![]()
„Косовка девојка“, слика Уроша Предића из 1919. године и један од најпрепознатљивијих симбола српске уметности и националног идентитета, стигла је јуче у Лесковац. Изложена је у Галерији Народног музеја Лесковац, где је сви заинтересовани могу погледати данас и сутра у периоду од 9 до 22 часа.
Гостовање се реализује у оквиру програма Престонице културе Србије 2026. године и представља јединствену прилику да посетиоци виде дело које готово никада не напушта своју матичну установу – Музеј града Београда. Управо зато, долазак „Косовке девојке“ у Лесковац јесте један од најзначајнијих културних догађаја у новијој историји града.

Тим поводом синоћ је у уприличена свечаност, када су присутне поздравили градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић, директор Музеја града Београда Иван Милошевић и директор Народног музеја Лесковац Небојша Димитријевић.
У свом обраћању први човек града нагласио је да долазак „Косовке девојке“ у Лесковац има далеко већи значај од једне изложбе, јер представља сусрет са вредностима које су трајно обележиле српску културу и историју.
„Косовка девојка“ изложена у Лесковцу, данас и сутра пред нашим суграђанима
„У години у којој Лесковац носи титулу Престонице културе Србије, овај сусрет добија посебну тежину и дубљи смисао, јер Престоница културе није само место у којем се одржавају културни програми, већ постаје и место сусрета са вредностима које нас обликују, са наслеђем које нас повезује и са делима која трају дуже од времена у ком су настала“, рекао је градоначелник.
Он је истакао и да ово ремек-дело није само приказ једног епског тренутка, већ симбол човечности, милосрђа, достојанства и снаге да се и у временима страдања сачува оно најузвишеније у човеку.
Како је казао, Урош Предић није овековечио победу силе, већ победу саосећања, због чега то дело и данас носи снажну поруку и припада сваком времену и свакој генерацији.
Цветановић је додао да је посебна вредност поставке и у томе што је овде омогућен непосредан сусрет са делом које је дубоко уткано у културно памћење нашег народа, те да велика уметност није удаљена и недоступна, већ да долази међу људе и постаје део њиховог личног искуства.
Он је поручио и да Лесковац, као овогодишња Престоница културе Србије, има обавезу да чува наслеђе, али и да ствара нове просторе дијалога, разумевања и заједништва.
Директор Музеја града Београда Иван Милошевић подсетио је да та установа већ шест година заредом организује традиционално видовданско излагање „Косовке девојке“, које је, према истраживањима, препознато као најрепрезентативније представљање српске ликовне уметности.
„Слика иначе не напушта Београд и трудимо се да заиста у посебним условима њу излажемо. Успели смо да и за ову прилику те услове обезбедимо и надамо се да ће сви грађани Лесковца и овог дела Србије уживати у изложби“, казао је.
Да је велика привилегија изложити „Косовку девојку“ ван матичне установе рекао је директор Народног музеја Лесковац Небојша Димитријевић, па се због тога захвалио директору Милошевићу, секретару за културу Града Београда Јелени Медаковић, као и свима који су преданим радом омогућили да буду испуњени највиши музејски стандарди за транспорт и излагање овог изузетно вредног дела.
Изложба „Косовка девојка“ отворена је за данас и сутра, 25. и 26. јуна, након чега ће бити враћена у Музеј града Београда.
