 10 за 2021. годину, што је од великог значаја за нас и даје нам подстицај за даљи рад“.
Ауторку изложбе Милену Николић упознали смо прошле године када је у галерији музеја отворена њена изложба реплика неолитске керамике под називом “Траговима винчанске културе”, која је обухватала око 70 реплика артефаката ручно рађене керамике винчанске културе са најзначајнијих археолошких налазишта у Србији.
Милена не користи савремену технологију, већ сваки комад ручно израђује. Рођена је у Аранђеловцу, након школовања усавршавање је наставила у радионици својих родитеља Раје и Руже, који су се бавили керамиком. Данас се реплике из радионице породице Николић могу наћи у Народном музеју у Београду, у Музеју Војводине у Новом Саду, у Лепенском виру и многим другим местима и приватним збиркама.
Прошле године упознали смо је као керамичарку, а овога пута и као одличног фотографа захваљујући добром оку и проницљивом духу и изузетној професионалности. Фотографије су настале током њеног боравка у Власотинцу прошлог лета. Она нам је кроз свој објектив приказала једно сасвим другачије Власотинце од онога како га види око обичног посматрача. Милена је већ најавила нову изложбу фотографија снимљених у Дадинцу, преноси лист “Власина”.